"BU YASAK DEĞİL"

Günlerdir turizmciler arasında tartışma konusu haline gelen, Booking rezervasyon sitesinin Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması olayına TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, "Bu bir yasaklama değil" dedi.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 21. Faaliyet Dönemi Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Türkiye’yi ayağa kaldıran Booking.com’ yasağıyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, TÜRSAB ile turizmcileri karşı karşıya getiren Booking.com gerçeğinin perde arkasını anlattı. 

“BU BİR YASAK DEĞİL”

Mahkeme kararının ardından konuyla ilgili çok yanlış bilgilendirmeler ve çok yanlış spekülasyonlar yapıldığını vurgulayan Gürcün, “Bu bir yasaklama değildi. Tamamen Booking.com’un yasaklanması diye bir şey yok. Mahkeme Türkiye içerisinde yasayla düzenlenmiş bir alan olan iç turizm alanına girdiği için tedbir kararı aldı” dedi.

“TÜRSAB SEYİRCİ KALAMAZDI”

TÜRSAB olarak, Booking.com’a neden dava açtıklarını da anlatan Genel Sekreter Gürcün, “ Türkiye’de hiçbir kaydın, kuydun olmayacak. Hiç bir yasaya uymayacaksın, ama rekabette her türlü avantajı sağlayacaksın. TÜRSAB olarak bizim buna seyirci kalmamız kabul edilebilir bir şey değildi” diye konuştu.

“BOOKİNG.COM GÜÇLENDİ”

Booking.com’un 2010 yıllı itibariyle Türkiye’de giderek çok güçlenmeye başladığını vurgulayan Gürcün, “Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir şekilde belki de ilk olmanın verdiği avantajla çok güçlenmeye başladı. Türkiye’de ilk etapta sadece şehir otellerini koyuyordu. Bir süre sonra bütün kıyı bandında başta Antalya olmak üzere, Bodrum, Anadolu’daki bütün her yerde ki otelleri koymaya başladı” dedi.

“YASAL DÜZENLEMEYE UYUN!”

Booking.com’un, sistemine Türkiye’deki neredeyse bütün otelleri dahil ettiğini bildiren TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, “Bunun için biz onlarla çeşitli müzakereler yürüttük. Dedik ki! Türkiye’de yasal bir düzenleme var. 1618 sayılı bir yasa var. Türk vatandaşlarına herhangi bir konaklama ürünü tur, transfer ve paket tur satmak için Türkiye’de Kütür Turizm Bakanlığından işletme belgesi almanız gerekiyor. Devlete teminatlar vermeniz gerekiyor. Bu işi Türkiye’deki yaklaşık 10’un üzerindeki yasa ve yönetmeliğe uygun olarak yapmanız gerekiyor” dedik.

“TÜKETİCİ KORUNMALI”

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Booking.Com  gerçeğiyleilgili sözlerini şöyle sürdür; “Seyahat sigortasından tutun, paket tur yönetmeliği var. Ticaret Bakanlığı’nın, tüketiciyi bilgilendirirken kaç puntoya kadar kullanacağınıza kadar detaylı bir yasal düzenleme var burada.  Temel amaç ne? Burada tüketicinin korunması… Veri kanunu çıktı. Her bir tüketici ile ilgili verileri tutmanız gerekiyor.”

“YASAL DÜZENLEME VAR”

“Dolayısıyla bu alanda Türkiye’de ciddi bir yasal düzenleme var. Booking.com’un Hollanda merkezli olması hiç önemli değil. Bütün dünyada olduğu gibi online üzerinden gelip bu ülkede  Türk vatandaşına Antalya’daki oteli satıp, yasayla tanımlanmış iç turizm faaliyetini yapıyor. Ama Türkiye’de hiçbir kaydı-kuydu yok. Saydığım onlarca kanun ve yönetmeliğin hiç birine uymadan yapıyor bu işi. Dolayısıyla ciddi bir haksız rekabet doğdu. Biz sonuçta bir meslek örgütüyüz. Biz meslek örgütü olarak üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak zorundayız.”

