EMEKLİYE PLAJ ÇİLESİ

Muratpaşa Belediyesi tarafından emekliler için yapılan ‘Emekli Plajı’nda denize girmek tam bir işkence. Korkulukların olmadığı merdivenler, kayalıklardan atlanarak denize ulaşılabilen platform, yaşlılar için büyük tehlike oluşturuyor.


Muratpaşa Belediyesi, gazetemize konu olan plajla ilgili yaptığı açıklamada; plajlarda düzenleme yapabilmek için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na müracaat ettiklerini, bazı bölgeler için alınan iznin komisyon tarafından geri alındığını bildirdi. 

Muratpaşa Belediyesi tarafından Sampi Kavşağı’nda yapılan Emekli Plajı’nda denize girmek büyük cesaret istiyor. Belediye tarafından emeklilere özel yapılan plajda, yaşlıların denize girmesi tam bir işkence. Korkulukların olmadığı merdivenler, kayalıklardan atlanarak denize ulaşılabilen platform, 10 santimetreden, 40 santimetreye kadar değişkenlik gösteren dik ve orantısız merdivenler emeklileri isyan ettiriyor.

“KEÇİ GİBİ ATLIYORUZ”

Emeklilere özel yapılan plajın, kendileri için tehlike arz ettiğini belirten emekliler, plajın güvenlik açısından daha donanımlı hale getirilmesi gerektiğini bildirdiler. Aksaklıkların giderilmesi için acil önlem alınması gerektiğini belirten Emekli Önder Dayıoğlu, denize ulaşabilmek için keçi gibi kayalıkların üzerinden atladıklarını söyledi. Şikayetlerini Turunç Masa’ya hem yazılı, hem de telefonla bildirdiklerini belirten Dayıoğlu, “Değişen hiçbir şey olmadı” dedi.

“ÖLSÜNLER DİYE YAPILMIŞ”

Denize inen merdivenlerin normalde 17 santimetre olması gerektiğinin altını çizen Dayıoğlu, merdivenlerin birinin 40 santimetre iken, diğerinin 10 santimetre olduğunu vurguladı.  Tehlikenin çok büyük olduğuna dikkati çeken Dayıoğlu, “Gençlerin bile inip çıkmakta zorlandığı bir yeri emeklilere tahsis etmeleri çok gülünç. Maalesef Türkiye’de yaşlılara verilen değer bu kadar” dedi. Emekli Şule Dayıoğlu da, plaja inen merdiven basamaklarının düzgün olmadığından yakındı. Düzensiz yapılan merdivenlerin yaşlıları çok yorduğunu  belirten Şule Dayıoğlu, “Aslında plaj, yaşlılar daha iyi yaşasınlar diye değil, bir an evvel ölsünler diye yapılmış” diye konuştu.

“BASAMAK EKLENSİN”

Emekli Öğretmen Ali Hurma ise, Yaşlı Evi’nden Emekliler Plajı’na inen merdivenlerin aralarına birer basamak daha yapılması gerektiğini ifade ederek, “Bu basamaklarla inip çıkmak çok zor. Nefes nefese kalıyorum. Denize inen merdiven ve platform arasındaki kayalıktan atlamak bizi zorluyor. Buna acil olarak bir çözüm bulunmalı” dedi.

BELEDİYE’DEN SAVUNMA

Konuyla ilgili Muratpaşa Belediyesi’nin yaptığı açıklamaya göre, belediyenin 2014 yılında 1’inci derece doğal SİT alını olan falez kıyı bandında kent sakinlerinin iptidai şartlarda kullandığı plajlarda düzenleme yapabilmek için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na müracaat ettiği ifade edildi. Açıklamada Muratpaşa Belediyesi tarafından falez bandı üzerindeki 7 noktanın düzenlenmek istendiği ancak 7 noktadan 4’ü için alınan iznin Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından geri alındığı bildirildi. Bu 4 nokta ise, Lara Balıkevi, La Boutique Otel, The Marmara Otel önündeki koylar ve Karaalioğlu Parkı içerisinde yer alan Adalar Plajı olarak açıklandı. 

EMEKLİYE PLAJ ÇİLESİ Haberine Yorum Yapınız