Çetin; “2018’den umutluyuz”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, düzenlediği toplantıda ülke ve kent ekonomisini değerlendirdi. Çetin, kent merkezinde perakende ticaretin nabzını tutmak için yapılan anketin sonuçlarını da kamuoyu ile paylaştı


 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin toplantıda ATSO’nun çalışmaları, uygulayacağı projeler hakkında bilgi veren E-Oda sistemine geçişi tamamladıklarını, bu yılın sloganının akıllı kent, akıllı ekonomi oluşturmayı amaçlayan “Antalya 4.0” olacağını açıkladı. Antalya’nın, 2016 krizini en ağır yaşayan kent olduğunu, 2017’nin ise toparlanma ile geçirildiğini belirten ATSO Başkanı Çetin, 2018’e ümitli girdiklerini vurguladı. Yaptıkları anketin verileri doğrultusunda kent merkezindeki ticaretin düzenlenmesine yönelik girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Çetin, “Turisti çekmek için başta Kaleiçi olmak üzere merkezi düzeltmemiz gerekiyor. İmitasyon ürünlere teslim olmamalıyız. Kent merkezindeki cadde alışverişi için düzenleme yapmak zorundayız” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ülke ve kent ekonomisini değerlendirdi. ATSO’nun düzenlediği, “2017 Piyasa Anketi”nin elde edilen verilerini de paylaşan Çetin, 2018’in umut verici olduğunu kaydetti. Çetin, Türkiye ve Antalya ekonomisinin yapısal sorunlarının çözümü için çaba gösterdiklerini, alınacak önlemlerle ilgili önerileri yetkililerle paylaşacaklarını belirtti. Antalya kent merkezine turist çekmeye yönelik çalışmalara önem verdiklerini ifade etti.
Davut Çetin, ATSO’nun Antalya ekonomisine dair en güçlü veri tabanına sahip kurumlardan birisi olduğunu, ARGE birimine önem verdiklerini, bu amaçla yıllık piyasa değerlendirme anketini geleneksel hale getirdiklerini söyledi. Çetin, anket sonuçlarını açıklamadan önce Türkiye ve Antalya ekonomisi ile değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin 2016 yılında önemli bir ekonomik kriz yaşadığını belirten Çetin, “Krizin aşılması için ATSO olarak hükümete bizimde önerilerimiz oldu. ‘Nefes Kredisi’ dediğimiz işletme kredisi sistemine öncülük ettik. Ardından KOSGEB ve KGF (Kredi Garanti Fonu) kredileri ile ekonomi desteklenince Türkiye, 2017 yılında yüzde 7 büyüdü. Bu büyümede tüketimin önemli payı oldu. 2018’de ihracata dayalı yüzde 5’lik büyümü öngörülüyor. 2016 kriz, 2017 toparlanma yılı oldu. 2018’den ümitliyiz. Yıla ümitli girdik. Piyasalardaki durgunluk beklentisi düştü. Reel kesimin güven endeksinde iyileşme görünüyor” şeklinde konuştu.

