BORÇ DÜELLOSU

KONSİAD tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, belediye borcunun 1 milyar lira üstü olduğunu söylerken, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Böcek, borcun 2 milyar 100 Milyon olduğunu söyledi
Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KONYSİAD) olağan toplantısı bir otelde düzenlendi. Toplantının konukları Ak Parti Cumhur ittifakı Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Menderes Türel ve Millet ittifakı CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek oldu. Toplantıya KONYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan’nın yanı sıra BAKSİFED Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD geçmiş dönem Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu, BAKSİFED Yönetim Kurulu Üyesi Semih Beken, AGİDER Başkanı Figen Sayın Yıldıran, ALSİAD Başkanı Akın Tabaklar, ANTGİAD Başkan Yardımcısı Sibel Polat, ANTİKAD Başkanı Aynur Doğan, ASBİAD Başkanı Emre Şandan, YÖRSİAD Başkanı Aykut Ege, OSİAD Başkanı Ahmet Kasapoğlu ve KONYSİAD üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını yapan KONYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan, “Bugünkü toplantımızla 3 aylık bir sürecin başlangıcını yapıyoruz. 31 Mart’ta yapılacak mahalli idare seçimlerine kadar ‘söz sizde’ diyerek sürecimizi başlatmıştık. Bu akşam bu süreç noktalanıyor. Antalya farklı kültürlerle birlikte hızla büyüyen bir şehir olduğu da yadsınamaz. Antalya’da farklı kültürel yapıdaki insanların bir arada olması demek, farklı bakış açısı ve farklı isteklerinde bir araya gelmesi demek oluyor. KONYSİAD olarak aşkımız her zaman Konyaaltı ve aşkımız oldu. Bu vesile ile paydası Konyaaltı ve Antalya olan her projenin içinde olmak ve katkı koyabilmek gibi bir gayretin içerisindeyiz. Yaklaşan seçim sürecinde büyük bir titizlikle hazırlamış olduğunuz projelerinizi tanıtabilmek büyük bir çalışma içerisindesiniz. Her ikinize de çalışmalarınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.
” ANTALYA SEÇİMİ”
İlk proje tanıtımını Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ak Parti Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel yaptı. Tanıtım filminin ardından kürsüye gelen Türel, “Bu projelerle Antalya vizyonumuzu ortaya koymaya çalıştık. Antalya’yı dünya şehri yapmak için hep memleketimizle birlikte yaşadık. Antalya’yı güzel bir şehir yapmak için gayret gösterdik. 31 Mart seçimi bir siyasi seçim değil, Antalya’nın kaderini etkileyen bir seçimdir. Antalya seçimlere kurban edilmeyecek kadar güzel bir şehirdir. Ben hep demişimdir, Antalya’da adaylar değil, projeler yarışsın diye. Bekir Kumbul döneminde yaptığı seçim çalışmalarında ‘kilitlendik’ sözü doğruydu. Halk onu yönetime getirdi ve Antalya’da bir çok sorun çözülmüştü. Biz köprülü kavşak yapacağız dediğimizde o dönemde bize ‘trafiği tıkayacak’ suçlamalara yer vermişlerdi. Biz hiç bir zaman bu projeleri Antalya’ya kazandırmaktan bir dakika bile şüphe duymadık” şeklinde konuştu.
