Manavgat Şelalesi, bayram için hazır

Manavgat Şelalesi, bayram için hazır
REKLAM ALANI
30.07.2020
544
A+
A-

Antalya’nın Manavgat ilçesinde her yıl 2 milyona yakın yerli ve yabacı turistin ziyaret ettiği dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi’nde, Kurban Bayramı için hazırlıklar tamamlandı.

Bütün dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında alınan tedbirler kapsamında ziyarete kapatılan Manavgat Şelalesi, normalleşme süreciyle tatilcileri yeniden ağırlamaya başladı. Girişte maske takması zorunlu olan ve vücut ısıları ölçülen ziyaretçiler, hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu zamanlarda bile doğal ortamda hem serinliyor hem de seyir teraslarından şelalenin doğal güzelliğinin keyfini çıkarıyor. Birçok tatilci, özçekim yaparak yaşadıkları anı ölümsüzleştirirken, şelalenin maskotu olan papağanlarla da fotoğraf çektiriyorlar.

Manavgat Şelalesi İşletme Tesisleri Müdürü Cengiz Bilgir, Covid-19 salgınını ardından şelale içerisinde sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde yeniden hizmet vermeye başladıklarını ve personele de gerekli eğitimleri verdiklerini söyledi. Manavgat Şelalesi’nin geçen yıl yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turisti ağırladığını anlatan Bilgir, “Salgından en çok turizm sektörü etkilendi. Bölgemizdeki birçok otel halen kapalı. Şu anda salgın sebebiyle daha çok yerli misafirlere hizmet veriyoruz. Umudumuz, AB ve diğer ülkelerinde sınırları açması. Böylece yabancı misafirlerimize de hizmet vereceğiz” dedi.

‘GÜZELLİKLERİNİ GÖRMEYE DAVET EDİYORUZ’

Manavgat Şelalesi olarak Kurban Bayramı’na yönelik hazırlıkları tamamladıklarını aktaran Bilgir, “Buraya gelen ziyaretçilerimiz muhteşem bir güzelliğin tadını çıkarıyor, keyfini yaşıyor. Biz de önümüzdeki günlerde kutlayacağımız Kurban Bayramı için hazırlıklarımızı tamamladık. Misafirlerimizi Manavgat Şelalesi’nin doğal güzelliklerini görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Batman’dan Manavgat’a ailesiyle birlikte tatile gelen öğretmen İdris Taymur, şelalenin çok güzel bir yer olduğunu belirterek, “Buraya daha önce de gelmiştim ama o zaman milli eğitimin düzenlediği bir seminere geldim. Kış aylarıydı. Yazın ilk defa geliyorum. Harika bir yer. Herkesin görmesini tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

Konya’dan ailesiyle birlikte Manavgat’a gelen ve şelaleyi ziyaret eden lise öğrencisi Berfin Karacaer, ortamın çok güzel olduğunu söyleyerek, “Manavgat Şelalesi’ne ilk defa geliyorum. Muhteşem bir yer. Bence herkes burayı görmeli” diye konuştu.

‘HERKES GÖRMELİ’

Eşi ve arkadaşlarıyla birlikte Manavgat Şelalesi’ne gelen Emre Öz ise şelaleye girişte herkesin vücut ısısının ölçüldüğünü ve maske takma zorunluluğunun olduğunu belirterek, “Burası çok güzel bir yer. Girişte hepimizi sosyal mesafe ve maske konusunda uyardılar. Ama bazılarımız, örneğin ben, bu güzellik karşısında maskeyi filan unutuyoruz. Bence herkes böyle bir güzelliği görmeli” dedi.

Semih ERSÖZLER/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA’da mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklığı, bayramın ikinci günüyle birlikte 5 derece düşerek, mevsim normallerinin altına inecek. Bayramın 3 ve 4’üncü günü ise kentte yer yer sağanak bekleniyor.

Kurban Bayram’ında yurt genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyretmesi bekleniyor. Temmuz ayı sıcaklık ortalaması 34 derece olan Antalya’da mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıkları, bayramın ilk gününde 37 dereceye ulaşacak. İkinci gün ise hava sıcaklığı 5 derece düşerek, 32 derece ölçülmesi bekleniyor. Bayramın son iki günü ise Antalya’nın iç kesimlerinde ‘mevzi sağanak yağışları’ bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Meteoroloji 4. Bölge Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Kaya, “Bölgemiz üzerinde etkili olan sıcak hava, arife ve bayramın ilk iki gününde etkili olmaya devam edecek. Bayramın 3 ve 4’üncü günü Antalya ve bölgemizin iç kesimlerinde mevzi sağanak yağışları olmasını bekliyoruz. Bayramın son iki gününde hava sıcaklığı yüksek seviyedeki serin havanın etkisinden dolayı mevsim normallerinin altına düşmesini bekliyoruz. Antalya’da hava sıcaklığı arife gününde 33, bayramın ilk gününde 37, ikinci gününde 32, üçüncü ve son gününde 31 derece olması bekleniyor. Bayramın son iki gününde hava sıcaklığının düşmesi beklenirken, Antalya’nın iç kesimlerinde de kısmi yağışlar bekleniyor” diye konuştu.

Bayram boyunca hava sıcaklığının mevsim normalleri üzerinde seyredeceği Burdur’da ise bayramın üçüncü günü yağış bekleniyor. Burdur’da hava sıcaklığının ilk gün 38, ikinci gün 37, üçüncü gün 34, son gün ise 34 dereceye ulaşması tahmin ediliyor.

Bayramın üçüncü gününü yağışla geçirmesi beklenen Isparta’da hava sıcaklığı ilk gün 37, ikinci gün 36, üçüncü gün 33, dördüncü gün ise 32 derece olması bekleniyor.

Muğla’da ise bayram sürecinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 5-6 derece üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Kentte hava sıcaklığı ilk gün 38, ikinci gün 39, üçüncü gün 36, son gün ise 35 derece olması bekleniyor.

Mithat ABAKAN/MANAVGAT (Antalya), (DHA)

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.