“REKABETTEN ACENTALAR KAPANDI”

“Bu nedenle, Booking.com’un bu ağır, güçlü rekabetiyle , bu rekabetle yarışamayan üyelerimizin önemli bir kısmı acentalarını kapatmak zorunda kaldı. Çoğu iç turizmden çekilmek zorunda kaldı. Bu sürecin sonunda bizim ısrarlı müzakerelerimize rağmen, kendini düzeltmeyince 2015 yılının Aralık ayında TÜRSAB olarak, bu davayı açtık. Dava bugünkü bir dava değil. Dava sürecimiz devam ederken Booking.com, Türkiye’deki rekabet uygulamalarını daha da ağırlaştırdı. En uygun fiyat garantisi diye bir sistem getirdi.”

“OTELCİLERE BASKILAR YAPILDI”

“Otellere,siz bana en ucuz fiyatı vermezseniz, ben sizi ‘E-Portal’ımdan çıkaracağım veya en sonda gözükeceksiniz gibi uygulamalar yaptı. Bunun sonucunda ne oldu? Oteller mecburen en ucuz fiyatı Booking.com’a vermeye başladı. Ve iyice güçlendi. Bunu da satışta bir enstrüman olarak kullanmaya başladı. ‘En iyi fiyat garantisi ve kontenjan garantisidiye. Otelcilere öyle baskılar yaptılar ki! Aslında benim anlamadığım şey şu! Biz bu karar çıkana kadar otelciler ‘Yandık Allah Booking.com öldürdü bizi. Bizi sömürdü, ümüğümüzü sıkıyor derken, şimdi özür dileyerek söylüyorum Booking.com, sevicisi oldu hepsi. Hakikaten anlamakta zorlanıyorum.”

“ 2.5 MİLYON PARA CEZA”

“Booking.com, Türkiye’de artık rekabeti engeller durama geldi. Artık rekabet etmeye imkan tanımadığını görünce biz bunu rekabet kuruluna taşıdık. Ocak ayında da rekabet kurumu 2.5 milyon Türk Lirası idari para cezası verdi. Rekabeti engellediği için. Artı en uygun fiyat garantisi enstrümanını kullanma yasağı getirdi. 29 Mart tarihinde, 2015 yılında açtığımız dava da tedbir talebimizi mahkeme kabul etti. Bu tedbir kararını aldı. Bunu BTK’ya yazılı olarak gönderdi. BTK henüz, herhangi bir işlem yapmış değil. BTK işlem yapmış olsa Türkiye’de Booking.com’a hiçbir şekilde erişemezsiniz. Erişimin engellenme kararı var.”

“TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURUN”

“Kararın ertesi günü Booking.com’ hem mahkemeye başvurdu, hem bize yazılı bildirimde bulundu. Dedi ki! ‘Ben mahkeme kararına kendiliğimden uyuyorum. Türkiye’deki herhangi bir IP’den girildiğinde Türkiye otellerini hiçbir şekilde göstermeyeceğim. Türkiye onlar için çok önemli bir pazar. Vazgeçilecek bir pazar değil. Bizim başından beri Booking.com’a söylediğimiz şu; Türkiye’de bu alanda bir iş yapmak istiyorsanız buna engel hiç bir şey yok. Türkiye’de bir şirket kurun. Türkiye’nin yasal prosedürlerine uyun. Türkiye’de rekabeti eşit şartlarda yapın.Buyurun yapın.”

 

“TÜRKİYE’DE KAYDI-KUYDU YOK”

“Ancak, hiçbir yasaya uymayacaksın. Türkiye’de hiçbir kaydun-kuydun olmayacak, hiç bir şeye uymayacaksınız. Gücün çok hakim duruma geldiği için her türlü rekabette her türlü avantajı elde edeceksin, bu işi yapacaksın.  TÜRSAB olarak buna bizim suskun kalmamız, seyirci kalmamız kabul edilebilir bir şey değildi. Zaten bizim talebimizde o yöndeydi. Şuanda dünyanın dört bir yerinde hangi ülkeden girerseniz girin Booking.com’a İstanbul’daki, Antalya’daki bütün otelleri satın alabiliyorsunuz. Türkiye’de şuanda Booking.com’a  hala erişim var. Türkiye’den bir IP’den girdiğiniz zaman Türkiye’deki otelleri göremiyorsunuz sadece. Tek kısıtlama bu. Türkiye’den bir IP’den girdiğiniz zaman da yurt dışındaki, bir oteli satın alabiliyorsunuz”ifadelerini kullandı.

Tülin KORKUTELMALIOĞLU

 

 

 

 

 

 

 

 

"BU YASAK DEĞİL" Haberine Yorum Yapınız