HAYATA YENİ BAŞLANGIÇ

 

 

Kepez Duacı Mahallesi’nde bulunan REHALİFE Bütünleyici Sağlık Merkezi, bir ilki gerçekleştirdi. Aşırı yoğunluk nedeniyle, uyuşturucuyu bırakmak isteyen gençler, aylarca sıra bekliyorlar. Yeni merkez sayesinde, Antalya ciddi bir uyuşturucudan kurtulabileceği bir merkeze kavuştu. Uyuşturucu kullanan madde bağımlılarının topluma kazandırılmasını amaçladıklarını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Taylan Erdem, “Biz tedaviyi sadece ilaçlar olarak algılamıyoruz. Biz meseleyi kişiyi hayata yeni, farklı ve anlamlı bağlarla kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yüzden de amacımız burada yeni bir hayat ritmi oluşturmak” dedi.

F.A. : “Reha Life’ın amacı nedir?”

C.T. : “Burası bir sağlık oteli diye dizayn edildi. Burası, bütünleyici bir sağlık merkezi. Amacımız, kişilerin beden ve ruh sağlıklarını bütünlemek. Bizim diğer psikiyatri kliniklerden farkımız bu olacak. Biz burada kişilerin sağlıklı beslenmesini, bedensel sağlığını koruyacak ve geliştirecek aktiviteleri yapmalarını sağlarken aynı zamanda da kişinin psikolojik olarak da daha sağlıklı olmasını sağlayacak uygulamalarda bulunacağız.”

F.A. : “Madde bağımlılarına uygulayacağınız tedavi yöntemi nedir?”

C.T. :“Uzun süreli olarak madde bağımlılığı rehabilitasyonu yapmak istiyoruz. Çünkü burası bunun için çok uygun. Şehre hem yakın hem uzak bir yerdeyiz. Sadece kuş ve su sesinin duyulduğu bir yer. Madde bağımlılarını yatırarak tedavi ediyoruz ve hastalık kolay tedavi edilebiliyor ancak kişiler daha sonradan tekrar başlayabiliyorlar. Kişilerde davranış değişikliği hemen olmuyor. Bu nedenle hastaları biz burada daha uzun süreli yatırmak istiyoruz. Öncelikle bireyin beden ve ruh sağlığını bütünlemek, daha sonra ailesi ve yakın çevresiyle ilişkilerini rehabilite etmek ve en sonunda ise kişinin toplumla yeniden bütünleşmesini sağlayacak müdahalelerde bulunmak istiyoruz.”

F.A. : “Aynı otelde başka hastalıkları da tedavi ediyor musunuz?”

C.T. : “Biz burada farklı dezavantajlı grupları bir arada tutuyoruz. Madde bağımlılığında en önemli sorun kişilerin toplumdan dışlanması. Bu durum kişinin toplumla ve ailesiyle sağlıklı bir iletişim kuramamasına sebep oluyor. Zaten bağımlılığın antidotu, bağlılık. Yani sağlıklı bağlar kurmak. Biz burada kişinin farklı kişilerle bağlar kurmasını sağlamak için ortam yaratıyoruz. Bu nedenle burada engelli çocuklar ve yaşlılar da var. Onlarında rehabilitasyonunu aynı ortamda yapmak istiyoruz ki madde bağımlıları üzerindeki o dışlanma duygusu kırılsın. Onlarla aynı olmayan kişilerle beraber tedavi görsünler ve kendilerini bir ucube gibi görmesinler istiyoruz.”

F.A. : “AMETEM’den farkınız nedir?”

C.T. : “Biz burada bir ormanın içerisindeyiz. Açık ve kapalı yüzme havuzlarıyla birlikte her türlü otel konforunu sağlayabildiğimiz bir merkezdeyiz. Hastalığa daha farklı yaklaştığımız bir ortam var. Biz tedaviyi sadece ilaçlar olarak algılamıyoruz. Biz meseleyi kişiyi hayata yeni, farklı ve anlamlı bağlarla kazandırmayı hedefliyoruz. Bu yüzden de amacımız burada yeni bir hayat ritmi oluşturmak. Sadece kişiyi ilaçlarla tedavi etmenin ötesine geçmeye çalışıyoruz. AMETEM’de yapılan çalışmalar da çok faydalı. Onları yok saymak mümkün değil. Ancak biz o çalışmaların üzerine birkaç kat daha bir şeyler koyarak tedaviyi bütünlemeyi amaçlıyoruz.”

F.A. : “Sadece Antalya’ya mı hitap ediyorsunuz?”

C.K. : “Burası sadece Antalya’ya hitap etmiyor. Biz hem yurtiçi hem de yurtdışına hitap etmeyi ve bunu bir tedavi modeli olarak planlamayı amaçlıyoruz. Biz bu modeli hayata geçirdiğimiz sürece tüm Türkiye’de bu modele uyan merkezler açabiliriz. Bu bizim için bir pilot uygulama. Rehabilitasyonun ve tedavinin birleştiği bu model hayata geçerse, Türkiye’nin farklı noktalarında yeniden kurulabilir.”

F.A. : “Merkezinizde hastaları neler bekliyor?”

Merkez yöneticisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Kazım Doğan cevaplıyor:

K.D.:“Türkiye’de bir ilk olarak dezavantajlı grupları biraraya getirmek istiyoruz. Madde bağımlısı gençler, engelli çocuklar ve yaşlı hastaların birlikte tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alacakları bu merkezde çok daha yüksek başarı oranları yakalanabilecek. Bireysel ve grup psikoterapi odaları, spa merkezi, açık ve kapalı havuzlar, fizyoterapi merkezi, iş/uğraş atölyeleri, güzellik merkezi, açık spor alanı, hobi bahçeleri ile hizmet verdiklerini, 350 yatak kapasiteli merkezde Psikiyatri Uzmanı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı, Psikolog, Ergoterapist, Fizyoterapist, Sosyal Hizmet Uzmanı, Aile Danışmanları ve hemşirelerden oluşan medikal ekibin yanısıra tedavi ve rehabilitasyon süreçlerine eşlik edecek spor eğitmenleri, Müzik ve Resim öğretmenleri, Heykel/Seramik, Tiyatro eğitmenleri, Elişi/Uğraş eğitmenlerinin görev yapacak.”

RÖPORTAJ: FİGEN ACAR