SEÇİM NASIL KAZANILIR?

Ülkemizde çok partili döneme geçildikten sonra, seçimlerin süre olarak tam zamanında yapıldığını bilmiyorum. İktidara gelen partiler; İki üç yıl içinde kaynakları tüketiyor. Popülizm alıp başını gidince, yıpranmışlık, tükenmişlik hızlanıyor. Kullanılan her şey eskir. Kısa dönem içinde yapılan yürütme, günü birlik uygulamalar insan yapısını, ekonomiyi bozuyor. Propaganda sırasında bol keseden verilen vaatler yerine getirilemiyor.

Türk seçmeni, çabuk unutandır. Propagandası etkin olan partiler, oy alabiliyorlar. Halk yapılacak işleri sorgulamıyor. Önemli olan partinin ya da liderinin halkın anladığı dilden konuşmasıdır. Tek adamlılık ilkesinden hareketle, biraz kabadayı, hükümran, dinine imanına bağlı ise kayıtsız şartsız o lidere veya partiye oyunu kullanıyor.

Partiler programlarını anlatmıyorlar. Falan tarih, Büyük Türkiye, Orta direk derken ne anlayacağız? 2023 neyin ifadesidir? Büyük Türkiye, Orta direk derken ne anlamalıyız? Açılımı parti lideri tarafından açıklanmalı. Altı doldurulmalıdır. Türk seçmeni artık proje bekliyor. Sorunlarımızı nasıl çözeceksiniz? Ekonominin istikrarlı olması için devleti mi yoksullaştıracaksınız? Yani kamuya ait işletmeleri yapıları mı satacaksınız?

Ülkemiz üzerindeki terörü nasıl çözeceksiniz? Akan kan nasıl durdurulacak? Komşularımızla olan ilişkiler nasıl giderilecek? Her ile yapılan üniversitelere öğretim elamanını nasıl sağlayacaksınız? üç önemli bakanlık müstakil olmalı. Adalet Bakanlığı, Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanlığı. Ha bunlarla eşgüdüm olur ama doğrudan müdahale olmamalı.

Şimdi soralım; seçim nasıl kazanılır?

1-Parti liderinin tutarlı olması,

2-İyi danışmanların olması,

3-Ekonomik bir programının olması.

4-Halkın hoşuna giden, hayallerin ortaya konulması.

5-Diğer partilerin zaaflarının bilinmesi, yanlışlıkların meydanlarda ortaya konması. Türk seçim tarihinin iyi bilinmesi. Rüzgarı kendi tarafına çevirebilmesi.

6-Parti liderlerinin temiz olması,

7-Yerel yönetimde yapılan işlerin parti ayrımı gözetmeden yapılması.  Merkezin yerel yönetimden kopmaması. Yerel yöneticiler, ilinde, ilçesinde herkesi tanımalı, ziyaret etmeli. Halktan kaçmamalı. Partiler yerel yönetimlerde sempati kazanırlar. Hal hatır sorulmalı, tokalaşmalı. Aileden halktan biri olduğu hissi verilmeli.

Benden bu kadar.

Karar sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: