BİR MAHALLE AYAKTA

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Üçgen Mahallesi’nde bulunan Çocuk Parkını veGiritliler Evi’ni yıkıp, yerine katlı otopark yapmaya hazırlanıyor. Çocuk Parkının ve Giritliler Evi’nin yıkılacağını öğrenen mahalle sakinleri Büyükşehir Belediyesi’ne tepki gösterdi.


Muratpaşa İlçesi Üçgen Mahallesi’nde bulunan Çocuk Parkı ve bu parkın içinde bulunan Giritliler Evi için Antalya Büyükşehir Belediyesi yıkım kararı aldı. Büyükşehir Belediyesi, Çocuk Parkı ve bu parkın içerisinde bulunan ve Antalya’daki Giritliler için manevi değer taşıyan Giritliler Evi’ni yıkarak, yerine katlı otopark yapmaya hazırlanıyor. Belediyenin kararını protesto etmek için bir araya gelen mahalle sakinlerine ve Giritlilere, CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul ve partililerde destek verdi. 

ÇOCUK PARKI YERİNE OTOPARK

Çocuk parkının ve park içinde bulunan Giritliler Evi’nin yıkılarak, yerine otopark yapılmak istendiğinibelirten Giritliler Dernek Başkanı Ali Cem Çon, “Bölgenin tek yeşil alanı olan çocuk parkının yıkılmasına karşıyız” dedi. Üzücü bir olay için çocuk parkında olmaktan utanç duyduklarını belirten Başkan Cem Çon, “Büyükşehir Belediyesinin 2015 yılında uygulamaya koyduğu şarampol projesi başladı. Geldiğimiz noktada burası bölgenin tek yeşil alanı. Çocuklarımızın okuldan çıktıktan sonra tek eğlendikleri, yaşlıların pazardan gelirken dinlendikleri, yöre halkının oksijen alabildiği tek yer bu çocuk parkı. Maalesef başka bir yerimizde kalmadı. Burayı şuanda Büyükşehir Belediyesi otopark yapıyor. Bu zihniyeti anlamak mümkün değil” dedi.

TEK YEŞİL ALAN

Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuk parkının içinde bulunan Giritliler için büyük manevi değeri olan Giritliler Evi’nin de yıkılacağını belirten Başkan Çon, “Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile görüştüm. Giritliler için büyün önem arz eden Giritliler Evi’ni, Beş Şehirler Parkına taşıyacakları sözünü verdi. Giritliler evi yapılır yapılmaz, kiralanır, kiralanmaz. Bu bir şekilde çözülebilir. Burada en önemli nokta bu mahalledeki insanların yeşil alan ihtiyacını çözmek gerçekten mümkün değil. Bir alternatif alan da bulabilmek mümkün değil” diye konuştu.

TÜREL’E SORMAK İSTİYORUM?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e seslenen Giritliler Dernek Başkanı Ali Cem Çon, sözlerini şöyle sürdürdü; “Türel’e sormak istiyorum. Bu işin teknik detaylarını bilemem. Mantığımla söylüyorum. 200 metre ilerde eski şarampol karakolunun yeri var. O alan bu iş için kullanılamazmıydı? Çocuk parkının kullanılması şartmıydı? Otopark dediniz. Bugün insanlar kamulaştırma için ciddi para ödüyorlar, ciddi para harcıyorlar. Çocuk oyun alanları, park üretelim diye. Sayın Türel maalesef mevcut yeri alıp, otopark yapıyor. Benim mantığımın alması mümkün değil.

NASIL KIYACAKSINIZ?

Yapılacak otoparka 178 araç sığacakmış. 178 araç için mi çocuk parkı yıkılıyor? Bu park yıkılacak, ağaçlar katledilecek. Benim çocukluğum bu mahallede geçti. Burada bisiklet kiralar ve sürerdik. Hepimizin büyük bir bölümünün çocukluğu burada geçti. Bu ağaçların birçoğu benden daha eski. Bu ağaçlara nasıl kıyacaksınız? Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Birol Ekici, görüşmemiz de“Biz herşeyi insan için yapıyoruz” dedi. Madem ki bu yatırım insan için yapılıyor. Buradakilerde, hepimiz insanız. Bu projeye karşı duracağız. Bunun sonunda ne olursa olsun, hepimiz burada olacağız ve bu işe karşı çıkacağız. Biz ağaç sökülmesini istemiyoruz, biz burada otopark yapılmasını istemiyoruz. Biz Girit evimizin yıkılmasını istemiyoruz. Biz bugün burada oturup “Bu parkı daha güzel nasıl yapabilirizi” konuşsaydık. Keşke bu alanın deklarasyonunu, yıllardır çözülemeyen güvenlik problemini, burada uyuşturucu içen çocukları nasıl reabilite edeceğimizi konuşuyor olsaydık.

