AKSU’YA YILDIRIM DÜŞTÜ

CHP’de adayların açıklanmasına kısa bir süre kala Aksu karıştı. İddiaya göre CHP İlçe Başkanı yerel bir gazeteye eski belediye başkanı İsa Yıldırım’ın adını aday olarak açıkladı. Bunun üzerine CHP Aksu eski Kadın Kolları Başkanı, ilçe başkanının aleyhine İl’e dilekçe verdi

Aksu CHP’de, aday adaylarının ortaya çıkması ile birlikte ortalık karıştı. Uzun yıllardır sürekli parti değiştirmesi nedeniyle tepkilere hedef olan İsa Yıldırım’ın ismini İlçe Başkanı Kenan Yıldız aday olarak açıkladı. Bu durumu etik bulmayan CHP eski İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Göl, İl Başkanlığı’na şikayet dilekçesi verdi. İlçe Başkanı Kenan Yıldız’ın İsa Yıldırım’ın aday olduğunu bir gazeteye açıklaması üzerine harekete geçtiğini belirten CHP eski İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Göl, “Gazetede tekzip yayınlanmadığına göre bu açıklamayı doğru kabul ediyorum. Daha aday başvuru süresi devam ederken, İlçe Başkanının bu açıklamayı yapması tüzüğe aykırı” dedi. İsa Yıldırım’ın adaylık açıklamasına bir diğer tepki de eski Çalkaya Belde Başkanı Osman Tuncer’den geldi. Tuncer, “İsa Yıldırım CHP’den istifa edip giderken CHP’yi yerden yere vurdu. Neden istifa ettiğini de bir türlü açıklayamadı. Bahane üstüne bahane sundu. Sürekli parti değiştiriyor. Bu şahsın partiye yararı değil zararı olur” şeklinde konuştu. İddialara cevap veren CHP İlçe Başkanı Kenan Yıldız ise, “İlçe başkanı olarak İsa Yıldırım için ‘Adayımız sensin’ diyemem. O benim görevim değil. Fakat kamuoyu araştırması yaptığımız zaman İsa Yıldırım isminin fazla olduğunu gördük. Bunu söylemeye çalıştık. Fakat biraz sapıttılar. Siyaseten yanlış yerde olmamak lazım. Önemli olan Aksu’da seçim almak” sözlerine yer verdi.

“SEÇİMLERİ ONURUMUZLA KAYBEDELİM”

CHP Aksu eski Kadın Kolları Başkanı Sevim Göl açıklamasında, “Geçtiğimiz günlerde Aksu CHP İlçe Başkanı Kenan Yıldız bir açıklama yaptı. ‘Adayımız İsa Yıldırım’ dedi. Daha başvurular bitmedi. Parti içindeki aday adaylığı başvuruları ayın 19’unda bitecek. Ama ilçe başkanı her ne hikmetse il başkanı veya genel başkan duruyorken sanki kesinleşmiş gibi İsa Yıldırım ile ilgili adaylık açıklaması yaptı. Bu konuyla ilgili dilekçe verdim. Aksu’da biz 500 üyeyiz. Ama İsa Yıldırım en fazla 50 kişinin istediği bir isim. İsa Yıldırım bu zamana kadar 5 partiyi dolaşmış CHP ise 6. parti. Aynı ilçede 6 kere parti değiştiren bir insanın seçimde partiye hiçbir faydası olmaz. Farz edelim ki onların istediği isim oldu. Biz bu insanla yola çıktık ve seçimi kaybettik. O zaman insanlara verecek bir cevabımın olması gerek. Herkes arıyor. ‘İsa Yıldırım’ı notere götürün de bu partide duracağına dair imza alın’ diyor. Sürekli parti değiştirdiği için parti içerisinde güven unsuru oluşturmuyor. İsa Yıldırım’a gelene kadar kendi içimizdeki insanlara bir bakmak lazım. Mesela Sibel Gezen şuanda Aksu’dan aday adayı. Ben kendimi bildim bileli de çalışıyor. Onun olmasını isterim. İlle de İsa Yıldırım diyorlarsa yine de oy veririm. Fakat biz İsa Yıldırım ile zaten kazanamayacağız. Kaybedeceksek de kendi içimizden biriyle kaybetmek daha onurlu olur” şeklinde konuştu.

