İŞTE GERÇEK KERMES

Doğu Anadolu Derneklerinin ismi kullanılarak “Yöresel lezzetler” adındaki kermesin hakikisini, engelliler, Serdengeçti Parkı’nda açtı. Pazar yerlerinde açılan kermeslere, örnek olacak engellilerin “Gerçek Sevgi Engel Tanımaz” adı altında kermeste ürettiklerini satmaya başladı


 

 

Gazetemizin ortaya çıkardığı ve Doğu Anadolu derneklerinin ismi kullanılarak “Yöresel lezzetler” adı altında açılan kermeslerden vatandaşlar bıkkınlık getirirken, bu kermeslere örnek olacak hareketi, Serdengeçti Parkı’nda engelliler yaptı. Serdengeçti Parkı’nda engelliler dernekleri tarafından açılan gerçek kermeste ise dernek üyelerinin ürettiği takıların, evlerinde yaptıkları yiyeceklerin satıldığını belirten Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği Başkan Vural, “Biz diğer insanların, özel insanlarla kaynaşmasını sağlamak için kermes kurduk” dedi.

Türkiye Beyaz Ay Derneği, Beyaz Baston Görme Engeliler Derneği, Antalya Engelliler Sanat Evi, Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği iş birliği ile engelli vatandaşlar için Serdengeçti Park’ında ‘Sevgi Engel Tanımaz’ kermesini dün açıldı. Kermeste “Yöresel lezzetler” panayırlarında satıldığı gibi yörelerin olduğu ileri sürülen ürünlerin değil, dernek üyelerinin ürettikleri ürünlerin satıldığı vurgulandı. Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği Başkanı Engin Vural, Kermeslerine birçok engelli derneği üyesinin katıldığını belirterek, özel vatandaşlara dernek olarak destek vermek için kermes açtıklarını söyledi.

Başkan Vural, “Derneğimiz Ortadoğu’ya yönelik bir dernek olmasına rağmen biz sosyal politikamızdaki ayağımızı özel bireylere ayırdık. Burada Türkiye Beyaz Ay Derneği, Beyaz Baston Görme Engeliler Derneği, Antalya Engelliler Sanat Evi gibi derneklerimiz ile bu kermesi açtık. Özel vatandaşlarımıza yararımız olsun diye yaptık. Dernek olarak herhangi bir gelir elde etmiyoruz. Kermesimiz, Sevgililer Günü olduğu için ‘Gerçek Sevgi Engel Tanımaz’ başlığı ile yarına kadar açık kalacak. Biz burada onlara destek olsun diye açtık” diye konuştu. 

“AMAÇ KAYNAŞTIRMAK”

Dünyada Ortadoğu’ya yönelik kurulan tek dernek olduklarını söyleyen Başkan Vural, “Derneğimiz Ortadoğu’ya yönelik kurulmuş bir dernektir. Hükümet politikalarının Ortadoğu’ya çevirmesinden sonra baktık böyle bir boşluk var toplumları birbirine kaynaştırmak adına böyle bir dernek kurduk. Bu anlamda dünyada kurulan tek derneğiz. Madem kaynaştırmak için kurulduk. Özel bireyler ile insanları da kaynaştıralım dedik” ifadelerini kullandı. 

İŞ BİRLİĞİ 

Birçok belediye ile iş birliği yaptıklarını ifade eden Başkan Vural, “Özel bireyler ile ilgili biz Van Belediyesi ile de ciddi bir proje hazırlıyoruz. Buradaki esas hedef özel bireylerin toplumla kaynaşmasını sağlamak. Otizmli çocuklarımızı ve bireylerimiz gördüğümüz zaman inanın o kadar mutlu oluyoruz ki. Onları tanıdıkça zihnimizden şüphe eder hale geldik. Otizm derneği var ama biz diğer insanların özel insanlarla kaynaşmasını sağlamak için böyle bir çalışma yaptık” şeklinde konuştu. 

 Ayfer Şimşek /GÜNDEM HABER 

İŞTE GERÇEK KERMES Haberine Yorum Yapınız