REFORMLAR YAPILMALI
Türkiye ekonomisinin önemli yapısal sorunları bulunduğuna dikkat çeken ATSO Başkanı Çetin, cari açık, döviz ihtiyacı ile tasarruf azlığı sorununun devam ettiğini, ihracatın katma değerinin ve teknolojik içeriğinin düşük olduğunu vurguladı. Türkiye’nin ileri teknoloji üretememesinden dolayı 1 ton mal satarak bir akıllı telefon ya da bilgisayar ithal ettiğini belirten Çetin, bu sorunun mutlaka aşılmasının önemine değindi. Çetin şöyle devam etti:
“İşte bu nedenle sürekli olarak yapısal reform diyoruz. Yapısal reform ise eğitim sistemidir. Hukuk sistemidir. Uzlaşma ortamıdır. STK’lara önem verilmesidir. Basının güçlü, özgür ve tarafsız olmasıdır. Gelir dağılımının iyileşmesidir. Üniversite ve kamu kurumlarının daha verimli çalışmasıdır. Vergi sisteminin adil olması, kayıt dışı ekonominin azalmasıdır. Tarımda kooperatiflerin güçlendirilmesidir. Ticarette yerel markaların teşvik edilmesidir. Kentleşme modelimizin düzelmesidir.
Ekonominin en önemli konularından biri ise sanayi 4.0, akıllı ve yeşil ekonomiye geçiştir. Hem yapısal reformları yapmalı, hem de akıllı ve yeşil ekonomiye geçişi zorlamalıyız. Aksi halde 10 bin dolarlık orta gelir tuzağından kurtulmamız zor olacaktır.
Biz bu konuları konuşuyoruz. Önemli olan bizim değil toplumun ve siyasetin konuşması, bu konularda uzlaşma ile hızlı adımların atılmasıdır.”
EKONOMİ TOPARLANIYOR
ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya ekonomisi ile ilgili değerlendirme yaparken bir kez daha 2016 yılına dikkat çekti. Çetin, “2016’da yaşananlar Antalya’nın en azından son 20 yılda görmediği bir krizdi. Türkiye’nin 2001 ve 2009 krizleri bile böyle değildi. Krizin Antalya7ya etkileri, Türkiye ekonomisinden daha ağır oldu. Yabancı turist sayısında 10 yıl geriye düştük. Tarım ve ticaret ve kent ekonomisi sıkıntı çekti. 2017 yılı ise Antalya’nın Türkiye ekonomisine göre daha iyi performans gösterdiği bir dönem oldu. ATSO’nun yayınladığı veriler bunu gösteriyor. Turist sayısındaki artışın yanı sıra, zorunlu sigortalı sayısı, SGK’lı esnaf sayısı, takipteki çeklerdeki düşüş, kredilerdeki artış, vergi tahsilatındaki iyileşme, yaş sebze ve meyve üretimi ile ihracatındaki gelişmeler, satılan araç sayısındaki olumlu değişim bunun göstergeleridir. 2017’de Antalya’da sadece konut satışında küçük bir düşüş yaşandı” diye konuştu.
ANKET YOL GÖSTERİYOR
Davut Çetin, ATSO’nun ilkini 2016’da başladığı piyasa anketinin ikincisinin 2017 yılında yapıldığını, sonuçlarının belli olduğunu bildirdi.  Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı’nda perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren 1038 işyerinde yapılan anketle Antalya ticaretinin fotoğrafını çektiklerini belirten Çetin, “Üyelerimizin çoğunluğunun yaşadığı üç ilçedeki çalışmamız sırasında ATSO ve AESOB üyesi ayrımı yapmadık. Market ve gıda, yeme –içme, giyim, dayanıklı tüketim malları-kuyum-deri-hediyelik eşya, küçük otel ve pansiyonların nabzını tutmaya çalıştık. Verilere bakıldığında kent merkezinde küçük hatta mikro işletmelerin ağırlığını görüyoruz. İşyerlerinin yüzde 69’unda çalışan sayısı 1 ile 4 arasında bulunuyor. Faaliyet yılı 3 yıldan az olan işyeri sayısı 2016’da yüzde 26 iken, 2017’de yüzde 17.6’ya gerilemiş. Bu oran, krizin kent merkezindeki yeni şirketlerin, işyerlerinin girişini yavaşlattığını gösteriyor. Bir önceki yıla göre satış hacminde azalma olduğunu belirten işyeri oranı yüzde 79. Bunda AVM’lerin payı olduğu ortada. AVM’ler halkı kent merkezinden uzaklaştırıyor. Turizm sektöründen doğrudan ve dolaylı etkilendiğini belirtenlerin oranı da yüzde 88. Sadece kuyum, konaklama ve dayanıklı tüketimde artış görülmesi AVM’lerin etkisini gösteriyor. Bu veriler kent merkezinin kan kaybettiğini gösteriyor” dedi.
BEKLENTİLER OLUMLU
Bazı olumsuzluklara rağmen işyerlerinin SGK ödemelerinde sorun yaşamamasının, alacak tahsilatında görülen kısmi iyileşmenin ümit verici olduğunu belirten Çetin, “Beklentilerin olumlu yönde olduğunu gözlüyoruz. 2018 sezonuna olumlu bakan işyeri sayısında ciddi artış var. 2018’de turizmin daha iyi olacağı beklentisi hakim. 2018’da satışlarda artış bekleyenlerin oranını yüzde 50 olduğu görülüyor” şeklinde değerlendirme yaptı.
ATSO Başkanı Davut Çetin, ankete katılan Antalyalı işletmecilerin Türkiye’nin en önemli sorununu ekonomideki belirsizlik olarak gördüklerini, bunu dış politika sorunları, faiz oranlarının yüksekliği, işsizlik ve terörün izlediğini söyledi. Çetin, 2016 yılında aynı işletmelerin ülkenin en büyük sorunu olarak gördükleri terörün 5’nci sıraya düştüğünü kaydetti.
TURİSTİ KENT MERKEZE ÇEKMELİYİZ
Çetin, ATSO’nun 2017 Yılı Piyasa Anketi sonuçlarının kent merkezindeki ticaretin canlandırılmasının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek şunları söyledi:
“Geçen yılki ekonomideki rekor büyüme, turizmdeki iyileşme kent merkezine aynı ölçüde yansımamıştır. Ben sürekli olarak kent merkezindeki ticaretin kan kaybettiğini söylüyordum. Dikkat çektiğim bir başka konu büyük şirketlerle küçükler arasındaki uçurumun büyümesidir. Anket bunları bir kez daha doğrulamıştır. Ekonomi yönetimi ve yerel yönetimlerin dikkate alması gereken sonuçlar söz konusu. Yerel yönetimler ticari alan planlarını, işyeri açılış izinlerini gözden gözden geçirmelidir. AVM’leri tartışmak zorundayız. Kent merkezindeki cadde alışverişi için her caddeyi AVM gibi planlamalı ve tek elden yönetmeliyiz. Markalar caddesi, markalar sokağı yaratmalıyız. Kaleiçi ve Kalekapısı esnafının özgün, markaları ürünlere göçmesini imitasyondan kurtulmasını sağlamalıyız. Kent merkezindeki ticaretin bir kuralı, kalitesi, kriteri olmalı.”
ANTALYA 4.0
Konuşmasının son bölümünde ATSO’nun faaliyetlerine yer veren Davut Çetin,  2017’nin İnovasyon Yılı olduğunu, bu sayede Antalya’da önemli bir potansiyeli ortaya çıkardıklarını, ARGE merkezi sayısının 1’den 14’u ulaştığını söyledi. ATSO’nun E-Oda geçişini sağladıklarını, işlemlerin çoğunun elektronik ortamda gerçekleştiğine değinen Çetin, yeni projeler konusunda bilgi verdi. Çetin, “Antalya’nın akıllı ve entegre otomasyon sistemlerine geçmesi, akıllı ve yeşil kent olması gerekiyor. Endüstri 4.0 sistemi sadece sanayi sektörünü ilgilendirmemeli. Kenti de kapsamalı. Bu konuda Antalya Valiliğinin öncülüğünde çalışıyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları var. Umarız herkes tarafından benimsenir. Antalya’nın geleceğini ilgilendiren bu konuda elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
Nihat TOKLU / GÜNDEM HABER 

Çetin; “2018’den umutluyuz” Haberine Yorum Yapınız