Mustafa TAŞBAŞ sorularımızı cevapladı

.


PARTİSİNDEN 2 SAAT ÖNCE İSTİFA EDEN MHP MURATPAŞA BELEDİYESİ MECLİS ÜYESİ MUSTAFA TAŞ BAŞ MUHABİRİMİZ TÜLİN KORKUTELMALIOĞLUNUN SORULARINI CEVAPLADI……

Partinizden istifa ettiğiniz doğru mu?Üzülerek söylüyorum. Evet..

Sizin için zor bir karar olmalı?Gençliğimi verdiğim, hayatımın hemen hemen üçte ikisini geçirdiğim Milliyetçi Hareket Partisi üyeliğimden 2 saat önce istifa ettim. Üzülerek söylüyorum.

Partiniz tarafından istifaya mı zorlandınız? İstifaya zorlanmaktan ziyade biz ölümüne kadar Allah ömür verdiği sürece bu partiye gönül verdik.

İstifa sebebiniz nedir? 16 Nisan’da yapılan Anayasa değişiklik tasarısında ben Muratpaşa Belediyesinde yapmış olduğum bir konuşmadan dolayı hukukçu kimliğimle yapmış olduğum bir konuşmadır bu… Sevgili il yöneticilerimiz beğenmemişler bizim tavrımızı ve beni ihraca sevk etmişler.

Sizi nereye ihraca sevk ettiler? Kendileri de atama yönetimi oldukları için, mevcut Antalya yönetimi de bizim gibi düşünüyordu. Isparta il disiplin kuruluna benim dosyamı göndermişler.

İhraç istemini nasıl öğrendiniz?Geçen Perşembe bana bir yazı geldi. Yazıda partinin gelişmesine mani olacak davranışta bulunduğunuzdan dolayı genel başkanlığa ve parti organlarına karşı disiplinsizliğinizden dolayı sizi ihraç etmek istiyoruz yazıyordu ve sormuşlar, “ Ne diyorsunuz ?”

Ne zamandan bu yana MHP’de siniz? Milliyetçi Hareket Partisine 1992 yılından bu yana emek verdim. Severek, isteyerek, yıllardır bu partiye çok hizmetler verdim.

Siz bu partiye çok emek verenlerden birisiniz? Peki bir parti için verilen emeklerin önemi yok mu?

Benim verdiğim hizmetler görmezden gelinerek, belediye meclis üyesi olarak verdiğim hizmetler göz ardı edilerek, sanki partinin gelişmesine mani olankişi Av. Mustafa Taşbaş gibi hitap ediliyor olması beni üzdü.

Düşüncelerinizi alabilir miyiz? Ben bunu hak etmediğimi düşünüyorum. Ben partimi layıkıyla temsil ettim.

İhraç kelimesi size ne hissettirdi? Bunu kabullenemedim. Eskiden Kemal Sunal’ın filmlerinde bir replik vardı. Hani siz ben kovamazsınız, ben istifa ediyorum derler ya… Bende bu ihracı onlara vermemek için “Siz beni ihraç edemezsiniz, ben kendim istifa ederim anlayışla, beni seven, bana destek veren partili büyüklerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerden sonra, istişarelerden sonra oluşan bir karardı bu.

İstifa etmek için düşündünüz mü? 2-3 gün çok düşündüm bu kararı vermek için. İstifa etsem mi? Etmesem mi? İhraca sonuna kadar dirensem mi? diye çok düşündüm.

Başka bir partiye geçme gibi bir şey söz konusu mu? Şu aşamada böyle bir kararımız yok. Dediğim gibi..

Başka partilerden teklif geldiği söyleniyor? Tabii ki, İstifa edeceğim belli olduktan sonra bir takım teklifler geldi. 

Başka Partiye geçmeniz söz konu mu? Şu anda böyle bir şey yok.

Önünüzdeki yol haritası nedir?Siyaset uzun soluklu bir maraton . Şimdiye kadar beraber il teşkilatlarında görev yaptığım abilerimiz arkadaşlarımız kardeşlerimiz var. Bizimle beraber yol yürüyen arkadaşlarımız var. Onlarla bir gönül birliği içindeyiz. Onlarla yapacağımız istişareler sonucunda bir yol haritası bekleyeceğiz.

Ozaman konuşmalarınızdan şunu anlıyoruz. MHP kanadından başka bir partiye toplu bir geçiş mi söz konusu? Yok. Yok.

Size gelen teklifler CHP kanadından mı? AK Parti kanadından mı? Onu şimdi söylemeyelim.