YÖRESEL SKANDAL

Antalya’da tüm tepkilere rağmen, kimin tarafından düzenlendiği, kimin denetlediği, kimlerin para aldığı, kimlerin vergi ödediği, kimlerin kazanç sağladığı, satılan ürünlerin neye göre belirlendiği “Yöresel lezzetler” adı altında Pazar kurulmaya devam ediliyor. Yöresel lezzetlerde, iç çamaşırından kupa makinasına kadar her şeyi bulmak mümkün


Antalya’da son yıllarda gittikçe yaygınlaşan “Yöresel ürünler” adı altında kurulan kimin tarafından düzenlendiği bile deklare edilmeyen garip fuarlar kurulmaya devam ediyor. Belediyelerden izin alan bu oluşumlarda genellikle dernekleri kullanıyorlar. Dernek, belediyeden yeri kiralayıp bir organizasyon şirketine satıyor. O da stant kurdurup bu kişilerden para alıyor. Ancak bu organizasyonu kimin yaptığı bile belli değil.  Yöresel adı altında kurulan bu pazarlarda, yerlere halı bile seriliyor. Organizasyon şirketinin bu iş için yüz bin lirayı aşan paralar topladığı iddia ediliyor.

KATLI PAZARA KURULDU

Bu kadar tepkiye rağmen, Muratpaşa Belediyesi’nin izni ile Portakal Çiçeği Kapalı Pazaryeri’nde bugün sona erecek olan “Yurdumun Lezzetleri, Yöresel Ürünleri ve Doğal Organik Pazarı” adı altında birçok şehir adı yazılı, birkaç dernek ve vakıf isminin yer aldığı toplamda 28 stantlık yöresel fuar bulunuyor. Buradaki esnaf, Muratpaşa Belediyesi’nin kendilerine stant kurması için teklifte bulunduğunu ileri sürdüler. Fuarı kimin düzenlediği ise belli değil. Yöresel fuarda bıçakçı ve kıyafet standının herhangi bir dernek veya vakıf adı olmaması, açık ve markasız bitkisel yağlar ve ürünler olması şaşkınlık yarattı. Bu arada stantlarda kredi kartı kullanılması, stant açan kişilerin yöresel üretici değil, direk satıcı olduğunu ortaya koyuyor. Stantta görevli biri ise buradan sonra Liman Mahallesi’nde de fuar açılacağını ve kendilerinin burada da yer alacaklarını dile getirdi.

YÖRESEL KUPA MAKİNASI

Yöresel adını taşımasına rağmen, burada neyin yöresel olduğunu anlamak da pek mümkün gözükmüyor. ‘Pratik Yaşam Ürünleri’ adı altında açılan standın birinde siyatikten, romatizmaya kadar birçok hastalığın iyileştirildiği iddia edilirken, kupa çekmek için makine bile satılması şaşkınlık yarattı. Yöresel tekstil de dikkat çekici. Standa konulan iç çamaşırlarının hangi ilin ürünü olduğu ve yöresel ile ilişkisi tam bir muamma. Tüm bunlar yaşanırken yetkililer seyirci kalıyor ve belediyeler de bu pazarların kurulmasına izin veriyor. Haftanın 6 günü bu ürünler satılırken, 7. gün resmi kayıtlı gerçek Pazar esnafı vergisini ödediği tezgahta, yine vergisini ödediği ürünü satmaya çalışıyor.

28 STANT VAR

Erzincan ve Trabzon adı altında 2 adet peynirci, Hatay lezzetleri adı altında künefeci, Isparta gül ürünleri, pratik yaşam ürünleri adı altında kupa çekme makinesi, 3 tane baklagil ve baharat stantları, 1 tane bıçakçı, 2 tane çerezci, 1 tane kıyafet satan stant, 1 tane Eskişehir çiğ börekçi bulunuyor. Yine aynı organizasyonda, bir balıkçı, bir tane cağ kebapçı, bir Afyon adı altında sucuk ve köfteci¸ bir Tokat yöresel ürünler standı, bir Hatay kahvaltılık ürünler standı var. Yine Afyon kasap sucukçusu, Urfa çiğköfteci, Gümüşhane kurutulmuş ürünleri, zeytinci, bitkisel yağlar ve ürünler standı, tuzcu, tahinci, Kayseri mantıcısı, YÖREDER adı altında künefeci.

TESİSATI MAHVETMİŞLER

Bu arada kurulan stantların tamamına elektrik veriliyor. Bu işlem sırasında da elektrik panolarını adeta mahvetmişler. Bu stantlar söküldükten sonra, bu tesisatın düzeltilip düzeltilmediği, ya da bu işlemler yapılırken uzmanlar tarafından kontrol edilip edilmediği de merak konusu oldu. Elektrik panolarının getirildiği hal, yangın riskini de akla getirdi. Burada yangına karşı belediyenin aldığı önlem de merak konusu oldu.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Şimdi Antalya Gündem Gazetesi yetkililere şu soruları soruyoruz:

Burada açılan stantlarla ilgili belediyelere para ödeniyor mu? Ödeniyorsa bu kiralama mı, işgaliye mi, yoksa bağış mı?

Bu parayı dernekler mi ödüyor? Eğer dernekler ödüyorsa, dernek bunun çıkışını nasıl yapıyor?

Dernekler alt stantlardan para alıyorlarsa, bu ticaret olur yani iktisadi işletmeleri var mı, yoksa bağış makbuzu kesip vergi mi kaçırıyorlar?

Burada kurulan stantların ruhsatları var mı?

Pazar kurulduğu günler burada Antalya Semt Pazarcılar Odası’nın elemanları ile Zabıta bulunuyor. Bu fuarlarda güvenliği kim sağlıyor.

Belediyeler ile esnaf arasında, ya da dernek arasında, ya da organizasyon şirketi arasında her hangi bir sözleşme var mı?

Burada satılan ürünlere karşılık fiş, fatura kesiliyor mu? Kesiliyorsa bu faturaları kim hangi unvanla kesiyor? Buraların vergi kaydı varsa bile anlık şube mi kuruyorlar, yoksa bambaşka bir işyerinin fişini gelip burada mı kesiyorlar?

Burada Vergi Dairesi kontrol yapıyor mu? Belediye bu organizasyondan Maliye’yi bilgi sahibi ediyor mu?

Buradaki stantlarda yangın çıksa, sorumluluk kime ait?

Satılan ürünleri kim denetliyor, gerçekten bu ürünler ilgili illerden mi geliyor?

Belediye stantlarda satılan ürünlerin listesini alıyor mu? Alıyorsa, kupa satılan birçok hastalığı tedavi ettiğini ileri süren stantta izin verirken, Sağlık Bakanlığı belgelerini kontrol etti mi?

Son olarak belediyeler bu kadar riski alma bedeli olarak bu organizasyonlar için ne kadar alıyor?

Bu soruların yanıtlarını bekliyoruz. Figen Acar / GÜNDEM HABER

YÖRESEL SKANDAL Haberine Yorum Yapınız