Muhtarın boş arsa isyanı!

Dünkü gazetemizde “Hazine’nin Suriye Kampı” başlığı ile Bayındır Mahallesi’nde, bulunan hazine arazilerinin durumunu gözler önüne sermiştik. Konuyla ilgili açıklama yapan Bayındır Mahalle Muhtarı Hasan Zorlu, “Ben mahallemde boş arsa istemiyorum” derken, Meltem Muhtarı Muazzez Kaval’da, “3 tane de bizde var” dedi.


Turizm kenti Antalya’da atıl durumda bulunan hazine arazilerinin durumuna ilişkin gözlemlerimizi 3 gündür okuyucularımızla paylaşıyoruz. Antalya’nın en önemli eski semtleri arasında sıkışıp kalan, hazine arazilerinin etkin kullanılarak ekonomiye kazandırılması gerekirken, bu alanların nasıl atıl duruma terk edildiklerini “Hazine Dosyası” yazı dizimizde gözler önüne serdik. Bir tarafta moloz yığınları, bir tarafta kıyafet çöplükleri, diğer tarafta ise atıl durumda bekleyen arsaların içine sıkışıp kalan ibret verici insanlık dramları.

“İHALE YAPILMAMIŞ”

Turizmin gözbebeği Antalya’da atıl vaziyette bulunan hazine arazilerin ekonomiye kazandırılarak, iktisat kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması gerekirken, bu kaynaklar içler acısı bir şekilde duruyor. Lüks binaların arasına sıkışıp kalan ve çevre kirliliğine neden olan bu arsalar Antalya’ya yakışmıyor.  “Hazine’nin Suriye Kampı’ başlığıyla gündeme getirdiğimiz atıl vaziyetteki bir diğer arsa ise yine Bayındır Mahallesi’nde. Doğa Koleji yanında bulunan bu boş arsa bir süre önce otoparka kiraya verilmiş. Mahalle sakinleri, arsanın otoparka kiraya verilmesine ise tepkili. Çünkü iddia ya göre otopark için bir ihale yapılmamış.

“OTOPARKA VERİLDİ”

Konuyla ilgili çalmadık kapı bırakmadığını dile getiren Bayındır Mahalle Muhtarı Hasan Zorlu, “Burası uzun zamandır boş duruyordu. Daha sonra bir baktık otoparka verilmiş.  Konuyu Maliye’ye bildirdik. Konuyla ilgili şikayetimizi BİMER’e de yazdık. Ne tutanak tutuldu, ne oldu bilmiyoruz. Bir yerin otoparka açılması için ihale yapılması gerekli. BİMER yaptığımız şikayetle ilgili her hangi bir cevap alamadım. Ben mahalle muhtarı olarak bu yerin pazar yeri olmasını istedim. Etrafta araç park edilebilecek çok alan var. Mahalle olarak bir pazarımız yok. Eğer burası pazar olursa birçok kişiye hizmet eder. Her yerde araba park edecek yer varken, insanlar neden otopark parası versin? Konun en kısa sürede çözüme kavuşmasını istiyoruz. Birçok yere başvurdum, ancak konuyla ilgili bir gelişme olmadı” dedi.

“GÖRÜNTÜLER KALKACAK”

Gazetemizde çıkan Bayındır Mahallesi ile ilgili görüntüler hakkında açıklama yapan mahalle muhtarı Hasan Zorlu, Muratpaşa Belediyesi ile konuyu görüştük. Mahalle Muhtarı Zorlu, bölgeye çadır kuranların gönderildiğini belirterek, “Atıl durumdaki arazide sadece Suriyeli çöp toplayıcıları kaldı. Konuyu Muratpaşa Belediyesine ilettik. Zabıta ekipleri geldi konuyu inceledi. Çöp toplayıcılarının neden olduğu çirkin görüntüleri de kaldıracağız. Bu alanın bu şekilde kötü kullanılması çevre halkını rahatsız ediyor. Vatandaşlar binaların içerisine girip, çıkanın belli olmadığı konusunda şikayetler de bulunuyorlar” dedi.

“TELLERİ KESİYORLAR”

Bölgenin etrafının telle çevrili olduğunu bildiren Bayındır Mahalle Muhtarı Hasan Zorlu, “Biz ne kadar bölgenin etrafını telle çevirsek te, telleri makasla keserek araziye giriyorlar. Özellikle en büyük şikayeti bu bölgeden alıyoruz. Çünkü mahalle sakinleri bu arsanın uyuşturucu madde kullanıcıları tarafından  barınma yeri haline getirilmesinden dolayı şikayetçiler. Atıl vaziyetteki eski lojman binaları madde bağımlıları tarafından kullanılıyor. Çevre halkı ister istemez bu atıl durumda bulunan arsanın bu şekilde kullanılmasından rahatsız. Vatandaş korkuyor” diye konuştu.

“KARAKOLDAN YARDIM”

Konuyla ilgi Bahçelievler Karakolu ile diyalog halinde olduklarını da anlatan Muhtar Zorlu, konuyu karakola bildirdiklerini ve bölgenin geceleri incelenmesini istediklerini söyledi. Vatandaşların bölgeyle ilgili sürekli şikayet halinde olduğunu da bildiren Muhtar Zorlu, “Şehrin merkezinde böyle bir yerin olmasını tasvip etmiyorlar.  Bu bölgenin acil bir şekilde imara açılması gerekli. İmar çalışması biterse çok güzel olacak. Muratpaşa Belediyesi konunun son aşamaya geldiğini söyledi. Ben mahallemde boş bir arazi olmasını istemiyorum. Gece gündüz bu boş araziler nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Geceleri yatanlar oluyor. Çözüm istiyoruz” dedi.

“EKONOMİYE KAZANDIRILMALI”

“Hazine arazilerinin acil bir şekilde ekonomiye kazandırılmasını istiyoruz” diyerek sözlerine devam eden Bayındır Mahalle Muhtarı Hasan Zorlu, “Eğer bu atıl alanlar, ekonomiye kazandırılırsa hem bu görüntüler ortadan kalkacak, hem de mahalle canlanacak. Burası mahallenin ölü noktası. Mahallede esnafın belli bölümü iş yapıyor. Atıl arazilerin bulunduğu alana doğru gidildikçe esnafın ekmek parasını dahi kazanamadığını görüyoruz. Bu arazilerde planlandığı gibi sağlık ocağı, okul, pazar yeri ve park gibi sosyal donatı alanları yapılırsa her gün 2-3 bin kişinin bu bölgeye gelmesi sağlanabilir. Bir an önce buranın imar planına açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“ÇÖZÜME KAVUŞSUN”

Meltem Muhtarı Muazzez Kaval’da, mahallesinde yıllardır hazine ile sorunlu olan arsaların bulunduğunu söyledi. Hazine arazileri ile ilgili davaların yıllardır sürdüğünü belirten Muhtar Kaval, “Davaların ne zaman biteceğini, ne zaman sonuca kavuşacağını bilmiyoruz. Bizimde mahallemizde sorunlu 3 arsa var. Bir an önce bu arsaların sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

 

Tülin KORKUTELMALIOĞLU/GÜNDEM ÖZEL HABER

 

 

 

 

 

 

 

Muhtarın boş arsa isyanı! Haberine Yorum Yapınız