ACİL ARAPSAÇI

Acil servislerin durumu, acil olmayan hastalarla dolup taşması nedeniyle yetkilileri bu konuda önlem almaya zorladı. Sağlık Bakanlığı saat 23.00’e kadar hizmet verecek poliklinikler açma arayışı, Tabipler Odası’nı da harekete geçirdi. Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan İş, bu kararın seçim yatırımı olacağını ileri sürdü


Yaşam savaşı veren her insanın günün hangi saatte olursa olsun rahatsızlanınca ilk başvuracağı yer olan Acil Servis’ler, son günlerde durumu acil olmayan hastalarla da dolması, Sağlık Bakanlığı yetkililerini harekete geçirdi. Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Kamu Hastaneleri’nin Acil Servisleri için yeni düzenlemeler içeren bir genelge yayınladı. Genelgede, acil olmayan hastalar için 23.00’e kadar hizmet verecek poliklinikler açılması, kısa müşahedelere zaman sınırlaması getirilmesi ve klinik hastaların acillere gelişinin engellenmesi gibi düzenlemeler yer alıyordu. Bunun da başlıca nedeni, sosyal güvenceleri bulunmayan vatandaşların polikliniklerde ücret ödemeleri, Aciller Servislerde ücret ödememelerinden yoğunluk meydana geldiğini ileri sürüldü.

Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Adnan İş, Acil Servislerde yapılacak değişiklileri doğru bulmadığını belirterek, “Daha önce denendi ve doğru olmadığı uygulama ile görülerek vazgeçildi. Aynı yanlışı tekrar yapmaya ısrar etmek, ‘Acaba bu bir seçim yatırımı mı?’ diye düşündürüyor. Türkiye nüfusu 80 milyondur. Geçen yıl acillere başvuru sayısının 110 milyonun üzerinde saptanmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rakamla karşılaşamayız. Acil demek,  kaza, kırık, kalp kriz ve komadır. Dört gündür grip olmak acil bir vaka değildir. Bu gibi durumlar, asıl acillerin sırasını almaktır. Bu konuda kamu spotları ve eğitimlerle bilinçlendirilmelidir” diye konuştu.

“HATAYI, HATAYLA TELAFİ ETMEK”

Vatandaşların acile akın etmesinin asıl sebebinin devlete ödenen ücretler olduğuna dikkati çeken Başkan Dr. Adnan İş, “Acile gidip hem muayene oluyorsunuz, hem de reçete yazdırdığınız zaman ücret ödemiyorsunuz. Vatandaşlar, bundan yola çıkarak, ‘Ben acile gideyim, işlerimi bedavaya halledeyim’ mantığıyla hareket ediyor. Eğer devlet, sağlıkta her şeyi ücretsiz yaparsa, böyle bir durumun kalmayacağını düşünüyoruz. Üç ayaklı çok basit bir çözüm var. Birincisi, sevk zinciri uygulanmalıdır. İkincisi, uzman tedavisidir. Üçüncüsü ise, üniversiteler ve eğitim araştırma hastanelerinin hizmetidir. Bu zaten var olan bir kanun. Yeni bir kanun çıkarılması da gerekmiyor. Kanunlarımız ve yönetmeliklerimizde, sevk zinciri olayı mevcut. Fakat siyasi nedenlerle uygulamıyor. Sevk zinciri uygulandığı anda, acil sorunu çözülür. Asıl sebepler dururken, bir hatayı başka bir hatayla telafi etmeye çalışmak bu uygulamayı getirdi” dedi.

“YANLIŞ BİR UYGULAMA”

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde zaten beş polikliniğin gece hizmeti verdiğini anımsatan Başkan İş, “Biz bunun da olmaması gerektiğini düşünürken, böyle bir uygulama geldi. Burada acillerin, gerçek acil hastalara bırakılması gerektiğini düşünüyoruz. Saat 23.00’e kadar poliklinik koymak vatandaşa iyilik gibi geliyor, ancak değil. Şimdi daha çok gelecekler. Niye bankalar ve devlet daireleri saat 17.00’ye kadar çalışıyor? Çünkü insanların bir yaşam şekli var. Dolayısıyla insanlar gece uyumak zorunda. Gece çalışmaları daima insanların bağışıklığını zayıflatır ve pek çok hastalığı da beraberinde getirir” ifadelerini kullandı. Uygulamanın yanlış olduğunu ileri süren Başkan İş, “Daha önce denendi ve doğru olmadığı uygulama ile görülerek vazgeçildi. Aynı yanlışı tekrar yapmaya ısrar etmek, ‘Acaba bu bir seçim yatırımı mı?’ diye düşündürüyor” şeklinde konuşarak getirecek olan sistemi eleştirdi. Figen ACAR/ GÜNDEM ÖZEL HABER

ACİL ARAPSAÇI Haberine Yorum Yapınız