SAĞLIK SİLBAŞTAN

Kamu Hastaneleri Birlikleri Genel Sekreterlikleri ve Halk Sağlığı Müdürlükleri kapatılarak yeniden İl Sağlık Müdürlüklerine bağlanması ile ilgili bilgi veren Antalya Tabipler Odası Başkanı Dr. Adnan İş, “Görüldü ki uygulama yürümedi ve sağlık hizmetleri aksıyor, tekrar üç kurumun birleştirilmesi yönüne gidildi” dediGeçtiğimiz günlerde Kamu Hastaneleri Birlikleri Genel Sekreterlikleri ve Halk Sağlığı Müdürlükleri kapatılarak İl Sağlık Müdürlüklerinde tek çatıda toplandı. Sağlık hizmetlerinin aksadığı görülerek tekrar eskiye dönüldüğünü belirten Antalya Tabipler Odası Başkanı Dr. Adnan İş, Oda olarak her zaman sağlığın tek elden yönetilmesini ve organize edilmesini savunduklarını belirtti. Temel sağlığın devlet eliyle verilen, parasız, entegre, bölgesel bazlı ve koruyucu hekimliği ön plana alan bir ekip hizmeti olması gerektiğine dikkati çeken Başkan İş, “Sağlık yönetimini üçe böldüler. ‘Yapmayın, doğru değil’ dememize rağmen, bizi dikkate almadılar. Aslında işin mutfağında biz varız. Bize hiç danışılmadan, fikrimiz bile sorulmadan sağlık; Halk Sağlığı, Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği diye üçe ayrıldı” diye konuştu. 
“TIKANACAĞINI BİLİYORDUK”
Sağlığın organize olarak yürütülmesi gereken ayrıntılara sahip olduğu vurgulayan Başkan Dr. Adnan İş, “Biz zaten bir yerden sonra bu sistemin tıkanacağını biliyorduk. Artık yönetilemez hale geldi. Sağlık Müdürü yerinde dururken, hastaneleri başka bir kurum denetliyordu. Halk sağlığıyla ilgili hizmetleri ise başka bir kurum denetliyordu. Sağlık Müdürlüğü’nün işlevi ise çok daha başkaydı. Bu nedenle bir bütünlük sağlanamadı” şeklinde konuştu.
“ÖZELLEŞTİRİLMEK İSTENİYORDU”
Bölünmesindeki bir amacın da, kendi kendine yetebilen, yönetebilen ve devletin üzerinden atılıp daha sonra özelleştirilmesi isteği olduğunu ileri süren Başkan İş, “Tabii bunlar hiçbir zaman açıklanmadı. Ancak, altta yatan amacın bu olduğunu biliyorduk. Görüldü ki böyle bir şey olamıyor ve sağlık hizmetleri aksıyor, tekrar üç kurumun birleştirilmesi yönüne gidildi. Doğrusu da budur” dedi. Figen ACAR/ GÜNDEM ÖZEL HABER

 

SAĞLIK SİLBAŞTAN Haberine Yorum Yapınız