OTELLER REFERANDUMU BEKLİYOR

Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, bazı otellerin açılış için referandum oylamasının geçmesini beklediklerini söyleyerek,?Evet veya hayır turizmin önünü de belirleyecektir? dedi.


Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, ‘15 Nisan Turizm Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Turizm Haftası’nın kısa dönem umutların açıldığı bir hafta olduğunun altını çizen Akduman, insanların iş bulacağı umuduyla heyecana kapıldığını belirtti. Akduman, “Turizm Haftası’nda düzenlenen kongreleri ve fuar alanlarını dolduruyoruz. Biz orayı işçi veya köle pazarı gibi görüyoruz. İnsanlar iş bulmak için CV’lerini dolduruyorlar. Maalesef buralardan kendilerine iş bulamıyorlar. Oteller fuar alanlarında personel alımından fazla bir reklam alma alanı gibi görüyorlar” dedi.

‘KALİTELİ HİZMET ÖNEMLİ’

Başkan Akduman, Turizm Haftası’nın insanlara umut aşılama haftası gibi göründüğünü belirterek, çok büyük oranla yine kendilerine iş için geri geldiklerini kaydetti. Akduman, “Bu durum da bizi üzüyor. Fuarların gerçekte olması gereken sebebi, kalifiye elemanlarını işe almaları gerekiyor ve 5 yıldızlı otellerde 1 yıldızlı hizmetlerle bu işi yürütüyorlar. 5 yıldızlı otellerde kaliteli hizmet verirsek turizmin geleceğini de kurtarmış olacağız, ama turizm bugün günü birlik politikalarla yönetiliyor” diye konuştu.

‘2016 YILINI ARAYACAĞIZ’

Sezonun açılmasına rağmen otellerin yüzde 60’ının iş başvurusu yapan kişilere ‘biz sizi arayacağız’ sözünü söylediklerini ifade eden Başkan Akduman, bazı otellerin ise açılış için referandum oylamasının geçmesini beklediklerini söyledi.Referandumun otellerin açılmasının belirleyici bir etki olduğuna dikkat çeken Akduman, “Referandumdan çok turizm piyasası belirleyici değil. ‘Evet’ veya ‘hayır’ turizmin önünü de belirleyecektir. Türkiye’deki tüm sektörler turizmde olduğu gibi referanduma odaklı. Biz 2015 ve 2016 yılını arayacağız. Her ikisinden de daha kötü bir 2017 yılı geçireceğimizden hiç şüphem yok” dedi.

‘KARANLIK TÜNELE GİRDİK’

Akduman, mutlu ve huzurlu olmayan bir ülkeye asla turistin gelmeyeceğini dile getirerek, böyle bir durumda Türkiye’nin turizm için ideal bir ülke olmadığını söyledi. Geçen yıl turizm sektöründe Antalya’da 600 bin çalışandan 150 bine düşüş yaşandığını kaydeden Akduman, “Bu sene ise 150 bin çalışan sayısını bile bulamayabilir. Türkiye karanlık bir tünele girdi. Referandumla karşı karşıya geldik. Bu beklenen bir durum değildi. 16 Nisan’dan sonra referandum sonucu evet de çıksa, hayır da çıksa çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalacağız. En birinci basamağı ise ciddi bir ekonomik kriz yaşanacak” diye konuştu.

Ceren KAYA

 

OTELLER REFERANDUMU BEKLİYOR Haberine Yorum Yapınız