“CHP’Yİ YERDEN YERE VURDU”

Eski Çalkaya Belde Başkanı Osman Tuncer, İsa Yıldırım’ın belediye başkanlığından istifa ederken CHP’yi yerden yere vurduğunu belirterek, “Ben 5 yıl Çalkaya Belde Başkanlığı ardından Aksu İlçe Yöneticiliği yaptım. İsa yıldırım CHP’ye ilk geldiğinde ben belde başkanı o ise Pınarlı Belediye Başkanı’ydı. Geldiğinde altında makam arabası yoktu, biz Muratpaşa’dan temin ettik. Yapılmayan yolları vardı, Muratpaşa’ya yaptırdık. Parti olarak elimizden geleni yaptık. Ama İsa Yıldırım istifa edip giderken CHP’yi yerden yere vurdu. Neden istifa ettiğini de bir türlü açıklayamadı. Bahane üstüne bahane sundu. Tek bir gerekçe olarak ‘Partim bana sahip çıkmadı’ dedi. Parti daha nasıl sahip çıkabilirdi? Yıllar sonra tekrar partiye üye oldu. Buna kimse bir şey diyemez. Herkesin üye olma hakkı var. Fakat bu kişi CHP’ye üye olduktan sonra 2 seçim geçirdik. Madem bu kadar yüksek oy potansiyeli var bu oyların yükselmesi gerekiyordu. Ama 2 seçimde de onun oy kullandığı sandıklarda CHP’nin oyu düştü. İsa Yıldırım hiçbir parti bulamazsa gidip HDP’den aday olur. Yani seçimlerin ertesi günü farklı bir partiye geçmeyeceğinin garantisi yok. Ben hiçbir zaman lider tutmadım. Benim için asli olan partidir. Ben iktidarlığa susamış bir partiliyim. Ben tükürdüğünü yalamayacak biriyle yola devam etmek isterim. Bununla ilgili de elimden geleni yapmaya hazırım. Eğer onu aday çıkarırlarsa desteklemem. O vebalin altına giremem” ifadelerini kullandı.

“SAPITTILAR”

Açıklamaların ardından iddialara cevap veren Aksu CHP İlçe Başkanı Kenan Yıldız, İsa Yıldırım hakkında adaylık açıklaması yapmadığını fakat kamuoyu araştırmasının onu işaret ettiğini söyleyerek, “Ayın 19’una kadar aday adaylığı başvurularımız devam edecek. Ama bugüne kadar aday adaylığı için bize müracaat eden isim yalnızca İsa Yıldırım oldu. Onun dışında başvuru yapmış aday adayımız yok. Bundan sonra olursa onu da değerlendireceğiz tabi ki. Ben zaten ilçe başkanı olarak İsa Yıldırım için ‘Adayımız sensin’ diyemem. O benim görevim değil. Fakat kamuoyu araştırması yaptığımız zaman İsa Yıldırım isminin fazla olduğunu gördük. Bunu söylemeye çalıştık. Fakat sapıttılar biraz. Sivil toplum örgütleri veya Aksu’da yaşayan kanaat önderlerinin görüşünde o isim çıkıyor” dedi.

“DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR”

‘Kazanacağımı bilsem ben aday olurdum’ diyen Başkan Yıldız, “Önemli olan Aksu’yu kazanmak. Bu noktada da taşın altına elimi değil gövdemi koyacağım. Bireysel egolarım dışında davranacağım. Benimde isteklerim olabilir. Herkesin gönlünde bir aslan yatar. Kazanma noktasında olsaydım bende aday olmak isterdim. Ama yaptığımız yoklamalarda bu çıkmıyor. Önemli olan Aksu’da seçim almak. Biz geçmişle hareket etmiyoruz. Geçmişten ders alarak önümüze bakıyoruz. Geçmişte kimin ne yaptığı bizi ilgilendirmiyor. Dün dündür. Bugün bugündür. Herkes geçmişte hatalar yapılmış olabilir ama önümüze bakmak lazım. O nedenle kimsenin dediği dikkatimi çekmiyor. Biz başvuru süreci sona erdikten sonra gerekli bilgileri genel merkezimize ileteceğiz. En son nihai kararı verecek olan genel merkezdir. Tabi ki biz oraya öngörülerimizi ileteceğiz. O öngörüler doğrultusunda da genel merkezin verdiği kararla Aksu’da kazanabilecek adayla yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. FATMA ARSLAN / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir