JURİ ÇOK ZORLANDI

Şarampol Kuş Bilimi Derneği üyeleri tarafından düzenlenen Melez Ötüm ve Güzellik Yarışması gerçekleşti. Yarışmada Önder TUNCA’nın yetiştirdiği kuş birinci seçildi.


Şarampol Kuş Bilimi Derneği üyeleri tarafından düzenlenen Melez Ötüm ve Güzellik Yarışması dernek binalarında gerçekleşti. Yarışmada 4 jüri üyesi de hazır bulundu. Dernek Başkanı Mehmet Altınpınar yarışmanın içeriği hakkında bilgi vererek, geleneksel olarak her yıl Mayıs aylarında yarışma düzenlediklerini belirtti. Türkiye’de ötüm toplamasıyla yarışma yapan tek dernek olduklarının altını çizen Altınpınar, “Bu yarışmada en iyi öten kuş seçilecek. Antalya’daki ötüm zenginliği Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde yok. Antalya’da kuşlar 18-20 lisanda döner. Dünyadaki ve Türkiye’nin diğer bölgelerindeki kuşlar lisan olarak 8-9 lisan öter. Antalya’da lisanlar 30’a kadar çıkar” dedi.

KUŞ BAŞINA 10 DAKİKA

Yarışmada belli sürelerin olduğuna dikkat çeken Başkan Altınpınar, kuş başına 10 dakika verdiklerini belirtti. Altınpınar, kuşların her ötümünün bir adı olduğunu ifade ederek, jüri üyelerinin bunları ayırmalarının önemli olduğunu vurguladı. Altınpınar, Yarışmanın Saka Melezi Ötüm, Mutasyon Saka Melezi 2017 Güzellik ve Saka Melezi 2017 Güzellik olarak 3 kategoriden oluştuğunu söyledi. Yarışmaya Antalya’nın dışında Malatya, Gaziantep, Denizli, Konya ve Burdur’dan katılanların olduğunu dile getiren Altınpınar, “Yarışmaya yaklaşık 200 kişi katıldı. Birinci, ikinci ve üçüncülere kupa verildi. İlk 5’e girenlere de madalya verildi. Ayrıca ırk birincisine de kupa verildi” diye konuştu. Yarışmanın sonucunda dereceye girenlerin isimleri ise şöyle:

  1. Önder TUNCA
  2. Emin İŞLER
  3. Metin SEYYAR

JURİ ÇOK ZORLANDI Haberine Yorum Yapınız