“BURASI UGANDA DEĞİL “

Sosyal devletlerde bu yapılıyor. Biz hala şuanda ağaçlarımızı kesiyorları konuşuyoruz. Burası Uganda değil.  Bu kadar da ucuz değil. Menderes Türel’in kendisi de Rodos göçmenidir. Bizi daha iyi anlayacağını düşünmüştüm. Türel, öncelikle gelip şu parkı, şu insanları ziyaret etmeli. Burada ikinci bir gezi parkı vakası yaşamak üzereler. Buradan da yetkilileri uyarıyorum. Bu karardan dönmek zorundalar. Başka alternatif yok” ifadelerini kullandı.

KUMBUL, “YOK EDİLİYOR”

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul’da çocuk parkının yıkılarak yerine otopark yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Parkta bulunan ağaçların kolay yetişmediğine değinen Başkan Kumbul, “ Bu ağaçları buradan alıp başka bir yere götürdüğünüzde yaşama şansı yok. Okuduğumuz okullar, doğduğumuz hastaneler, yürüdüğümüz yollar hepsi birer birer yok ediliyor. Ve rant uğruna yok ediliyor. Bu bölgede otopark ihtiyaç olabilir. Daha uygun yerler bulunabilirdi. Dip dibe yapılmış binaların arasında çocuklarımızın inebileceği başka bir yer yok” dedi.

“İŞİN TAKİPÇİSİYİZ”

Çocuk parkının yok olmasını istemediklerine değinen Başkan Kumbul, “Çocuk parkına dokunmayacaklarını söylüyorlar. Bu işe başladıkları zaman bunun böyle olmadığını göreceğiz. Sonuna kadar işin takipçisi olacağız. Burada bekleyeceğiz ve bu ağaçların kesilmemesi için, bu parkın yıkılmaması için elimizden geleni yapacağız. Şarampol projesi elbette bölgeye rant kazandıran bir proje. Karşısında durmuyoruz. Alt yapısının, otoparkların önceden yapılması gerekiyordu. Bütün vatandaşlarımızı destekleri için Giritli parkına davet ediyoruz” diye konuştu.

BAŞKAYA, “PROJENİN KARŞISINDAYIM”

CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Songül Başkaya’da, Antalya’nın rantının yüksek olması nedeniyle sosyal donatı alanlarının kaybedildiğini söyledi. Meclis Üyesi Başkaya, “Yeşil alanlarımız ya ticari alanlara dönüşüyor, yada bu gibi benzeri alanların trafik yükünü rahatlatmak için katlı otopark yapılmaya çalışılıyor. Baştan beri bu projenin karşısında durdum. Otoparkda bir ihtiyaçtır. Ama bu ihtiyacı karşılamak için şehrin nefes aldığı bir parkın katledilmesi gerekmiyor” dedi.

“ÇEŞİTLİ ÇÖZÜMLER”

Master projesinde çeşitli çözümlemeler yapılabileceğine de değinen Başkaya, “Halkın toplu taşıma araçlarına yönelmesi sevk edilebilir. Daha yakın kamusal alanda otopark projesi yapılabilir. Otopark projesi yapılırken de betonlaşmaya mahal verecek şekilde katlı otoparklar olmamalıdır. Kentin silüetini bozacak projelere ödün vermemeliyiz. Altı otopark, üstü yeşil alan, çocuk parkı olabilir. Ancak bunun yeri üçgen mahallesi değildir. Bu konuda da mecliste de gereken tavrı göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR NEREYE GİDECEK?”

Üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç’da otopark yapılmak istenen yerin 40 senelik çocuk parkı olduğunu söyledi. Ağaçların kolay yetişmediğini belirten Muhtar Aykaç, “Buraya yapılacak otoparkın 7 katlı olacağı söyleniyor. Bu ağaçlar nasıl sökülecek? Bu çocuklar nereye gidecek?Bu yaşlılarımız nereye oturacak? Mahallede 3 tane okulumuz var. Velilerimiz çocuklarını okula bıraktıklarında bu parkta vakit geçiriyorlar. Komşularımız çaylarını burada içiyorlar” dedi.

“BİN İMZA TOPLANDI”

Çocuk parkının yıkılmaması için yaklaşık 1000 imza topladıklarını belirten mahalle sakinleri, “Biz bu mahallede yaşayan sade vatandaşlarız. Her yaştan çocuklarımız var. Çocuklarımızın ayaklarının toprağa basabileceği tek yer burası. Çocuklarımız zaten evlere hapis.  Bu ağaçları götürüp bir yere ekeceklerini söyleseler de, çocuklarımızın kaydıraktan kayma, salıncakta sallanma, parkta oynama haklarını ellerinden alamayız. Bu parka köpeklerde geliyor. Kuşlarda parkın ağaçlarından meyve yiyor. Biz onlarında haklarını burada savunuyoruz” diye konuştular.

 

BİR MAHALLE AYAKTA Haberine Yorum Yapınız

  • Okuyucu : Eyüp Hüseyin
  • Yorum : Yaşayanlarımız gerekli olan her şeyi söylemişler.Dernek başkanımızın söylediği gibi otopark yapılacak başka alternatifler de varken neden burası demekten kendimi alamıyorum.Sanki bir rövanş alınmak isteniyor gibi bir duyguya kapılmamak mümkün değil.Umarım Ana kent Belediyesi yanlış adımdan geri döner ve halkın sevgisine muhatap olur.Saygılarımla