Beyşehir’de TOKİ sevinci

Beyşehir’de TOKİ sevinciKonya’nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçeye bağlı Huğlu Mahallesinde hazırlanan toplu konut projesi kapsamında yapımına başlanan 99Konya’nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, ilçeye bağlı Huğlu Mahallesinde hazırlanan toplu konut projesi kapsamında yapımına başlanan 99 konutun yüzde 80 oranında fiziki gerçekleşmesinin sağlandığını, hak sahiplerinin tamamlanmasının ardından dört gözle dairelerine yerleşmeyi beklediğini söyledi.
Özaltun, yaptığı açıklamada, Beyşehir’in av tüfeği üretim merkezi Huğlu Mahallesinde yaşayan mahalle sakinlerinden gelen talep üzerine Beyşehir Belediyesi’nin girişimleri neticesinde yerleşim merkezinde TOKİ Başkanlığı bünyesinde toplu konut projesinin hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandığını söyledi. Bu kapsamda Huğlu Mahallesinde 99 konutun inşa edilmesinin kararlaştırıldığını, ardından başlayan alanın belirlenmesi ve ihale süreci sonrasında işi üstlenen firma tarafından inşaatların yapım çalışmalarına başlandığını hatırlatan Özaltun, “Bu kapsamda 110 metrekare alana sahip 18 adeti 3+1, 75 metrekarelik alana sahip 81 adeti 2+1 tipi olmak üzere toplam 99 konutun yapımına başlanmıştı. 2018 yılının Ocak ayı itibariyle çalışmalar aralıksız devam ederken, konutlarda fiziki gerçekleşmenin yüzde 80’ler seviyesinde olduğunu görüyoruz. İnşallah, hak sahibi mahalle sakinlerimiz bu yıl içerisinde inşallah ilkbahar döneminde konutlarına kavuşmaya başlayacaklar” dedi.

“67 mahallede yaşayan her bireye dokunan hizmetler üretiyoruz”
Beyşehir Belediyesi olarak ilçenin 67 mahallesinde yaşayan her bireye dokunacak hizmetler üretmeye devam ettiklerinin de altını çizen Özaltun, bu çalışmalardan bir tanesinin de Huğlu Mahallesinde hayata geçirilmesi planlanan toplu konut projesine yönelik adımlar olduğunu vurguladı. Av tüfeği üretiminin gözde merkezlerinden Huğlu Mahallesinde artan nüfusla birlikte açığa çıkan konut açığına yönelik sıkıntıların dile getirilmesinin ardından harekete geçtiklerini anlatan Özaltun, “Belediye olarak biz de TOKİ Başkanlığı nezdinde görüşmeler yaparak bu projeyi hayata geçirmek için düğmeye bastık. İnşaat çalışmaları başladı, hak sahiplerinin belirlendiği dairelerin kuraları çekildi ve bu yıl itibariyle de inşallah bitecek. İnşallah benzer projeleri talep gelen diğer mahallelerimizde de gerçekleştirmek en büyük arzumuz. Bu anlamda, bölgemizdeki bu güzel projenin hayata geçirilmesinde başta AK Parti Konya Milletvekilimiz Mehmet Babaoğlu ve diğer Konya milletvekillerimiz olmak üzere TOKİ Başkanımız Ergun Turan Bey ve emeği geçen herkese, tüm devlet büyüklerimize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Huğlu’da toplu konut heyecanı
Huğlu Mahallesi Muhtarı Mehmet Harman da, yaşadıkları yerleşim merkezinde 4 bölüme sahip bir yüksekokulun bulunduğunu hatırlatarak, burada eğitim gören öğrencilerin barınma ihtiyacına dikkat çekti. Kendilerine emanet olarak gördükleri bu öğrencilere sahip çıkan Huğlu halkının, ikamet ettikleri evlerinin altındaki konutlardan bu misafirlerini istifade ettirdiğini anlatan Harman, “Hal böyle olunca, özellikle ailelerimizin yeni evlenecek evlatları için son dönemde büyük bir konut açığı yöremizde ortaya çıkmaya başladı. Kiralık oturacak ev bulmak da mesele haline geldi” dedi.
Toplu konut projesi kapsamında inşa edilen dairelerin yapılmasını bekleyen hak sahiplerinden Fatma Aktaş da, oğlunun ev sahibi olacak olmalarından dolayı çok mutlu olduğunu belirtirken, “Bizim çocuklarımız ev sahibi olacaklar. Dört gözle dairelerin tamamlanmasını bekliyoruz. İlk başlarda inanmıyorduk, ancak inşaat çalışmaları başlayınca inanmaya başladık. Bu konuda önümüze düşenlerden Allah razı olsun” dedi.
Hak sahiplerinden Adnan Çekiç ise, toplu konut projesinin Huğlu Mahallesi için büyük bir yatırım olduğunun altını çizerek, “Çünkü sanatkarların olduğu bir yerken yaşanan konut sıkıntısı yüzünden Huğlu göç vermeye başlamıştı. Bu göçü önlemenin en büyük etkeni ise bu konutlar olacak inşallah” diye konuştu.
Huğlu Mahallesi sakinlerinde Uğur Karagedik, kendisinin de konutların hak sahiplerinden birisi olduğunu dile getirerek, “Ben de buradaki konutlardan daire aldım. İnşallah bu sene evleneceğim. 30 Haziran’da ilk gezdiğim dairelerden birisi kurada çıktı. Evim çok güzel, çok beğendim” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: