SİYASETİN PARLAYAN YILDIZI BÖCEK

SİYASETİN PARLAYAN YILDIZI BÖCEK
REKLAM ALANI
14.01.2020
647
A+
A-

YAŞAMINDA KOYDUĞU HEDEFE ADIM ADIM YAKLAŞTI. 10 YIL ÖNCE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI HEDEFLEDİ, ÇALIŞTI, HER DEFASINDA ÇITAYI BİRAZ DAHA YÜKSELTEREK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLDU. HERKESİ DİNLER KENDİ BİLDİĞİNİ YAPAR… KURNAZ, ZEKİ VE SABIRLI AZİMLİDİR… HERKES ONUN ABİSİDİR ANCAK ASLINDA O SADECE KENDİSİNİN ABİSİDİR…

SA: “Muhittin Böcek’i önce tanımak istiyorum. Bize Başkan Muhittin Böcek hakkında bilgi verir misiniz?”

MÜ: “Muhittin Böcek 1962 yılında Konyaaltı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladı. Yükseköğrenimini Halkla İlişkiler ve İktisat bölümlerinde tamamladı. 25 yıllık siyasi kariyerinin içerisine Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans mezuniyetini de ekledi. Muhittin Böcek, zirai üretim, ulaşım ve turizm gibi sektörlerde faaliyet gösterdi. Gençlik yıllarından itibaren aktif siyasetin içerisinde yer aldı ve 1994 – 1999 yılları arasında Anavatan Partisi Merkez İlçe Başkanlığı görevini yürüttü. 4 dönem Konyaaltı Belediye Başkanlığı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulunan Muhittin Böcek, aynı zamanda Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (BATAB), Konyaaltı Turizm Eğitim ve Kültür Vakfı (KONTEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Konyaaltı Kent Konseyi Başkanlığı görevlerine de bulundu. Böcek, 31 Mart 2019’da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

SA: “Muhittin Böcek her ne kadar 8 aylık Büyükşehir Belediye başkanlığı yapmış olsa da 20 yılı aşkın bir süre Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptı. Bu süre içinde sanırım anlatacak çok şeyiniz olmalı.”

MÜ: “İnanın bana şöyle bir geçmişe yolculuk yaptım ama bir türlü yürüyecek yol bulamadım. Başkan Böcek çok enteresan bir yapıya sahip, sadece benimle değil eminin birçok gazeteci arkadaşla da farklı anıları olacağını sanmıyorum.”

SA: “Neden? Başkan soğuk bir insan mı?”

MÜ: “Hayır tam tersine sıcakkanlı Anadolu’nun tipik köy adamı. Sanırım samimiyeti, dostluğu kendi kendine koyduğu hedef doğrultusunda değişir.”

SA: “Nasıl bir hedef biraz açar mısınız?”

MÜ: “Muhittin Böcek’i iyi tanımak lazım ve büyük fotoğrafa bakmak lazım. Aslında herkes Muhittin Böcek’in dostudur ama yine aslında değildir. Muhittin Böcek kendine hedef koymuştur bu hedefleri doğrultusunda adım adım sabırla ilerler. Daha 10 yıl öncesi bile Büyükşehir Belediye Başkanı olmayı kafaya koymuştu. Sen sormadan söyleyeyim onunla ilgili bir anım var. Nasıl olsa sende bir anın var mı diye soracaksın. Yine bir yerel seçim gündemdeyken bir dostum ile kentten uzak bir çiftlikte başkanla buluştuk. Sohbet ettik. Dostum o yıllarda Antalya’nın hatırı sayılır iş adamlarından biriydi. Hemşerimdi. Uzun sohbetten sonra Başkan Böcek hedefinin Büyükşehir olduğunu söyledi. Dostumdan Doğu ve Güneydoğu oylarına talip olacağını belirtti. İş adamı dostum da elbette Başkan yardımcı olur elimizden geleni yaparız dedi.  10 yıl önce kendine hedef koyan biri, şimdi hedefine ulaşmış durumda.”

SA: “Başka anınız yok mu?”

MÜ: “Muhittin Böcek yeni Konyaaltı Belediye Başkanı olmuştu. Röportaj talebim üzerine birlikte Konyaaltı varyantına gittik. Oradan sahile kuş bakışı bakarak sohbete başladık. Bu sahili mezbelelikten kurtaracağım dedi ve sözünü tuttu. Bana dolmuşçuluk yaptığı yılları anlatarak, ‘ben zengin aile çocuğu değilim. Hayata sıfırdan başladım. Hiç durmadan çalıştım. Çalışırken de kendimi yetiştirmeyi ihmal etmedim. Siyasette de öyle en alttan başladım. Allah’a şükür tökezlediğim oldu ama hep yoluma devam ettim’ diye konuştu. Hatta o yıllarda bile Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve parlamentoya girmekten söz etmişti sohbetinde.  Onun için en önemli proje Boğaçayı Projesiydi. Aslında bir önceki Başkan Hasan Talşık da aynı proje üzerine yoğunlaşmıştı ama bir türlü hayata geçiremedi.  Böcek’te geçiremedi çünkü Boğaçayı’na Büyükşehir Belediyesi el attı. Bu yüzden o yıllarda Böcek’e projeyi hayata geçirmek kısmet olmadı.”

SA: “Sizce bundan sonra hedefinde ne olabilir?”

MÜ: “Bence Muhittin Böcek Belediye Başkanlığını sürdürebildiği kadar sürdürecek, seçilemediği zaman da veya seçilemeyeceğini hissettiği zaman Milletvekilliğine oynayacak ve siyasi yaşamını bu şekilde noktalayabilir…”

SA: “Peki sizce şu anda nasıl gidiyor?”

MÜ: “Bence çok kötü. Nereye gitsem herkes şikayetçi. Ancak Muhittin Böcek çok deneyimli bir siyasetçi. Durumu toparlayabilir. Ancak sözde değil özde bir şekilde ben değil, biz diyerek. Ben onun yerinde olsam, bütün randevularımı iptal eder, belli başlı akil insanlar, STK’lar ve bazı basın mensupları ile toplantı yapar, önerilerini alırdım. Dost acı söyler ve gidişat kötü.”

SA: “Tüm bu keyifli anılarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.”

MÜ: “Ben teşekkür ederim.” SERCAN AYTIŞ / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.