EĞİTİM YAP BOZU

EĞİTİM YAP BOZU
REKLAM ALANI
07.05.2020
4.266
A+
A-

Koronavirüsten dolayı Temmuz ayına ertelenen ve daha sonrasında 27-28 Haziran’a çekilen üniversite giriş sınavı tartışmalara neden oldu. Konuya ilişkin konuşan EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, “İktidar, yap boz eğitim sisteminin gençleri nasıl etkileyeceğini düşünmüyor. Öğrencilerin hayalleri ile oynamayın” dedi

Koronavirüsten dolayı Temmuz ayına ertelenen ve daha sonrasında 27-28 Haziran’a çekilen üniversite giriş sınavı tartışmalara neden oldu. Önlerinde uzun bir süre olduğunu düşünen öğrenciler  Cumhurbaşkanının açıklaması ile büyük bir şok yaşarken, tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdiler. Aileler ve eğitimciler ise bunun yanlış olduğunu ve eğitimin yap boz tahtası haline geldiğini belirttiler. Konuya ilişkin konuşan EĞİTİM-İŞ Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, bu değişikliğin kabul edilemeyeceğini ifade ederek, gençlerin tedirgin olduğunu söyledi. Başkan Fatin Iltar, “Yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin gireceği üniversite sınavının tarihi yeniden değiştirilmesi gündeme getirildi. Öğrenciler, değişiklikten dolayı tedirginler. “Coronavirüs” nedeniyle 25-26 Temmuz 2020 tarihine alınan üniversite giriş sınavlarının tarihinin yeniden değiştirilmesi turizmle alakalı olduğu belirtilmektedir. Daha önce sınavın ertelenmesi ile tedirgin olan öğrenciler tarihin yeniden değişeceği haberi ile resmen motivasyon kaybına uğramışlardır. Bu yanlıştan dönülmeli ve üniversite sınavı önceden açıklandığı gibi 25 Temmuz 2020 de yapılmalıdır. Aksi takdirde 2,5 milyon genç mağdur olacaktır. Bilimsel uzmanlığı olan ve kurumsal sorumluluğu olan birimler bu konuda açıklama yapmaz iken konu ile, eğitim ile alakası olmayan gerekçeler ile milyon ile ifade edilen gençlerimizin geleceği karartılıyor, hayalleri yok ediliyor.

İktidar tarafından gündeme getirilen yap boz çalışmaları, Cumhuriyetin emanetçisi olan geleceğe sahip çıkacak bu gençleri nasıl etkileyeceğini iyi düşünmesi gerekmektedir” dedi.

“HAYALLERİ İLE OYNAMAYIN”

Anasınıfından lise son sınıfa kadar 13 yıl okuyan emek veren gençler 3 saatlik bir sınav ile geleceklerini belirlemeye çalışacaklar. Hükümet bugüne kadar köklü ve kalıcı bir sistem geliştirmeyerek gençlere bu yıl bir darbe de sınav tarihini sürekli değiştirerek vurmuştur diyen Başkan Iltar, sözlerine şöyle  devam etti:

“İki buçuk milyon öğrenci meslek sahibi olmak için çalış çabala üniversite sınavına değişik bölümlerine girmek, ilgi ve alakalarına göre meslek seçiminde bulunmak istemeleri bir haktır. Geçmişe şöyle bir bakarsak, SBS, LGS, OKS, TEOG, ÖSS, ÖSYS, TYT, AYT gibi sürekli bir değişiklik ve bunun sonunda başarısızlıklar. Öğrencilerde de mağduriyetler oluşmuştur. Covit-19 nedeni ile okullar tatil edildi, sınav tarihleri ve içeriği değiştirildi. Uzaktan eğitime geçildi, yine başarısızlık ve öğrencilerde hezimet. Öğrencilerinin motivasyonunu sağlaması gereken rehberlik kurulları hizmet üretemedi, yine öğrenciler mağdur.  Adeta günü kurtarmak için milli eğitim gözden çıkarılmış, turizm ve ekonomi bahane edilerek sınav tarihinin değişimi tekrar gündeme getirilmiştir. 20-21 Haziran’da yapılacak olan YSK 25-26 Temmuz tarihlerine ertelenmişti. Şimdi ise tekrar 27-28 Haziran 2020 tarihine çekilmesi gençleri bir kez daha sarstı. Bu yıl yapılacak olan üniversite giriş sınavının tarihinin değiştirilmesi, öğrenciler, veliler ve eğitim emekçileri açısından doğru bulunmamaktadır. Öğrencilerimizin geleceğini, hayallerini, meslek seçimleri için yapacakları tercihleriyle oynamayın.” YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.