AÜ’den çocuklara jelibal müjdesi

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ’NDE YÜRÜTÜLEN AR-GE ÇALIŞMALARI SONUCUNDA BAL KULLANILARAK GELİŞTİRİLEN YUMUŞAK ŞEKERLEME TEKNOLOJİSİ, AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ (AKDENİZ TTO) TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN TİCARİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI İLE ÜRETİME KAZANDIRILMAK ÜZERE TREET BUBA TARIM VE TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’YE LİSANSLANDI. LİSANS DOLAYISIYLA, JELİBAL İSMİ VERİLEN ÜRÜNÜN TİCARİLEŞTİRME SÜRECİNİN İLK ADIMLARI ATILDI.

REKLAM ALANI
04.12.2019
91
A+
A-

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda bal kullanılarak geliştirilen yumuşak şekerleme teknolojisi, Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (AKDENİZ TTO) tarafından gerçekleştirilen ticarileştirme çalışmaları ile üretime kazandırılmak üzere Treet Buba Tarım ve Teknolojileri A.Ş.’ye lisanslandı. Lisans dolayısıyla, Jelibal ismi verilen ürünün ticarileştirme sürecinin ilk adımları atıldı.

Growtech Tarım Fuarı’nda AKDENİZ TTO’nun girişimiyle Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) işbirliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Bitki Islahı Proje Pazarı’nda gerçekleştirilen lisanslama törenine, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Treet Buba Tarım ve Teknolojileri A.Ş Genel Müdürü Mustafa Tamer ve buluş sahibi araştırmacılar katıldı. Gerçekleştirilen imza töreni ile jelibal ismi verilen ürünün ticarileştirme sürecinin ilk adımları atıldı.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş, Dr. Öğr. Üyesi Sultan Arslan Tontul ve Arş. Gör. Ceren Mutlu tarafından yürütülen Ar-Ge çalışmalarıyla balın doğal ve fonksiyonel gıda özellikleri korunarak çocuklara yönelik yumuşak şekerleme formuna dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan ürün ile çocukların bal yemesi kolaylaştırılarak, şeker şurubundan yapılmış sağlıksız şekerlemeye maruz kalma oranlarının azaltılması ve bal tüketiminin arttırılması hedefleniyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.