MENDERES’TEN BÖCEK’E ELEŞTİRİ
Menderes Türel, kendisinin yapmayı planladığı kruvaziyer liman projesini CHP’li vekillerin meclise soru önergesi vererek eleştirdiğini hatırlatarak CHP’nin şimdi kendisinin de kruvaziyer liman yapacağına yönelik vaatleri olduğunu belirtti. Projelerini gerçekleştirirken anketle halka danıştığını söyleyen Menderes Türel, “Siyasi hesap hiç yapmadık. Biz göreve geldiğimizde hafif raylı sistem yoktu. Şuan biz yaptık. Bize ‘seçim faturası çıkabilir’ dediler. Zerre kadar tereddüt etmedim. Kaybettiğim zaman biliyordum ki Antalya kaybetmişti. Görevde olmadığım zaman Antalya’da bir tane bile katlı köprülü kavşak yapılmadı. Biz 11 tane yapmıştık. Yapılmasını bizden öncede isterdik. 4 ayda 10 kilometrelik raylı sistemi bitirdik. En hızlı bitiren Antalya Belediyesidir. Biz yokken bu hizmetler yapılmadı. Antalyalılarımızın desteğine ihtiyacımız var. Raylı sistemi yapmadan önce halkımıza anketle sorduk, öyle yaptık. Batık belediye suçlamaları yükseliyor, Antalya adına endişeleniyorum. Bu filmi 2009 öncesinde de görmüştük. Seçildikleri zaman enkaz edebiyatı yaptılar. 5 senede Antalya, 15 sene geriye gitti. Şimdi de aynı edebiyat, Antalya Antalya’ya yeter diyorlar. Biz Antalya dünyaya yeter diyoruz. Şimdi de kruvaziyer liman yapacağım dedikleri yeri büyük liman içinde gösteriyorlar. Ama mümkün değil, büyük liman kendi kapasitesine yetişmeyen ve genişleme imkanı olmayan bir liman. CHP’nin prestij projeleri Halk-su, Halk-mama, Halk-et. Damacana su satacağız, gelirini Antalyaspor’a bırakacağız diyorlar. Halkın suyu musluktan akan sudur. Türkiye’de suyu en ucuz kullandıran belediyeyiz. Ben de evde musluk suyu içiyorum. Her projenin adını halk koyarak o projenin halkın olması mümkün değil. Bu kent, Halk-kart felaketini yaşadı. Trilyonları gitti halkın bu projeyle, tenekeyle kovdu halk, o firmayı” ifadelerini kullandı. Konuşma sonrasında soruları alan Menderes Türel, “Belediyenin borcu ne kadar?” sorusunu “1 Milyar liranın üzerinde” diye yanıtladı.
“YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR”
Türel’in ardından Millet İttifakı’nın CHP’li Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek salona gelerek projelerini anlattı. 20 yılda yaşanabilir bir Konyaaltı yarattıklarını belirten Böcek, Antalya’nın 50 yılını öngören planlamalar yaptıklarını kaydetti. Hiçbir projeyi ‘ben’ diyerek ortaya koymadıklarını dile getiren Böcek, bütün projeleri ilgilileri ile ‘biz’ diyerek ortaya çıkardıklarını söyledi. Yaptığı gözlem ve görüşmelerde Antalya’nın birinci sıkıntısının ekonomi olduğunu belirten Başkan Böcek, “Bütüncül projeler yapıyoruz. Halkımızı rahatlatacak projelerimiz var. Biz kazanırsak eğer Meltem’deki 40 dönümlük alanda millet bahçesi değil, afet toplama merkezi, 3 katlı otopark ve kent meydanı yapacağız. Balbey, Haşim İşcan ve Kaleiçi’nde bütünleşik planlama yapacağız. Balbey ile ilgili Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgi veriyorlar. Önce kamulaştırma kararı çıkardılar, sonra iptal ettiler. Biz vatandaşın oradaki sorununu çözeceğiz. Paraları kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Altın Portakal 55 yıldır yapılıyor, ne güzeldi çocukluk yıllarımızda. Uluslararası devam edecek ama eski adı ve güzelliği yeniden dönecek. Ulusal yarışma kategorisini yeniden koyacağız. Festival özüne dönecek” diye aktardı.
“PARANIZI ÇARÇUR ETMEYECEĞİM”
Adı halk ile başlayan projelerinin Menderes Türel tarafından eleştirildiğini belirten Böcek, “Bazı arkadaşlar evinde su içiyormuş, ben de içmek isterim ama ben içemiyorum. Hat safhada Antalya’da damacana su satılıyor. Memba gibi suyu ben halkıma içireceğim. Damacana suya yönelik Finike’de yerimiz hazır. Ben halkıma ucuz içereceğim. Halkın parasını çarçur etmeyeceğim. 17 yıldır muhalefetteyim. Zaman zaman ‘İktidar olmayan parayı nasıl bulacak’ diyorlar. Yakın zaman da beni İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott ziyaret etti. Bunun ne anlama geldiğini siz çok iyi bilirsiniz. Konsolos değil, İngiltere Büyükelçisi. Bizim iyi niyet mektuplarımız var. Antalya’da yapamayacağımız hiçbir iş yoktur, yeter ki doğru projeleri sizlerin katkılarıyla ortaya çıkaralım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız. Ben sizlerin parası ile yanlış yapmadan projelerimi yapacağım” şeklinde konuştu. Toplantı sonrası gazetemiz İmtiyaz Sahibi Cem Çon, “Sayın Başkan siz borç 2,1 milyar lira dediniz. Oysaki Menderes Türel borç 1 milyarın üzerinde demişti. Hangisi doğru?” diye sormasının üzerine Böcek, “Sayın Türel yoruldu galiba. ASAT’ın borcu ile karıştırdı sanırım. Borç 2.1 milyar lira” dedi.
EBRU KOÇAK / ANTALYA GÜNDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: