BÖBREKTE ACI ARTIŞ

 

Antalya’da böbrek hastalarının sayısının artığını belirten Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şahan, “Türkiye’de 80 bin, Antalya’da 2 bine yakın böbrek hastamız var. Hayat paylaştıkça güzelleşir. Biz insanlardan duyarlılık bekliyoruz” dedi

Böbrek hastalarının sayısının artığını dile getiren Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Başkanı Mehmet Şahan, insanlardan duyarlılık beklediklerini söyledi. Başkan Şahan, “Türkiye’de 80 bin, Antalya’da 2 bine yakın böbrek hastamız var. Bizim amacımız bu arkadaşların seslerini duyurmak. Ben 1986 yılında Antalya’ya geldim. 5 parmağın sayısını geçmeyen hasta sayımız vardı. Şimdi bakıyoruz 9-10 tane diyaliz merkezi var. Her diyaliz merkezinde 100-150’ye yakın hasta var. Şu anda 2 bine yakın böbrek hastası var. Bu çok büyük bir rakam. Şu anda Türkiye’de ise 80 bine yakın böbrek hastası var. Böbrek hastalığında büyük bir artış yaşanmakta. Biz bunu yediğimiz, içtiğimiz gıdalardan dolayı olduğunu düşünüyoruz. Şu anda yediğimiz birçok şey hem hormonlu hem de ilaçlı. Yetkililerden buna el atmasını istiyoruz” diye konuştu.

ÜZEN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz günlerde böbrek hastaları için “Elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Celal Şengör’ün yaptığı açıklamadan da söz eden Başkan Şahan, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin önde gelen  Prof. Dr. Celal Şengör’ün yaptığı açıklama herkesi olduğu gibi bizi de çok üzdü. Biz insanların bilinçlenmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ancak hocanın yaptığı açıklama bizi derinden yaraladı. Kendisine yakışmayan cümleler kurdu. Ben bunun yanlış aktarıldığını veya gündeme gelmek için yaptığını düşünüyorum. Bunu neden yaptığını açıklamadı. Fakat umarım bir gün çıkıp 80 bin hastaya açıklamasını yapar. Bu bizi gerçekten çok üzdü. Biz bunu yakıştıramadık. Bu hastaları da kötü etkiledi. Hasta bir insana dangalak diyemezsin. Hastalar zaten hastalıkla uğraşıyor. Hocamın çevresinde eğer bu tarz bir hasta olsaydı. Ben inanıyorum ki bu cümleyi kurmazdı. Çekenin halinden, çeken anlar. Yaşamadığı için bilmiyordur. Makinenin, diyalizin ne demek olduğunu bilmiyordur.”

SAYI ARTIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarına göre Türkiye’de 30 bine yakın organ nakli bekleyen hasta var diyen Başkan Mehmet Şahan, “Ancak kayıtlı olamayanların sayısı ise 80 bine yakın. Antalya’da organ nakli bekleyenlerin sayısı artıyor. Organ nakli konusunda Antalya lokomotif bir şehir. Dünyanın dört bir yanından gelen hastalarımız var. Çok başarılı hocalarımız var. Biz Akdeniz Üniversitesi’nin başarısından dolayı çok mutluyuz. Hocalarımızla gurur duyuyoruz. Güzel bir ekibi var. Bizde elimizden geldiği kadar onlara destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

KAPIMIZ AÇIK

Türk haklının organ nakli konusunda duyarlı olduğunu ancak biraz daha bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizen AKBÖHONDER Başkanı Mehmet Şahan, “Arkadaşlarımız korkmasınlar organlarını bağışlasınlar. Bizim bir sloganımız var. ‘Bugün biz yarın siz’ diye. Hepimiz birer böbrek hastası adayıyız. Bu herkesin başına gelebilir. Aramızda böbrek hastası doktor bile var. Onun için organ bağışı konusunda duyarlı olalım. Hayat paylaştıkça güzelleşir. Biz insanlardan duyarlılık bekliyoruz. Eğer biz bu konuya önem göstermezsek, Türkiye’nin hayat damarlarından biri kopacaktır. Bu önemli ve pahalı bir hastalık. Tüm insanları böbrek nakli için bekliyoruz. Bizim kapımız herkese açık. Keşke valimiz, belediye başkanlarımızda bize destek olsalar” diye konuştu. YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: