BİR GÜN

26.03.2019
5.420
A+
A-

 

İnsanoğlu, kendinin bulduğu ve kabul ettiği, bir pervane içinde nefes almaya başlıyor. Vücut kullanım süresini tamamlayınca, dönüşüm sağlanıyor. Bizim takvimimize göre en fazla 100 yıl yaşıyoruz. Dinsel kaynaklara göre Allahın vergisi ile, bazı nebilerin yaşama süresini uzattığı ve gençleşme sağladığı belirtiliyor.

İnsanoğlu, temel gereksinimleri dışında, sevgi gereksinimi, en baskın, dominant duygudur. İnsanın sevdiği, sevebileceği duygular çoktur. Yetiştiği çevre belirleyicidir. Birden çok insana aşık olma, gülü sevme, börtü-böceği sevme, bir eşyayı sevme, yemeyi içmeyi sevme, aileyi sevme, ibadeti sevme, okumayı sevme…. Gibi sayacağımız sevgiler var.

Sevginin en içsel olanını n en önemlisi vatanı sevmedir. Sevgi, sömürüyü kabul etmedir. Vatan sevgisi ile can verilir. Büyük zorluklara katlanılır.

Yaşadığımız çevre ikinci bir karşı cinsi sevmeyi yasaklayabilir. Ama insan, içine yerleştirmişse sevgiyi, yıllarca unutmaz. Hep güzellikleri anımsar. Bu belki yaşaması için bir anlamdır. Zorlukları yenme gücüdür. Bir gün vuslatın olacağına beyin kodlama yapar.

Bakın her gün koşuyoruz bir düşünceye. Bir gün birkaç saat sosyal örgütlere. Parti, dernek, toplantı, el ele tutuşmaya. Göz göze gelmeye, anlam bulmaya çalışıyoruz yaşamaya. Bir büyüğe tabi olmaya koşuyoruz. Falan spor kulübündenim derken aidiyetimizi güçlü olarak karşı tarafa verdiğimiz bir gözdağıdır. Gözdağı güç edinmedir. Parmak sallamadır karşıdaki kişiye. Biz bunu istemiyoruz. Bize tabii olmasını istiyoruz konuştuğumuz kişilerin.

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
5 Ağustos 2021
12 Temmuz 2021
30 Haziran 2021
31 Mart 2021
15 Mart 2021
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.