"EVREN, YETKİLERİ ALINMALI"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanının elinden Kenan Evren yetkilerinin alınması gerektiğini söyledi. Çavuşoğlu," Kuvvetler kargaşası değil, kuvvetler ayrılığı olacak " dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin(MÜSİAD) konuğu oldu. Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Gelecek Senin Sahip Çık’ konulu kahvaltılı toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. ‘MÜSİAD ailesi ile beraber olmak bizim için her zaman büyük bir mutluluk oldu’ diyerek sözlerine başlayan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı zorlu süreçte MÜSİAD’ın nasıl ülkesi için, devleti için, bayrağı için dim dik duruş sergilediğini anlattı. 

“TÜRKİYE’DE İSTİKRAR OLUŞTU”

Son 15 yılda tüm zorluklara rağmen Türkiye’de bir istikrar olduğuna değinen Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,”İçeriden ve dışarıdan tüm engellemelere rağmen Türkiye’de bir istikrar oluştu.  Avrupa ülkelerine rağmen düzenli bir şekilde büyümeye devam etti. Bu büyümenin sebebi tek başına bir AK Parti iktidarının olmasıdır. Güçlü ve dik durmanın sebebidir. Bakınız halan Irak ve Suriye’de halan istikrar yok. Yönetilemeyen bir ülke. Şuan başındaki ülkeyi yönetemeyen zalim bir rejim acımadan, insafsızca, hunharca kendi insanını öldürmeye devam ediyor” dedi. 

“ABD MÜDAHALESİ OLUMLU”

Türkiye gibi Suriye için çaba gösteren bir başka ülkenin bulunmadığını da vurgulayan Dışİşleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bu rejim kimyasal silah kullandı. Dünya bir kez daha ayağa kalktı. Bu zalim rejimi savunanlar var. Bu bizi üzüyor. Tabloyu gören herkes ayağa kalktı. Artık bu rejimin Suriye’nin başında durmasını istemeyenlerin sayısı da arttı. Daha iki hafta önce Esad’ın geleceğine Suriye halkı karar verir diyenler, şimdi bu rejim gitmeli diyorlar. Artık bu böyle gitmez. ABD’nin müdahalesinin olumlu buluyoruz, ama buda yetmez” diye konuştu.

“EVREN, YETKİSİ ALINMALI”

Cumhurbaşkanı sisteminin ülkeye getirilmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanının elinden Kenan Evren yetkilerinin alınması gerekiyor. Geçmişte bir çok liderin savunduğu cumhurbaşkanlığı sistemi ülkemize getirmeliyiz. Sistemi netleştirip, demokrasiyi güçlendirmeliyiz. Patron millet olacak. Kuvvetler kargaşası değil, kuvvetler ayrılığı olacak. Seçimlerin ne zaman olacağını bilemeyiz. İkide bir seçim olmaz” dedi.

“İŞADAMLARI BELİRSİZLİK SEVMEZ”

‘Gelecek Senin, Sahip Çık’ konulu toplantıda konuşan MÜSİAD Genel  Başkanı Nail Olpak, ise iş adamlarının belirsizlikleri sevmediğini söyledi. İş adamlarının süreklilik olmadan yeni hedefler koyamayacağını belirten MÜSİAD Genel  Başkanı Nail Olpak, “Seçim gibi süreçlerde vatandaşlarda oluşan bu dönem geçsin beklentisi ekonomide yavaşlamaya neden oluyor. Amacımız sürekliliktir” dedi. Anayasa ile ilgilide fikirlerini beyan eden Olpak, “Anayasanın iş dünyasını engelleyen yanları var. Son iki anayasa adeta belirsizlik nasıl oluşturulur ve tuzaklar var. Anayasa ayağımıza pranga” diye konuştu. Konuşmaların ardın ev sahipliğinden dolayı MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ramazan Kalken’e seramik takdim etti. MÜSİAD Genel  Başkanı Nail Olpak, katılımlarından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na plaket takdiminde bulundu.

Tülin KORKUTELMALIOĞLU


 

 

 

"EVREN, YETKİLERİ ALINMALI" Haberine Yorum Yapınız