OTOBÜSÇÜLERE YENİ UYGULAMA

Büyükşehir Belediyesi ile Otobüsçüler Odası arasında anlaşma yapıldı. Daha önceden toplu taşıma araçlarına binen yolcu sayısı kadar ücret alan otobüsçüler, şimdi yaptıkları kilometre başına dört lire ücret alacak. Devrim niteliğindeki anlaşmaya göre otobüsçüler kilometre başına ücret alacak


Toplu taşımacılık yapan otobüsçüler, bir süre önce otobüslere binen yolcu sayısı kadar aldıkları ücret konusunda bir düzenleme yapılmasını odaları aracığıyla Büyükşehir Belediyesi’ne bildirmişlerdi. Bunun üzerine araştırma yapan Belediye yetkilileri, konuya çözüm bulmak için kartlardan sağlanan ve havuzda biriken paraların Belediyeye devri, otobüsçülere de aylık yapacakları sabit yedi bin 500 kilometrelik yola, kilometre başına üç lire 70 kuruş vermeyi teklif etmişti. Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığı da belediyeye aylık kilometreyi sabit sekiz bin, kilometre başına ödenecek parayı da dört lira olarak yapılmasını teklif etti.

Bunun üzerine Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı salonunda dün akşam otobüsçüler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katıldığı toplantıda Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan da hazır bulundu. Toplantıda konuşma yapan Menteder Türel, “Belediye ve toplu ulaşım esnafı olarak çözüm ortağıyız. Bu işi beraber yapacaksak bizim en önemli iki görevimiz var. Hem sizleri mutlu etmek hem de bunun halka yansımasını sağlayarak halkı mutlu etmek. Kazan kazan, yani siz kanacaksanız ki Antalya kazanacak. Benim bir tane sermayem var. Milletimizin mutluluğu, sizin mutluluğunuz. Ben bunu sağlayamazsam kendimde eksiklik görürüm. O yüzden sizi de mutlu edebilecek bir sistemi adeta projektörle arayış içerisindeyiz” dedi.

 

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan’ın Kayseri Belediyesi tarafından yapılan uygulama konusunun teklif olarak sunulması üzerine Başkan Türel, “Bu yeni sistemi inceledik. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da örnekleri var. Orada nasıl yapmışlar, sabit kilometre ne kadar, kilometre başına kaç para ödemişler buna çalıştık. Sizin bir aracınızın her gün çalıştığını varsayarak, bir ayda yedi bin 460 kilometre yaptığını ortalama hesapla tespit ettik. Biz bunu yedi bin 500 sabit yapalım dedik. Üstüne çıkarsanız ekstra fiyatı ödenecek. Hesabı ortaya koyduk. Kayseri belediyesi kilometre başına üç buçuk lira ödüyormuş. Kamu zararına yol açmayacak şekilde bizim Kayseri’nin üstünde olmamız lazım dedik. Neden? Kayseri’de yazın klima çalışmaz ama biz de klima çalışıyor, yakıt daha fazla gidiyor. Bizim hesaplarımıza göre kilometre başına üç lire 70 kuruş, aylık olarak da yedi bin 500 kilometre sabit bir teklifi oda yöneticilerine sunduk. Oda yönetimi ise sekiz bin kilometre sabit olmak üzere kilometre başına dört liraya mutabakat sağladık. Otobüsçü arkadaşlarımız, evine ekmek götüremez ve mutsuz olursa, o zaman ben, onlardan daha çok mutsuz olurum. Onun için işlerimizi özenle yapıyoruz” diye konuştu.

“MEMNUNİYET ÖNEMLİ”

Yeni toplu ulaşım planını oda ile birlikte hazırlayacaklarını dile getiren Başkan Türel, vatandaşların memnuniyetinin önemli olduğunu söyledi. Başkan Türel, “Bazı kırsal hatlarda kent merkezine yolcuyu getirerek yolcunun daha rahat ulaşımını sağlamak zorundayız. Bizim bu işle ilgili akademisyen, protokol, uzman ne varsa bir ekip ulaşım master plan ekibi olarak çalışıyor. Bu bir uzmanlık işi çünkü. Tecrübe de sizde var. Biz ondan da istifade ediyoruz. Ve inşallah yeni toplu ulaşım planımızı yine odamızla birlikte hazırlayacağız. Yolcuları taşımamız lazım. İnşallah uygulamaya kısa sürede koymak istiyoruz. Yeni araca ihtiyaç var ise onu da oda ile değerlendireceğiz. Ciddi bir külfetin içerisine giriyoruz. Bu külfeti kaldırabilmemiz için bir kere yolculuk sayılarını artırmamız lazım. Sizden tek ricam Antalya’da yaşayan bütün vatandaşları araçlarınızda taşıyorken mutlu ve memnun taşıyın. Eğer siz ‘ya ben aynı parayı alacağım aracıma üç kişi eksik, beş kişi fazla binmiş önemli değil’ deyip, vatandaş memnuniyetini öncelemezseniz olmaz. Otobüse binen yolcunun mutluluğu hepimizin önceliği olmalı” ifadelerini kullandı.

 

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bu bir başlangıç diyen Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, “Çevrenizde bu eleştirecek insanlar olacak. Ama dediğim gibi bu bir başlangıç. Sisteme başladığımızda eksiği gediği mutlaka olacak. Büyükşehir Belediye başkanım ve bizi temsilen Büyükşehir Belediyesinin meclis üyeleriyle hep birlikte tekrar masaya yatırıp, eksiği gediği ne varsa, 2019 seçime kadar bu işi bitireceğiz. Sizler bizim arkamızda durduğunuz müddetçe başaramayacağız hiç bir şey yok. Bu günde kadar sözlerin yerine getirilememesinin nedeni yaptığımız işin takipçisi olamamamız. Ancak bundan sonra hem biz hem de Büyükşehir Belediyesi yapılan işin takipçisi olacak” dedi.

 

Toplu taşıma yapan otobüslerin sorunun çözüldüğünü belirten Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı Yasin Arslan, “Antalya’da otobüsçüler havuzda biriken paradan taşıdıkları yolcu sayısı kadar para alıyordu. Bu da her geçen gün otobüsçülerin daha fazla zarar görmesine neden olmuştur. Bu nedenle araştırmalar yaparak Türkiye genelinde bir kilometre başına ödeme yapıldığını gördük ve Belediye Başkanımız Menderes Türel’e önerdik. Sağ olsun bu konuyu ele alarak hızlı bir şekilde hayata geçirdi. Kendisi ile aylık sabit sekiz bin kilometre ve kilometre başına da dört lira üzerine anlaştık. Esnafımız 28 bin lira civarında ciro yaparken bu gün 32 bin lire ciro yapacak. En azından zarar etmez hale gelecek. İnşallah hem taşıyan hem taşınanın memnun olacağı bir sistem olacak. Ulaşım daha tercih edilebilir bir hale gelecek. Bu gün 300 bin yolcu taşıyoruz. Allah’ın izni ile 500 bine kadar çıkaracağız. Bizde bunun takipçisi olacağız. Bu 360 bin yolcuya ulaştığımız taktirde dört lira olan fiyat belediye başkanımız tarafından dört buçuk lira yapılacak” dedi.

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi ve otobüsçüler ise dün Büyük Şehir Belediyesi binası önünde toplanarak Başkan Türel’in sorunlarını kısa sürede çözümlemesine teşekkür amacıyla kurban kesti.

Yaprak Özer/ Gündem Habe

OTOBÜSÇÜLERE YENİ UYGULAMA Haberine Yorum Yapınız