HEPİNİZ BİLİYORSUNUZ

Otobüste, tramvayda, sokakta sürekli siyaset konuşan kardeşlerim, kazandığına sevinen, kaybettiğine üzülen kardeşlerim, sürekli bir tartışma, sürekli bir kavga içindesiniz. Birbirinizi suçluyor, kırıyorsunuz. Ağır sözler, hakaretler bitmiyor. Nefretleriniz gözlerinizden taşıyor. Herkes kendi doğrularını anlatıyor ve kabul etmiyor başka doğruları. 
Oysa hepiniz biliyorsunuz gerçekleri. 
Fakat saklıyorsunuz birbirinizden. Sırf haklı çıkmak için yalanlar söylüyorsunuz, gerçeklere sırtınızı dönüyorsunuz, itiraf edemiyorsunuz kendinize ve karşınızdakine. Siz ne kadar saklarsanız saklayın, gerçek mutlaka ortaya çıkacaktır. Er ya da geç pişmanlık kapınızı çalacak. Şimdi umursamadığınız, 
görmezden geldiğiniz gerçekler, acı bir tokat gibi yüzlerinize çarpacaktır. 
Ellerinizi vicdanlarınıza koyun biraz gerçekleri kabullenin artık. Doğru tektir ve değişmez. Doğru kişilere göre esnemez, bunu görün artık. Çocuklarımızın ülkesini mahvediyorsunuz, onlara kavga, şiddet, nefret ve kardeş kanı bırakıyorsunuz. Kendi çocuklarınızı savaşa hazırlıyorsunuz bunu görün artık. Tarafsız gözlerle bakın hayata ve insani değerlerle yargılayın birbirinizi. Çıkarlarınızı değil, vicdanlarınızı koruyun. Çünkü vicdan en ulu mahkemedir, şevkat, merhamet ve sevgi içerir. Kavganın tarafı değil, sevginin birleştirici gücü olun. 
Birbirinize neler yaptığınıza bir bakın, tarafsız gözlerle olanları bir inceleyin. Madem birbirimizi sevmeyecektik, kardeş kanı dökecektik, kurtuluş mücadelesini neden verdik? On binlerce şehidi neden verdik? Yedi düveli topraklarımızdan birbirimizi öldürmek için mi kovduk? Dedelerimiz omuz omuza Türk, Kürt demeden Alevi, Sünni demeden, birlik olup kanları ile bize bu toprakları vatan yaparken, biz evetçiler, hayırcılar, solcular, sağcılar diye bölüne bölüne vatanı kan gölüne mi çevireceğiz? Peki çocuklarımıza ne söyleyeceğiz? Biz insanca yaşamayı başaramadık kötülüğü size miras bırakıyoruz siz de yiyin birbirinizi mi diyeceğiz? Dedelerimizden aldığımız emaneti çocuklarımıza ulaştıracak kadar bile koruyamadık, yazık bize. 
Artık düşman işgaline dünya savaşına falan gerek yok. Biz bu hızla, bu siyasetle yakında kendi kendimizi mahveder, Suriye'den beter oluruz. Sevgili kardeşlerim, yazdıklarım gerçekten canımı yakıyor ,üzülüyorum. Bütün dünyaya diz çöktüren bir milletin, siyasi oyunlara kapılması üzüyor beni. Bu nedenle kırgın cümleler kuruyorum. Kesinlikle hiçbir siyasi görüşü benimsediğimi zannetmeyin. Tamamen tarafsız gözlerle izliyorum olan biteni. Bence sizde öyle yapın, kalbinizi bir yoklayın. İnsanın insanı sevmesinden daha güzel ne var şu dünyada, hak aşkından daha güzel ne var? 
Hak aşkı ile dolu bir kalpte sevgi olur, merhamet olur, şevkat olur, siyaset olmaz. Birbirimize aşk ile bakabilmek dileği ile...

HEPİNİZ BİLİYORSUNUZ Yazısına Yorum Yapınız