BAYRAMLAR KUTLAMALAR

Her ulusun birlikte sevineceği, hatırlayacağı günler var. Bu günlerden sevinç duyulanlara bayram, üzüntü ile hatırladığımız zamanlardakine de yas günleri diyoruz. Hazreti Hüseyin ile Hasan’ın katledildiği zamanlar üzülüp yas tuttuğumuz zamandır. Mersiyeler okunur. Kerbela olayıdır inancımız olarak. Milli olarak 10 Kasımlarda kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyoruz. Sevindiğimiz olaylar; ulusal ve dini anlamdaki kutsadığımız günlerdir. Bir vakaya bağlıdır. Ülkemizde iki önemli dini bayram var. Ramazan ve Kurban Bayramı.

Milli Bayramlar genellikle yakın tarihle ilgilidir. Atatürk ve Türk halkının birlikte gerçekleştirdikleri uygarlığımıza, gelişmemize yönelik olan günler.

29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilan edildiği zaman. Cumhuriyet Bayramı.

30 Ağustos  Zafer Bayramı.

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşu. Halk demokrasisi de diyebiliriz. Her görüşün temsil edildiği gün; Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak kutluyoruz.

Ayrıca Atatürk Devrimlerinin ilan edildiği tarihlerde, onlara sahip olup geliştirmek için sevinç ve azimle kutluyoruz. Biliyoruz ki; bunlar bize ışık, rehberdir. Birlik ve bütünlüğümüzün kendisidir.

Bayramlarda tebrikleşiyor, yas günlerinde taziye yapıyoruz. Bu da bizim insani ölçümüzdür. Çok partili sisteme göre ülkenin geliştirilmesi partilere bırakıldı. Partilerde de bayram olur. Yeni seçimlerde takdir kazanmak, Halkın güveni. En büyük bayramdır. Cumhuriyetin yaşaması için salim ve doğru partiye, şimdi kişiye oy vermek önemlidir. Atatürk’ün işaret ettiği,  çağdaş medeniyete bizi taşıyacak kadroya oy (rey) vermek vatandaş olarak sorumluluğumuzdur. Oy kullanmak bir bayramdır. Gelecekte sevinç duymak, acı çekmek kendi elimizdedir.

Hiç kimse veya parti Atatürk’ü yok etmeye, hafifsemeye hak sahibi değildir. Bizim özgürlüğümüzü, vatanımızı sağlayan milli liderimizdir. Hiçbir ülkede bu kadar kısa ömür içinde bu kadar iş yapan lider yoktur. Atatürk’ü bize Canab-i  Hak Türk Ulusuna armağan etmiştir. Bu nedenle seviyoruz Atatürk’ü. Atatürk bizim bayramımızdır.

Elbette Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu bizim geçmişimizdir. Geçmişimizde akıllı devlet adamlarımız olmuştu. Çünkü bir İm içinde olunduğu zaman imparatorluk oluşturmak sıradan bir süreç değil. Hak ve adalet sağlandığı zaman mutluluk gelir, bayram olur.

Önümüzdeki seçimi doğru okumalıyız.

Benim bayramım 24 Haziran 2018 Pazar günü. Gelin bayramlaşalım. Ülkemizi aydın ufuklara taşıyalım.

Bayramınız kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: