EĞİTİM, SİL BAŞTAN

Seçimlerden sonra atanan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Selçuk’un eğitim sisteminde değişiklik yapılması yolundaki sinyali üzerine, Antalya’dan da ses geldi. EĞİTİM-SEN Antalya Şube Başkanı Öztürk, 16 yılda 14 kez değişen sistemin yeni şekli için “Yapsınlar da görelim” dedi

Seçimlerin bitmesinden sonra, yeni atanan bakanlar, koltuklarına henüz ısınmadan, hemen emen ilk açıklama eğitim cephesinden geldi. Milyonlarca genci yakından ilgilendiren, 16 yılda 14 kez sistemi değiştirilen Milli Eğitim’in başına bakan olarak atanan Prof. Dr. Ziya Selçuk’un “Böyle eğitim sistemi olmaz” açıklamasından sonra eğitimde köklü değişiklik için düğmeye basıldı. Bu nedenle, özellikle öğretmenleri de yakından ilgilendiren, gençlerin eğitim sistemindeki eksiklikleri kapsayan raporlar bakana sunuldu.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, özellikle liseye geçiş sisteminde yaşanan sorunları sonlandırmak, yerleştirmeler sonucu öğrencilerin açıkta kalmasını önlemek için komisyon oluşturduğunu belirtti. Sistemde köklü değişiklikler için önümüzdeki günlerde kapsamlı bir çalışma başlatılacağı da eğitim camiası arasında görüşülüyor. TÜRK EĞİTİM-SEN Genel Başkanı Talip Geylan ile yönetim kurulu üyeleri, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Selçuk’a eğitimdeki önemli sorunları kapsayan rapor sundu. Eğitimcilerin de sorunlarının ele alındığı raporda özetle şunlar belirtildi:

“Yönetici atamalarındaki liyakatsizliğe son verilmeli, atamalarda mülakat kaldırılmalı. Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalı. Öğretmenlere performans değerlendirme ve rotasyon sisteminden vazgeçilmeli. Kariyer basamakları ile ilgili yeni yasal düzenleme yapılmalı, zorunlu hizmet bölgelerindeki öğretmenlere tazminat ödenmeli. Okullarımıza ne olduğu belirsiz grup, cemiyet, vakıf ya da dernekler alınmamalı. Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmeli, hazırlık ödeneği tüm çalışanlara ödenmeli. Sendikal ayrımcılığın önüne geçilmeli”

“YAPSINLAR, GÖRELİM”

Bu arada, EĞİTİM-SEN Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, TÜRK EĞİTİM-SEN raporundaki maddeleri yıllardır savunduklarını vurgulayarak, artık eğitimde laik, bilimsel ve demokratik adımlar atılması gerektiğini söyledi. Başkan Öztürk, “TÜRK EĞİTİM-SEN’in sunduğu raporda yer alan maddeler gerçekten önemli. Fakat biz umutlu değiliz. Her gelen bir şey yapacağım diyor. 16 yılda bu 7. bakan. Yapsınlar artık biz de görelim. Gerçekten büyük ve adil bir adım atılacak mı? Yoksa AKP’nin uyguladığı eğitim, gerici bir eğitime doğru gitmeye devam edecek mi? Bu soruların cevabını almak için beklemek gerek. Bütün okullar imam hatipleşti. Öncelikle bunları düzeltmek lazım. Bu durumda eğitimin laik ve bilimsellikten kalktığını görüyoruz. Buna el atsınlar ondan sonra umut bağlayalım. Her okulda zorunlu din dersi uygulaması var. Bunu bütün okullarda uygulatıyorlar. Bundan vazgeçilirse o zaman bir şeyler yapıldığını anlamış oluruz” şeklinde konuştu.

Öztürk, öğrencilerin sınavları ve eğitim sistemleriyle ilgili ise “PISA değerlendirmelerinde sonuncuyuz. Çocuklar sınava giriyor. Çıktıktan sonra her şeyi unutuyor. Çünkü ezbere dayalı bir sistem var. Çocuklar uygulayarak öğrenmeli. O zaman bilgiler kullanılır hale gelebilir. Eğitim sistemindeki tüm bu sorunları ortadan kaldırabilmek için yıllardır çalışıyoruz” ifadesini kullanarak şunları söyledi:

“16 yıldır eğitimi bırakın bir adım ileriye götürmeyi her defasında 10 adım geriliyor. Mesela Antalya’da yaklaşık bir ay önce mülakatla müdür yardımcılığı ataması yapıldı. Komisyonda bulunan üç kişi adayları belirliyor ve liste oluşturuluyor. Ardından liste EĞİTİM-BİR-SEN’in önüne geliyor. Kime kaç puan verileceği görüşülüyor. Kendi üyelerinden de bu duruma rahatsız olan çok kişi var. Fakat maalesef bu işler böyle yürütülüyor. Aynı mülakatta aynı soruyu doğru cevaplandıran iki kişinin puanları arasında ciddi farklar olduğunu görüyoruz. Bu komisyonda yetkili olan arkadaşlar adaletli puan vermiyor. Bir yerlerden emir geliyor, onlarda onu uyguluyor. Mülakat kalkmalı. Performans kalkmalı. Böyle bir sistem olamaz. AKP Hükümeti 16 yılda eğitimi bu duruma getirdi. Artık yönetmelikte bilimsel, laik ve demokratik bir eğitim uygulanması için sendikalarla birlikte çalışılması gerekiyor” FATMA ARSLAN / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir