TARIM DİZ ÇÖKTÜ

Türk tarımın iyiye gitmediğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, “Türk tarımı diz üstü çöktürülmüştür. Bu gün çiftçi yeterince para kazanamadığı için 27 milyon dekarlık alan ekemiyor” dedi


Önceki yıllarda Türkiye’nin kendi kendine yatabilen yedi ülke arasında olduğunu ancak şu anda dışa bağlı hale geldiğini ifada eden Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vahap Tuncer, Türk tarımın diz çöktüğünü söyledi. Başkan Tuncer, “Bu gün Türkiye yılda üç buçuk milyonluk tarım ithalatı yapıyor. Geçmişte kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biri olan Türkiye’nin, bu hale düşürülmesi AK Parti’nin uyguladığı yanlış tarım politikalarının sonucudur” diye konuştu.

“BELÇİKA’NIN YÜZ ÖLÇÜMÜ”

Türkiye’de ekilmeyen tarım alanın Belçika’nın yüz ölçümü kadar olduğunu söyleyen Başkan Vahap Tuncer, “Ekilmeyen arazinin büyüklüğü tam olarak tam bir Trakya kadardır. Belçika’nın ölçümü kadar bir alanını Türk çiftçisi ekemiyor. Bunun nedeni ise pazara kazanamadıkları için. Türkiye, bu gün temel ürünleri olan mısır, buğdayda, soya ve fasulyede dışarıya bağımlı hale getirilmiştir. Türkiye geçmişte Avrupa ile rekabet edebileceği dört tane ana ürünü vardı. Ancak, şu anda dışa bağımlı haldeyiz” ifadelerini kullandı.

MERA SAYISI DÜŞTÜ

Yurt dışından gelen ürünlerin GDO’lu olduğunu söyleyen Başkan Tuncer, “Bu ürünler insan sağlığı açısından sakıncalı. Bugün yine Türkiye’de geçmişte 28 milyon dekar olan Mera arazisi, 14 milyon dekara inmiştir yani yarı yarıya azalmıştır. Bir tarafta meralarını yok eden, bir taraftan hayvancılıkta kullandığı yemin temel maddesini, yurtdışından ithal ederek, pahalı yem üreten bir çiftçide, kırmızı et üretiminin artması beklenemez. Türkiye’ye Bosna Hersek’te, Macaristan’dan, Fransa’dan, diğer ülkelerden kırmızı et ithal ederek, kasap reyonlarında kırmızı et bulabiliyoruz. Marketlerde gördüğümüz, nohudun mercimeğin tamamı yurtdışından. Yağ bitkilerinde de, dışa bağımlı hale getirildik” diye konuştu.  

“ BAĞIMLI HALE GELDİK”

Şube Başkanı Vahap Tuncer, “Türkiye’nin kurban bayramında Bulgaristan’dan koyun ithal ettiği, yine Türk toplumunun temel ihtiyaçlarından bir tanesi olan fasulyenin yurt dışından geldiği dikkatte alırsak ve fındığı da buna eklersek Türkiye tarımının ne hale geldiği açıkça görülür. Türkiye bugün temel ürünlerde; mısırda, buğdayda, soyada, fasulyede, nohutta, mercimekte, yurtdışına bağımlı hale getirilmiştir” şeklinde konuştu. YAPRAK ÖZER/ GÜNDEM ÖZEL HABER

TARIM DİZ ÇÖKTÜ Haberine Yorum Yapınız