Bucaklardan açıklaMA

23.09.2019
5.712
A+
A-

 

Belli aralıklarla da olsa 31 yıldır bu işin içerisindeyim. Çok değerli bugün bile görünce düğmemi iliklediğim gerçek gazetecilerden bu işi öğrendim. Elimden geldiği kadar da gazeteci yetiştirmek için mücadele ettim. Hala da aynı gayreti sürdürmekteyim. Gazeteciliğe yeni başlayan arkadaşlarıma ilk olarak, “Arkadaşlar bir kişiyi ya da kurumu suçlayan haber yapacaksan, mutlaka karşı taraftan da görüş al” şeklinde telkinde bulunurum. Geçtiğimiz ay, SS Muratpaşa Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile ilgili bize üç adet iddia geldi. Bunlardan birincisi Kooperatif Müdürü Metin Bucak’ın kendisine yakın üç isme iş yeri açtırarak jet hızıyla kredi çektirdiğiydi. Kaldı ki bu iddia sosyal medyada da yer aldı. İkinci konu Bucak’ların kooperatifinde çalışanların tamamına yakınının akrabası olduğuydu. Bir diğer iddia ise kooperatifin takip oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, bu nedenle de kredi derecelendirilmesinde son yıllarda ivme kaybettiği şeklindeydi.  Arkadaşımız da haberi yazmadan önce SS Muratpaşa Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turgut Bucak’a bu soruları yöneltmiş. Sayın Bucak’ın yanıtları son derece sert.

MUHABİRİRMİZ KAŞINMIŞ

Bucak, yakınlarına kredi çekilmesi iddialarını kendisi başkan olmasına rağmen kardeşime sorun demiş. İkinci soru olan yakınlarını kooperatifte çalıştırdığı iddiası ise Bucak’ı adeta zıvanadan çıkarmış. Şimdi Sayın Bucak’ın yanıtına bakın, “İstediği yerde istediği kişi çalışır. Bunun sizle ne alakası var. Bunlar bugün alınmadı. Ne zaman alınırsa alınsın. Sen ne demek istiyorsun, ya sen ne arıyorsun. Dana altında buzağı mı arıyorsun, yoksa sabah sabah kaşınıyor musun? Seni bana aratanla gel.” Muhabirimiz daha takip oranını soramadan da telefonu kapatmış. Bu açıklamayı sizlerin vicdanına bırakıyorum.

YANITSIZ AÇIKLAMA

Gelelim noter kanalıyla gelen resmi açıklamaya. Gerçekten açıkla değil AÇIKLAMA olmuş. Çünkü Bucak kardeşler, gönderdiği yazıda aslında hiçbir şey açıklamamışlar.

Birinci iddia: “Akrabalarınız kooperatifte çalışıyor mu?” Madem yalanlama gönderiyorsun, cevap şöyle olmalı. ‘Benim şu kadar çalışanım var, bunlardan şu kadarı akrabam’ diye. Şimdi tekrar soruyorum Sayın Bucak, kooperatifinizde kaç çalışan var ve kaçı akrabanız?

İkinci iddia: “Metin Bucak üç kişiye iş yeri açtırmış ve bu kişilere jet hızıyla kredi çıkarmış.” Burada da Sayın Bucak ‘Bu kredilerin hukuka aykırı olarak verilmesi gerçek dışıdır’ demiş. İyi de böyle bir iddiamız yok ki. Kredileri zaten kimse usulsüz veremez. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin internet sitesinde kredi çekecek olan esnaflarla ilgili olarak “Ülkemizde, esnaf ve sanatkarları desteklemek amacıyla;” diyor. Biz bu 3 kişinin işyeri kurduğunu zaten haberde belirtiyoruz, isteğimiz bu işi gerçekten yapıp, yapmadığının belirlenmesi. Sayın Bucak, biri yengeniz olan bu 3 kişi halen seyyar satıcılık yapıyor mu?

Üçüncü iddia: Son zamanlarda patlayan krediler yüzünden takip oranınızın yüzde 50’nin üzerine çıktığını yazmışız. Açıklamanızda bunun da yalan olduğunu, takip oranınızın bu rakamın çok altında olduğunu belirtiyorsunuz. O zaman soruyorum kooperatifinizin takip oranı kaç? Çok altı dediğinize göre yüzde 5 mi, 10’mu lütfen açıklayın.

YENİDEN SORUYORUZ

Sayın Turgut Bucak, biz herkesin cevap hakkına saygılıyız. Haberde sizin yanıtlarınızı yayınlamamıza rağmen, yine de bu açıklamanızı da haber haline getirdik. Ancak buradan sorduğum sorulara samimi yanıt verirseniz, bunları da yeniden yayınlarız. Hadi diğerleri araştırma isteyen konularda lütfen bir kez daha soruyorum. Bu çok basit bir soru kooperatifinizde kaç kişi çalışıyor, kaçı akrabanız? Bu soruya yanıt dahi veremiyorsanız, lütfen o koltuğu meşgul etmeyiniz.

Esen kalın…

 

 

 

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
16 Nisan 2020
3 Şubat 2020
11 Ocak 2020
10 Ocak 2020
4 Ocak 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.