KAHVENİN BİLİNMEYEN YANLARI

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr. Ozan Uzkut, kahvenin yararlarından ve zararlarından bahsetti. Kahve hakkında konuşan Dr. Ozan Uzkut, Amerika?da sonuçlanan bilimsel araştırmaya göre kahve içmenin ömrü uzatıyor olabileceğini söyledi. Uzkut, "Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre; kahve içmenin kötü bir alışkanlık olduğu düşüncesi sanıldığı kadar doğru değil" dedi.


KAHVENİN YARARLARINI ANLATTI

İki yüz bin sağlık çalışanı üzerinde 30 sene boyunca yapılan bilimsel bir araştırmanın sonuçlarını anlatan Dr. Uzkut, araştırmaya göre, günde 3-5 kupa kahve içenlerin, içmeyenlere oranla kalp hastalıkları, şeker hastalığı, parkinson gibi nörolojik hastalıklardan ölme riskinin ortalama %15 daha az olduğunu belirtti. Erkeklerde bu etkinin %12, kadınlarda ise %16 olarak düşünüldüğünü ifade eden Uzkut, geçmişte İngiltere’de dört yüz bin kişi üzerinde yapılan başka bir araştırmada da aynı sonuçlara ulaşıldığına değindi. Uzkut, bilim adamlarının, kahvenin vücutta iltihaplanmayı azaltarak ve daha iyi bir kan şekeri dengesi yaratarak bu etkiyi yarattığını düşündüklerini ve kahvenin vücudu zararlı maddelerden temizleme etkisinin de payı olduğunu belirttiklerini söyledi.

DEPRESYON RİSKİNİ AZALTIYOR

Harvard Üniversitesi’nin açıklamasına göre, kahve bütün bu olumlu etkilerinin yanı sıra depreyon riskini %20’ye kadar, intihar riskini ise %53’e kadar azaltmaya yardımcı olduğunu kaydeden Dr. Uzkut,  ancak aşırı miktarda yani günde 5 kupadan fazla kahve tüketiminin anksiyete yaratabileceğinin, birçok sağlık otoritesi tarafından açıklandığını vurguladı. Uzkut, günlük kafein limitinin de düşünüldüğü zaman, günde 3 kupa kahveyi aşmamanın sağlık açısından ideal olduğunu dile getirdi.

KİMLER KAHVE İÇMEMELİ?

Dr. Uzkut, reflü, ülser, gastrit gibi sindirim sistemi problemi olanların, akut veya kronik ishali olanların, hipertansiyon hastaları ve yüksek kolesterolü olanların kahve içmemesi gerektiğini söyledi.Uzkut, “Kan potasyum seviyesi yüksek olanların, karaciğer veya böbrek problemleri yaşayanlarında kahveden uzak durması gerekiyor. Yine gebelik ve emzirme döneminde kahve tüketimi sakıncalıdır” dedi.

Aydanur TURAN

KAHVENİN BİLİNMEYEN YANLARI Haberine Yorum Yapınız