ANTALYA’YI SEL VURDU

Dün sabah saatlerinde başlayan ve öğle saatlerinde şiddetini arttıran sağanak yağış, turizm cenneti Antalya’yı vurdu. Yağışların Pazar gününe kadar devam edeceği belirtildi


Turizm cenneti Antalya’da dün sabah başlayan sağanak yağış, öğle saatlerine şiddetini arttırdı. Zaman zaman dolu da yağan Antalya ve doğu ilçelerinde, yağış nedeniyle yerleşim alanlarında sel meydana geldi. Su taşkınları nedeniyle evlere ve işyerlerine girilemezken, cadde ve sokaklarda da bazı araçlar mahsur kaldı. Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü uzmanları sabah saatlerinde metrekareye 34 kilogram yağmur suyu düştüğünü, öğle saatlerinde ise bu rakamın 80 kilograma kadar yükseldiğini söyledi. Uzmanlar, yağışların bu gün de etkisini sürdüreceğini ve Pazar gününe kadar devam edeceğini söyledi.

Yağışların Doğu ilçeleri Serik, Manavgat, Akseki ve İbradı’da da etkili olduğunu belirten uzmanlar, sahil kesiminde yağmur ve dolu, yüksek kesimlerde de kar şeklinde sürdüğünü belirtti. Şiddetli yağmur ve zaman zaman dolu yağışının tarım alanlarında da kısmi hasar meydana getirdiği belirtildi. Yağış sırasında yerleşim yerlerinde işlerine gitmek için araçlarıyla yollara çıkanlar ise sel suları nedeniyle yolda kaldılar. Araçlarında mahsur kalanlar ise uzun süre kurtarılmayı beklediler. Araçsız yola çıkanlar ise yolların suyla dolu olması nedeniyle hayli zor anlar yaşarken, bazı çalışanlar ise işlerine geç kaldı.

Geldi gelecek derken, kısa süreli de olsa kış kendisini aniden gösterdi. Dün sabah saatlerinde başlayan yağmur, yolların su birikmesine neden oldu. Su birikintileri nedeniyle de başla toplu taşıma araçlarından bazıları olmak üzere, trafikteki araçlar yolda kalma tehlikesi geçirdi. Şiddetini arttıran yağış nedeniyle özellikle 100. Yıl caddesinde su birikintisinin artması üzerine araçların bir kısmı yollarda kaldı. Metrekareye sabah saatlerinde 34, öğle saatlerinde ise 80 kilogram yağmur suyu düşmesi yüzünden su baskınları da görüldü. Bazı ev ve işyerlerini su basması üzerine, itfaiye ve yardım ekipleri vatandaşların imdadına koştu.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü uzmanları, Antalya’yı etkisi altına alan yağışların bugün ve yarın etkisini arttırmasının beklendiğini belirterek, yarın akşama kadar şiddetli yağışın süreceğini söyledi. Dün yağış şiddetini arttırırken, bazı kesimlere de kısa süreli dolu yağdı. Yağmur ve dolu yağışı, Kentin ekili alanlarında etkili olduğu belirtildi. Akşam saatlerinde ise Antalya’da yağmur etkisini kaybederken, yağışların doğu ilçelerine doğru kaydığı uzmanlarca belirtildi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yağış sırasında meydana gelebilecek, hortum, sel ve fırtınaya karşı dikkatli olmalarını salık verdi.

Yağış anında Muratpaşa ilçesinin Yenigün, Kepez İlçesi’nin Şafak, Sütçüler ve Varsak mahallelerinde bazı iş yeri ve evleri su bastı. Vatandaşların ve işyeri sahiplerinin yardımına ise itfaiye ve kurtarma ekipleri koştu. Yağış sırasında yoğun mesai harcayan kurtarma ve itfaiye ekipleri, can kaybı meydana gelmeden su baskınlarına müdahale etti. Uzmanlar, yağışların doğu ilçelerinde de etkili olduğunu vurguladı. Serik’te su baskınları meydana gelirken, Manavgat’ta da yağış etkisini gösterdi ve tarım alanlarında hasar meydana getirdi.

Kış mevsimini Antalya’da geçiren yerli ve yabancı turistler de yağıştan nasibini aldı. Özellikle turizm mevsiminin başlamasına az bir süre kala Antalya’daki işletmeleri incelemeye gelen acente görevlileri, konuklama merkezlerini gezerken şiddetli yağmura yakalandı. Kaleiçi, Kundu, Belek, Beldibi, Kemer, Tekirova gibi turistik tesislerin bulunduğu yerleri gezen acente görevlileri, kendilerine yağmur molası vermek zorunda kaldılar.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Antalya 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, gök gürültülü sağanağın, yarın akşam saatlerine kadar devam edeceği kaydedildi. Merkez ilçeler Muratpaşa, Kepez, Aksu ve Konyaaltı'nda hakim olan yağış, dün akşam Antalya’nın doğu ilçeleri olan Serik, Manavgat, Gündoğmuş, Akseki ve İbradı da etkisini göstermeye başladı. Yetkililer, sahil kesimlerinde yağmur, iç kesimlerde ise kar yağışının olacağını söyledi.

Antalya çevrelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların Serik, Manavgat, İbradı, Akseki, Gündoğmuş, Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde şiddetli ve yerler de şiddetini arttıracağının tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, yıldırım ve hortum riski) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği uyarısı yapıldı. EDA YÜZER/ GÜNDEM HABER

ANTALYA’YI SEL VURDU Haberine Yorum Yapınız