10 OCAK’TA SORUNLARINI ANLATILAR

 

Yerel gazete patronları, genel yayın müdürleri ve genel koordinatörleri, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili açıklamalarda bulundular. 10 Ocak’ın sadece lafta olduğunu söyleyen gazete patronları, genel yayın müdürleri ve sorumlu yazı işleri müdürleri, basının birçok sıkıntısı olduğunu belirttiler

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde konuşan Yerel gazete patronları, genel yayın müdürleri ve genel koordinatörleri, gazetelerin birçok sorunlarının olduğunu söylediler. Basın sektörünün her geçen gün daha da kötüye gittiğini dile getiren müdürler, gazetecilerinin özgürlüğe ihtiyacı olduğunu kaydettiler.

 

Gerçek Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Akkaya,

“10 Ocak artık sadece lafta. 10 Ocak gününün ilan edildiği ilk tarihlerde çok önemliydi ve gazetecilik değerinin ortaya konduğu, gazetecinin saygınlık kazandığı dönemlerdi o zamanlar. Günümüze gelindiğinde ne çalışan gazeteciler gününün, ne gazeteciler bayramının, ne basın bayramının hiçbir anlamı kalmadı. Günümüzde gazeteciliğin güvenilmeyen bir meslek olması dışında, ülkeyi yönetenler de, siyasi partiler de gazetecilere olumlu gözle bakmaz oldular. Bazı gazeteciler kişisel çıkarları ve yandaş oldukları bir takım grupların, kişilerin borozanı olmaya başladılar. Bu yüzden gazeteci demeye bile utanır hale geldik”

 

Ses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Kahya,

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ilan edildikten sonra ki yıllarda yavaş yavaş verilen haklar tamamen elimizden alınmaya başlandı. Bu nedenle o gün de biz 212 sayının yürürlüğe girişini kutlamak yerine, geleneksel gazeteciler günü olarak kutlamayı ve gazetecilerin sorunlarının tartışıldığı, çözüm önerilerinin üretildiği bir gün olarak görmeye başladık. Açıkçası bayram, sevinç olarak kutlamıyoruz. Yerel gazetelerin sorunları daha farklı. Öncelikli sorun geçim sıkıntısı. Basın İlan Kurumu tarafından verilen resmi ilanların hem ölçüleri küçültüldü, hem de fiyatları genel kurul kararıyla yapılan zamlar 7 yılda bir kez kabul edildi. Hele son dönemde yaşadığımız ekonomik krizin başta kağıt olmak üzere artış gösteren tarafı çok büyük bir sıkıntı yaşıyoruz”

 

 

Körfez Gazetesi İmtiyaz Sahibi Rasim Gündüz,

“Her yıl 10 Ocak’ta gazetecilerin sıkıntılarını dile getiriyoruz. Fakat bu yıl özellikle sıkıntılar hem işletmecilik boyutunda, hem de basın özgürlüğü boyutunda hat safhada. Gazete işletmelerinin yaşamsal görevlerinde ciddi sıkıntılar var. Döviz kurlarında ki ciddi artışlar sebebiyle kağıt maliyetlerinde ki artış ve basının üzerinde ki vergi yükü maalesef gazetelerin günlük yayın akışını zorlayacak ve gazeteleri kapatacak şekilde. Diğer yandan gazetelerin basın yayın özgürlüğü ile alakalı sıkıntılar var. Bu her geçen yıl çağdaş dünyada olduğu gibi azalacağı yerine her geçen gün artıyor. Bu noktada da bıçak kemiğe dayanmış durumda. Gazetecilerin daha özgür ortamda yazı yazabiliyor olması gerekiyor”

 

Son Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ali Yetgin,

“Gazetecilerin bayramı aslında gündeme getirdiği bir sorunun giderilmesi ve çözülmesiyle mümkün. Yerel basın zorlu bir süreçten geçiyor. Sorunları ve sıkıntıları sadece artan maliyetlerle özetlemek olası değil. Her şeyden önce o kadar çok çalışamayan ve işsiz gazeteci arkadaşlarımız var ki bu tablo gerçekten düşündürücü ve bu gerçeğin altını çizmek gerekiyor. Gazetecilerin öteden beri kaderidir ölse de, yelsede her zaman eleştirilir, hedeftedir. Sürekli doğruyu, haklıyı haberlerinde ararken gazeteci tüm olumsuzlukları da gündeme getirmek zorundadır. Umuyorum yakın bir gelecekte olmasa bile uzun vadede bu sorunlar aşılır ama tablo karamsar”

 

Gazete Bir ve Akdeniz Manşet Genel Koordinatörü Şifa Çiçek,

“Toplumun haber alma özgürlüğü için gece gündüz çalışan ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan biz gazeteciler halkın gözü, kulağı ve sesiyiz. Bizler düşünce ve ifade özgürlüğünün teminatıyız. Gazeteciliğin demokratik toplumlarda vazgeçilmez bir meslek olduğu unutulmamalıdır. Yerelde ‘kılcal’, genelde ise ‘atar damar’ görevi yürüttüğümüz de söylenebilir. Tüm bunları yaparken zaman zaman çeşitli engellerle karşılaşıyoruz. Bu engellerin yaşanmaması dileğiyle doğrunun ışığında kalemini kullanan meslektaşlarımı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandılar. ÖZLEM GÜLSEVEN / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: