Cihan Bulut’u zor günler bekliyor

Antalya’nın yakından tanıdığı başarılı işadamı ve siyasetçi Cihan Bulut, 13 yıl aradan sonra tekrar Antalyaspor Başkanı oldu


Antalya’nın yakından tanıdığı başarılı işadamı ve siyasetçi Cihan Bulut, 13 yıl aradan sonra tekrar Antalyaspor Başkanı oldu. Zor bir dönemde kulüp başkanlığı görevini üstlenen Bulut’a öncelikle başarılar diliyoruz. Borç sarmalı içinde bulunduğu yetmiyormuş gibi birde düşme tehlikesi tehdidi altında bulunan Antalyaspor’u düze çıkarmak için uğraş verecek.

Cihan Bulut ve Antalyaspor denince akıllara elbette ilk görev dönemi geliyor. 2005’li yıllardaki kısa Antalyaspor Başkanlığı dönemini hatırlamakta güçlük çekenler olabilir. Bunun nedeni öncelikle görevi döneminin kısa olması, ikincisi de Bulut’un pek öne çıkmamasıydı. Cihan Bulut, siyasete yeni girdiği dönemde, 30’lu yaşlarda Antalyaspor Başkanlığını üstlenmişti. Ama deneyim eksikliği yüzünden yük ağır gelince ayrılmak zorunda kaldı. Şimdi durum daha farklı. Aradan geçen 13 yılda Cihan Bulut, siyasette, iş alanında ve sosyal yaşamda hayli deneyim kazandı. Birikimlerini Antalyaspor’un başarısı için kullanacağını düşünüyoruz, düşünmek istiyoruz.

Cihan Bulut’un Antalyaspor Başkanlığı’na, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in isteği ve desteği ile geldiği ortada. Böyle bir destek olmasa, büyük bir borç yükü altında olan kırmızı beyazlı kulübe başkan olmak herkesin harcı değil. Turizm yatırımcılığı dışında, Türkiye’nin önemli akaryakıt dağıtım firmasının ortağı olan Ali Şafak Öztürk’ü başkanlıktan kaçıran bir mali tablo söz konusu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in borçların ödenmesi konusunda verdiği söz sonrası Cihan Bulut’un başkanlığı kabul ettiği anlaşılıyor.

Az buz değil 100 milyonlarca liralık borçlardan söz ediliyor. Bunun için nasıl bir ödeme tablosu oluşturulacağını yaşayarak göreceğiz. Acaba Ali Şafak Öztürk’ün istifasına gerekçe oluşturan şu ünlü harfiyat ihalesinde güncelleme olacak mı? Anımsanacağı üzere Öztürk, Antalyaspor’un kazandığı harfiyat (moloz döküm) ihalesinden yıllık 25 milyon lira sabit gelir beklendiğini, fakat ihalenin ardından Büyükşehir yönetiminin moloz bedellerini indirdiğini, bu yüzden gelirin 5 milyon lira düzeyine düştüğünü iddia etmişti. Türel’i kendisine verdiği sözü tutmamakla suçlamıştı. Cihan Bulut’un göreve gelmesinin ardından  acaba moloz bedelleri tekrar yükseltilecek mi? Yoksa Antalyaspor’a maddi kaynak başka kanallardan mı, örneğin Lara, Konyaaltı ve Boğaçayı gibi projelerin müteahhitlerinden mi sağlanacak?

ÖZTÜRK’ÜN ÇİZDİĞİ KARA TABLO

Görevi Cihan Bulut’a devreden Ali Şafak Öztürk’ün, olağanüstü kongrede yaptığı konuşmada ortaya koyduğu rakamlar, iddialar yenilir yutulur değil. Öztürk,  kendisine, “40 milyon lira borç var” denildiğini, bunu çevirebileceğini düşünerek göreve geldiğini fakat borcun 89 milyon lira olduğunu söyledi. Gültekin Gencer döneminde oynatılamayan (bunu Antalyaspor’da oynama kapasitesi olmadığı şeklinde anlamak gerekiyor) çok sayıda futbolcunun gönderilmesi için 12.5 milyon lira harcadıklarını ifade etti. Gültekin Gencer yüzünden bankaların kredi vermediğini, eski başkanın adeta bir menajer gibi çalıştığını, kulübün sadece 2015 – 2016 sezonunda 15 milyon lira menajer ücreti ödediğini iddia etti. Kendi görev döneminde menajerlere sadece 2.8 milyon lira ödendiğinin altını çizdi.

Ali Şafak Öztürk’ün söylemleri, iddiaları gerçekse Antalyaspor’un Gültekin Gencer döneminde kötü yönetildi demek gerçekten hafif kalıyor. Sosyal medyada bir taraftarın yaptığı değerlendirmeye katılmamak mülkün değil. Söz konusu taraftar; “Ali Şafak Öztürk’ün şanssızlığı Gencer’den sonra göreve gelmesi oldu. Hasan Akıncıoğlu’ndan sonra gelseydi şampiyon olurduk” diyor.

ANTALYASPOR’U TIP DOKTORLARI  İYİLEŞTİREBİLECEK Mİ?

Cihan Bulut’un ikinci kez Antalyaspor Başkanı olduğu kongrede oluşturduğu yönetimdeki isimlere bakıldığında şöyle bir tablo çıkıyor. Öncelikle Bulut’un listesinde önceki yönetimlerde de görev almış, Menderes Türel’e çok yakın çok sayıda yönetici var. Yönetimde tıp dünyasından 3 isim göze çarpıyor. Bunlardan en ünlüsü Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan. Prof. Dr. Özkan, yüz, kol ve bacak nakilleri ile bir dönem dikkatleri üzerinde toplamıştı. Hayli ünlenmişti. Bir hastasının yaşamını yitirmesinden sonra biraz sessizliğe gömülse de ününü hala sürdürüyor. Akdeniz Üniversitesi’nin ünlü onkologlarından biri olan Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, alanında tanınan bir isim. Genel Cerrah Prof. Dr. Cumhur Arıcı ise aileden sporla ilgili olmalı. Arıcı soyadlı çok sayıda spor adamı var. Bunların en ünlüsü de Abdurrahman Arıcı.

Cumhur Arıcı ile tanışmadık ama Ömer Özkan ve Mustafa Özdoğan ile tanışıklığımız vardır. Doğrusu her iki ismin futbolla, sporla yakınlığından haberdar değildik. Deyim yerinde ise Özkan ve Özdoğan’ın kafalarını kaşıyacak zamanları yok. Prof. Dr. Ömer Özkan, “Listeye girmek gibi bir beklentim yoktu. Sayın Başkan’ı yıllardır tanıyorum. Böyle bir konuyu açınca kendisini kırmadım. Çünkü bu benim için önemli bir görev. İnşallah Antalyaspor’a katkımız olur. Başkan ve yönetim iyi olunca bu ekibin içinde yer aldım. Zaten takımı takip ediyordum. Bundan sonra daha da işin içinde olacağım” değerlendirmesi yaptı.

Dileriz bu üç tanınmış tıp adamı Antalyaspor’un sağlığına kavuşması için katkıda bulunurlar. Hasan Subaşı döneminde Prof. Dr. Atilla Taçoy hoca yönetimde görev almış, önemli katkılarda bulunmuştu. Bir ara Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı da yapan  rahmetli Taçoy Hocayı saygı ile anıyoruz.

Cihan Bulut’u zor günler bekliyor Haberine Yorum Yapınız