“BAKKALLA ÇIKMAYIZ”

“BAKKALLA ÇIKMAYIZ”
REKLAM ALANI
20.10.2020
942
A+
A-

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, sürekli artan buğday fiyatına isyan ederek:

Buğday üretimi geçen yıla oranla yüzde 35 düşerken, her gün değişen un fiyatları ise fırıncıyı isyan ettirdi. Geçtiğimiz hafta Salı günü 142 lira olan buğday fiyatı hafta sonu 147 liraya yükseldi. Fırıncıların belirsizlik ve girdi maliyetlerinin altında ezildiğini söyleyen Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, “Un fiyatları haftada iki kez değişiyor. Biz batıyoruz ancak herkes üç maymunu oynuyor. Böyle giderse fırıncılar bakkallara çıkmama kararı alacak” dedi

Buğday üretimi geçen yıla oranla yüzde 35 düşerken, her gün değişen un fiyatları ise fırıncıya isyan ettirdi. Geçtiğimiz hafta Salı günü 142 lira olan buğday fiyatı hafta sonu 147 liraya yükseldi. Fırıncıların belirsizlik ve girdi maliyetlerinin altında ezildiğini söyleyen Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, “Un fiyatlarının nerde duracağını kestiremiyoruz. Salı günü un fiyatı 142 hafta sonu bu fiyat 147 liraya çıktı. Un fiyatları haftada iki kez değişiyor. Biz artık önümüzü göremiyoruz. Un fiyatı yükseldiğinde ekmeğe ne kadar zam isteyeceğimizi bizde bilmiyoruz. Bir tek un değil her şeyin fiyatı iki güne bir değişiyor. Bu değişkenlik önümüzü görmemizi engelliyor. Biz unu 10 gün sonra aynı fiyata alamıyoruz. Her gün girdi maliyetimiz katlanarak artıyor. Bizim sorunlarımızı görmüyorlar üç maymunu oynuyorlar. Kimse ne olacağını kestiremiyor. Biz otobanlarımızla, köprülerimizle övünüyoruz. Ancak buğdayın yerini hiç kimse bilmiyor. Son üç yıldır. Çiftçi buğdaydan ciddi zarar etti. Çiftçilerin yüzde 35-40’ı buğdayı tarladan toplamadılar. Çünkü zarar ediyorlar. Geçen yıla göre buğday ekimi yüzde 35 düştü. Fırıncılar artık bıkmış durumda ve önümüzdeki hafta fırıncılar ayaklanacak. Bu şekilde giderse Kasım ayının ilk haftası fırıncı bakkala çıkmayabilir” dedi.

GİRDİLER ARTTI

Fırınlarda girdi maliyetlerinin 9 ayda yüzde 50 arttığını söyleyen Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, “Bu yılın başından bu aya kadar fırın girdileri yüzde 50 arttı. Devlet 1,65 liradan buğdayı satışa çıkardı. Buğday fiyatlar 1,95’e kadar çıktı. Cumhuriyet tarihinde hiç olmamış bir şey oldu. Türkiye Şeker devletin kendi fabrikası. Türkiye Şeker bugüne kadar Tarım Bakanlığı’na bağlıydı. Hazine ve maliye bakanı bunu Türkiye Şekeri Hazine ve Maliye Bakanlığına bağladı ve talimat verip 250 bin ton buğday alımı yaptı. Bakanlık 1,65’ten buğday aldı. Onlar çok buğday alınca buğday fiyatları uçtu. Biz neden buğday aldığını anlamdık. Biz buğday sıkıntısı çekiyoruz ve bakanlık aldığı buğdayı da bekletiyor. Çocukluğumuzda çekmeceden sigara satılırdı. Ancak el altından verilirdi. Buna da kara borsa denilirdi. Bakanlığın yaptığı aklımıza bunu getirdi. Devletin verdiği fiyatın üstünde alınca firmalar telaşlandı. Devletin iki kurumu birbiri ile çatışıyorsa bizim suçumuz ne. Bu görülmüş bir şey değil. Türkiye Şeker buğdayı pancarla karıştırıp, buğdaydan mı şeker yapacak. Bunlar insanın aklına geliyor. Biz gerçekten çok zor durumdayız. Devlet bizi her taraftan batırmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

“DEVLETTE BOYUN EĞİYOR”

Pandemi döneminde işlerini ikiye katladıklarını ancak girdi maliyetlerinden dolayı yine de para kazanamadıklarını söyleyen Başkan İnce, “Biz pandemi sürecinde işimizi ikiye katladık. Ancak para kazanamadık. Çünkü girdi maliyetleri ile başa çıkamadık. O kadar kazanmamıza rağmen girdiler belimizi büktü. Biz fırsatçılıkta yapmadık. Biz istediğimiz kadar fiyat koyabilirdik ancak bunu yapmadık. Çünkü bende tüketiciyim. Bu dönemde girdi maliyetlerini artırarak fırsatçılık yaptılar. Artık birileri sesimizi duysun. Fırıncı çaresiz devletin kanun ve kuralından korkuyor. Boynunu eğmiş durumda. 2018’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde 70 liraya un alıyorduk 1 liraya ekmek satıyorduk. Aynı un şu anda 135 lira. Yüzde yüz zam gelmiş. Bizim bugün ayakta durmamız için ekmeğin en az 1,75 lira olması gerek. Biz iki liraya ekmek satarsak ayakta kalabiliriz” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.