BAŞARININ KARDEŞLERİ

27.11.2020
658
A+
A-

Bugün bu kürsüden, bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Kısa zamanda çok işler başardık. Yüzlerce insan, onlarca kurum, sivil toplum örgütü, basın/medya kuruluşu ile birlikte çalıştık.

Muratpaşa Belediye Başkanım Sayın Ümit Uysal’a sonsuz teşekkür ediyorum. Her türlü fırsatı sunarak başarılı olmamızın yolunu açan kendisidir. Dernek kurma fikrini kendisine açtığımızda “benim personelim sivil toplum örgütünde çalışacak, yolunuz açık olsun bu iş çok değerli” demişti; belediyenin nikâh salonunda. Kendileri, derneğimizin fahri başkanı olarak her türlü desteği sunacağını eklemişti ve bugün destekleri ile sizin karşınızdayız.

İsviçre Büyükelçiliğine teşekkür ediyorum. Türkiye genelinde 150 proje arasından bizim projemizi seçerek destekledikleri ve aramızda oldukları için.

Ve TOCİN ailemize sonsuz teşekkürler…

“Paylaştıkça” adlı başarı öyküsünün tek başına bir birey değil 7 kardeşi olan geniş bir aileye mensup olduğunu ve bu kalabalık ailenin üyelerinin birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtmek ve başarı ailesinin üyelerini size takdim etmek istiyorum. 

Hayal, bilgi, ekip, deneyim, samimiyet, güven, emek.

Hayal: Çok değerli dostum Umut Koşan Türkiye’de Fark Yaratan biri olarak engellilik alanında üstün başarılara imza atmaktadır. Umut Koşan, video konuşmasında şöyle diyor. Benim hayallerim yok, benim yapacaklarım var.

Bunu söylerken de hayal ettiği şeyleri gerçekleştirmiş olduğunu görüyoruz.

Hayalleriniz olmalıdır. Nerede, ne konumda olursanız olun. Şayet bir hayaliniz yoksa pek de yaşıyor sayılmazsınız.

Hatta uykularınızı kaçıracak hayalleriniz varsa siz kanlı canlı bir insansınız, demektir. 

İşte her şey bir hayal ile ortaya çıktı: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Derneği. Minik denizatı TOCİN yolculuğuna 2019 yılında Antalya’da başladı.

Bilgi: Her şeyi bilmenize gerek yok, üstelik bu yorucu hatta zordur.  Ama en az bir konuda derinlemesine bilginiz olmalıdır. Farklı alanlarda bilgi birikimi olan gönüllü dostlar ile bir araya geldik.

Güç bilgide ise daha güçlü olmak için farklı ve daha çok bilgiye ihtiyaç vardır. TOCİN üye ve gönüllüleri kendi alanında bilgi ve donanıma sahip insanlardan oluşmaktadır. Diğer taraftan insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddetle mücadele konusunda ortaklaştığımız bilgi havuzumuz en önemli zenginliklerimizden biridir.

Bütün enerjimizi bilgi sahibi olduğumuz konuya çevirdik.

Ekip: Elinizde bir sihirli değnek varsa ve siz “ol” dedikçe her şey olup bitiyorsa yalnız başınıza yolunuza devam edebilirsiniz. Elinde sihirli değnek ile gezen bir lider tanımıyorum. Bizim de sihirli değneğimiz yok. Ama ekibimiz var. Birbirine inanan, güvenen, saygı gösteren ve seven. Farklı mesleki bilgi ve değerlere sahip multidisipliner yaklaşıma inanan insanlar olarak bir aradayız.

Deneyim: Küçük bir anekdot vermek istiyorum. Nasreddin Hoca’nın nüktedanlığı ve derin felsefesini anlatan küçük bir hikâyecik. Hoca damdan düşer, etrafına toplanan kalabalık Hoca’nın kolunu bacağını çekiştirir; ayağa kalkması için yardımcı olmaya çalışırlar. Canı yanar. Ayağa kalkması için akıl yürütürler. Hoca, etrafındakileri şöyle süzer ve der ki “bana damdan düşen birini getirin” der. 

Bizler damdan düşenler olarak, damdan düşenlerin halinden anlıyoruz.

Samimiyet: İçtenlik demektir. Hilesiz, hurdasız, içten pazarlıksız, içi dışı bir olan insanların ortaya koyduğu en ulvi davranıştır. Ekibimiz için gönül rahatlığıyla bu tanımlamayı yapıyorum. Gönlü güzel insanlar hayata ve insana güzel bakarlar. Kısa zamanda birçok başarıya imza atan gönlü güzel insanlara yürekten teşekkür ediyorum.

Güven: Yolda yürürken yanınızda olacağını bildiğiniz, korkusuzca sırtınızı döndüğünüz kişiler hayattaki en önemli kazanımdır. Bir ekip, güven temelli olarak başlayıp yine güven temelli yoluna devam ediyorsa ne iş yorgunluğu kalır ne iş çokluğu.

Emek: Emeksiz yemek olmaz. Lafla peynir gemisi yürümez. Emeğin yüce bir değer olduğuna inanan hayat görüşlerine sahibiz. Alın teri akıtılarak kazanılan her şey değerlidir.

TOCİN’liler emeğini esirgemeden insanlık için seferber etmiştir. Profesyonel olarak yaptığımız işler dışında arta kalan zamanda; kendi özel zamanımızı üyesi olduğumuz bu toplumun iyi yönde değişmesi, gelişmesi ve refahı için vakfetmekten geri durmadık.

Bugün her kesimden kadın ve erkeği bu salonda toplamak başarı ise evet başardık. Ama Sevgili Dostum Umut Koşan’ın dediğine dönecek olursam biz kısa mesafede kazanılan başarılar ile yetinecek değiliz. Bizim yapacak işlerimiz var.

Kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları bir maratondur ve biz TOCİN olarak maraton koşularında yer almak istiyoruz.

Aziz Nesin’in bir şiiri ile bitirmek istiyorum.

Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum

Derlerse ki bu işler bir şeye yaramaz

De ki bütün işe yarayanlar

İşe yaramaz sanılanlardan çıkar.

#eşitliğeevet

Hayat #paylaştıkça güzel

Saygılar sunuyorum.

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
18 Aralık 2020
11 Aralık 2020
8 Kasım 2020
30 Ekim 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.