KADIN MUHTARIN İSYANI

Kadın muhtarlığın zor olduğunu dile getiren Meltem Mahalle muhtarı Muazzez Kaval, “Muhtarların hepsi erkek, bir tane kadın alıp yanlarında gezdirmiyorlar. Buda bizim, kadın muhtarlar olarak gücümüze gidiyor” dedi


Meltem Mahallesi’nde, 29 yıldır muhtarlık yapan ve Antalya’nın sayılı kadın muhtarlarından biri olan Muazzez Kaval, kadın muhtar olmanın güzel olduğunu ancak, erkek muhtarların, kadın muhtarları yanında gezdirmemesinden şikayetçi olduğunu belirtti. Her partide en çok çalışanın kadın olduğunu ifade eden Kaval, “Maalesef, iş göreve gelince kadınlara gerek yok deniliyor. Bizim muhtarlar derneğimiz var. Hepsi erkek, bir tane kadın alıp da, yanlarında gezdirmiyorlar. Buda bizim, kadın muhtarları olarak gücümüze gidiyor” ifadelerini kullandı.

“TANIMIYORUM KİMSEYİ”

Mahallede, sakinlerini tanımadığını ifade eden Kaval, “Mesleğimi severek yapıyorum. İnsanları sevmezseniz, bu mesleği yapamazsınız. Saati, vakti hiç yoktu. Bu dönemde her şey hafiflediği için, bizler daha rahatız. Öncesinde böyle değildi. Çok yoğun bir çalışma sistemimiz vardı. Bütün belgeler bizden alındı. Nüfus müdürlüğü veriyor artık. Vatandaşı artık biz göremiyoruz. Kayıtları onlar yapıyorlar. Taşınanı bile bilemiyoruz.  Mahallemi önceden tanıyordum. Dört senedir, beş senedir tanımıyoruz. Hoş geldin diyemiyoruz. Biz sadece burada evde olmayanların tebligatlarını alıyoruz. Mahallemi böyle görmek beni gerçekten çok üzüyor” şeklinde konuştu.

“TEK İŞ YAPIYORUM”

Erkek muhtarların ek iş yapabildiğini ancak, kadın muhtarlarının böyle bir şansının olmadığını söyleyen Meltem Mahalle muhtarı Muazzez Kaval, “Bir erkek muhtar, muhtarlığın yanı sıra başka bir iş daha yapıp evini geçindirebiliyor. Ancak. biz sadece muhtarlık yapıyoruz. O yüzden kadın muhtarın olması daha iyi olur. Çünkü tek işi bu olur. Mahalle sakini her geldiğinde kadın muhtarı yerinde bulabilir, ancak erkek muhtarları bulmakta zor oluyor. Benim muhtarlık yaptığım mahallenin çok yüksek bir nüfus potansiyeli var. Benim mahallem, maddi açısından olmasa da, kültür açısından çok yüksek bir mahalle. Onun için sürekli işimin başında bulabilirler beni” diye konuştu.

“GURURLUYUM”

Cesaretli bir kadın olduğunu kaydeden Kaval, “Kadın muhtar olarak, kendimi çok mutlu hissediyorum. Atatürk’ün bize vermiş olduğu, seçme ve seçilme hakkı, Antalya ilinde bir kadın olarak bunu yaşamak, bir ilk olmak çok onur verici. Çok genç yaşta oldum. Kolay bir şey değildi o cesareti göstermek, güçlü hissediyorum kendimi. Bir kadın yaptığı işe dört elle sarılır. Ben anneyim, çocuk büyüttüm, eşim, evime baktım, muhtarım, mahalleme baktım. Kimsenin kalbini, bilerek, isteyerek kırmadım” dedi. YAPRAK ÖZER/ GÜNDEM ÖZEL HABER

 

 

KADIN MUHTARIN İSYANI Haberine Yorum Yapınız