BAHAR HASTALIKLARINA DİKKAT!

Hastalık yapan mikropların doğada yayılımlarının ilkbahar aylarında artış gösterdiğini belirten İç Hastalıkları Uzm. Dr. Tülay Kadıoğlu,"Bu dönemde hastalıklardan korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir" dedi.


Memorial Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Tülay Kadıoğlu, bahar hastalıklarının önemine değinerek, hastalıklara karşı korunma yollarını anlattı. Hastalık yapan mikropların doğada yayılımlarınınilkbahar aylarında artış gösterdiğine dikkat çeken Kadıoğlu, bu dönemde bağışıklık sistemi zayıfladığı takdirde; grip, nezle, soğuk algınlığı, migren, alerjik gibi hastalıklarda artışların yaşandığına dikkat çekti.Bu durumlarda bağışıklık sistemini güçlendirmenin, vücudun enfeksiyonlara ve dış uyaranlara karşı daha dirençli olmasını sağlamanın büyük önem taşıdığını vurgulayan Kadıoğlu, ilkbahar aylarının mevsim geçiş dönemi olduğu için hastalıklara da zemin hazırladığını söyledi. Kadıoğlu, “Bu dönemde hastalıklardan korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Değişken hava durumundan dolayı kıyafet seçimine dikkat edilmelidir. Terletecek kıyafetlerden uzak durulmalı, sıcak görünen havalara aldanarak da ince giyinilmemelidir” diye konuştu.

 

‘MEYVE-SEBZE TÜKETİLMELİ’

 

İlkbahar aylarında dengeli ve düzenli beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan Kadıoğlu,bağışıklığı kuvvetlendirecek meyve ve sebzelerden bolca tüketilmesi gerektiğini belirtti. Dr. Kadıoğlu, “Kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi C vitamini içeren bitki çaylarından günde 2-3 fincan içilmelidir.Herhangi bir rahatsızlık hissedildiği anda geç kalınmadan doktora başvurulması çok önemlidir. Böylelikle ilerleyecek hastalıklardan erken tanı ve tedavi sayesinde korunabilmek mümkündür. İlkbaharda artan polen miktarı ve hava değişikliği, alerjik hastalıkları olan kişilerin şikayetlerini de tetikleyebilir. Alerjisi olan hastaların özellikle bu dönemde ilaçlarını aksatmamaları, hapşırık, göz akıntısı, burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler olduğu takdirde mutlaka bir uzmana başvurulmaları önemlidir” dedi.

 

 

MİGREN ATAKLARINA DİKKAT!

 

Dr. Kadıoğlu, ilkbahar mevsiminde hava basınç değişikliklerinin çokça yaşandığının altını çizerek, hava basıncındaki bu değişikliklerin, migren hastalarının atak sayılarını da artırabildiğini kaydetti.Düzenli tedavi gören migren hastalarının bu dönemde de tedavilerini ihmal etmemelerinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Kadıoğlu, “Migren atakları artan hastaların nöroloji uzmanına başvurmaları gerekir. Artan sıcaklarla birlikte görülebilentansiyon şikayetleri, ilkbaharda basınç değerlerindeki değişkenlik nedeniyle hassas bünyeleri etkileyebilir. Tansiyon hastalarının tüm dönemlerde olduğu gibi ilkbahar aylarında da ilaçlarını düzenli olarak almaları, tuz tüketimine dikkat ederek, tüketim miktarını en aza indirmeleri gerekmektedir” dedi.

Müjgan IŞIK

 

 

 

BAHAR HASTALIKLARINA DİKKAT! Haberine Yorum Yapınız