ALO KAZIK

İletişim şirketlerinin abonelerinden talep ettiği ücretlere şimdide “anons bedeli”nin eklendiği ortaya çıktı. Aylık ödemesinin neden fazla olduğunu söyleyen aboneye, “Anonslarda artık ücretli oldu” yanıtı verildi

Cep telefonu ile iletişim hizmeti veren bir telekomünikasyon firmasının abonelerinden yeni bir ücret alma formülü ürettikleri ortaya çıktı. Aranan fakat ulaşılamayan abonelerle ilgili yapılan anonsların artık ücretli hale getirildi.

Türkiye’de en fazla abonesi bulunan telekomünikasyon şirketinden aylık 33 liralık paketi bulunan Antalyalı vatandaş, telefonuna gelen 37 liralık ödemeyi görünce bunu sorguladı. Yapılan sorgulamada; konuşma süresi ile sms mesajı ve internet kullanımında süre aşımı yapmadığı görüldü. Abone, bunlara rağmen kendisinden neden 4 liralık farkın alındığını açıklanmasını istedi. Israrlı talebi üzerine bunun 1 liralık kısmının vergi artışından kaynaklandığını öğrendi. 3 liralık bölümünün ise verilen anons hizmeti olduğu belirtildi. Ulaşılamayan abonelerle ilgili sık sık duyduğumuz, “Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor” diye başlayan anonsların ücretli hale getirildiği anlaşıldı.

Daha önce bu tür anonslar ücretsizdi. Ancak devamındaki ücretli mesaj bırakılmasına yönelik duyuru kabul eden abonelerden para alınıyordu. Yeni uygulama ile böyle bir uyarıya gerek duyulmadığı, mesaj bırakılmasına gerek olmadan, anonsların başlaması ile birlikte ücret alınmaya başlandığı görüldü. Antalyalı abone bunu kabul etmediğini söyleyince çözüm olarak, “Siz anons başlamadan hemen telefonu kapatın” diye gayrı ciddi bir yanıt verildi. Yapılan işlemi kabul etmeyen abonenin kuruma yaptığı itiraza yanıt verilmedi.

Abonelerin bilgilendirilmeden başlayan ücretli anons uygulamasından abonelerin büyük bölümünün haberdar olmadığı anlaşılıyor. Türkiye’deki en büyük aboneye sahip firmanın başlattığı ücretli anons uygulamasının sektördeki diğer kuruluşlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

Sözleşmelerde yer almayan, abonenin görüşü alınmadan yapılan bu uygulamanın, vatandaşın cebinden haksız para alınması anlamına geldiği, tüketici haklarına aykırı olduğu belirtilerek durdurulması isteniyor. NİHAT TOKLU – ANTALYA GÜNDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: