Domates de streslendi

Antalya'da yaşayan bir vatandaş aldığı domatesi kestikten sonra içinin çimlendiğini görünce şaşkına döndüğünü söyledi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Ali Kaynak ise, "Bitki strese girdiyse hormon salgılar ve bitki döl vermek için tohumu çimlendirir" dedi.


Antalya’da yaşayan vatandaşlardan birisi pazardan aldığı domatesi kestikten sonra içinin çimlendiğini görünce şaşkına döndğünü söyledi. Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer ise domatesin bu görüntüsünün normal olduğunu belirterek, bazen dalında da kalsa, yere dökümde de kalsa meyvenin çok olgunlaşmadığını ve içindeki çekirdeğin olgunlaştıktan sonra domatesin içinde neminin suyu varsa çimlenebileceğini vurguladı. Tuncer, “Tohum olgunlaşırsa, hasat edilirse, biraz da bekletilirse, uygun sıcaklıkta varsa tohum çimlenir. Meyvenin içi de, dışı da çimlenir. Bu hormonal bir olay da değildir. Biyolojik bir olaydır” diye konuştu.   
‘FAZLA OLGUNLAŞMIŞ OLABİLİR’
Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Ali Kaynak da, domatesin dalında fazla kaldığını ve bitkinin son dönemi olabileceğini belirtti. Tohumun meyve içinde çimlenmeye başladığını ifade eden Kaynak, “Bitki hastalık veya başka bir şekilde strese girdiyse hormon salgılar ve bitki döl vermek için tohumu çimlendirir. Fazla olgunlaşmış meyvede de olur” dedi. Ceren KAYA 

 

Domates de streslendi Haberine Yorum Yapınız