EĞİTİMDE KAVGA BİTMİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yönetmelikten karma eğitim maddesini kaldırarak, değişikliğe gitmesi gündeme bomba gibi düştü. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Laiklik rafa kaldırılıyor. İslami Cumhuriyet’e geçilmeye çalışılıyor” dedi

Bazı yayın organlarında yer alan, çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezlerinde karma eğitimin sonlandırıldığına dair haberlere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son noktayı koydu. Açıklamada, “Çok programlı Anadolu Lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır.” maddesinin Danıştay İdari Mahkemesi’nce alınan 27 Haziran 2018 tarihli yürütmenin durdurulması kararına istinaden kaldırıldığı belirtildi. ‘Karma eğitim bitiyor’ haberleri karşısında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yönetmelik değişikliğini “demokratik toplum gereği” olduğunu belirterek, “Karma olmayan eğitim de verilebilir. Opsiyonların çoğaltılması söz konusu. İsteyen bir tanesini tercih edebilir” dedi.

Eğitim ile ilgili yaşanan değişikliklerin ardından değerlendirmelerde bulunan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Karma eğitim maddesi kaldırılarak kız ve erkeklerin ayrı okutulması laikliği yavaş yavaş rafa kaldırmak anlamına gelir. Yani bu ülkede bir rejim değişikliği yapılmaya çalışılıyor.  Cumhuriyet, İslami bir cumhuriyete dönüştürülmeye çalışılıyor” ifadesinde bulundu.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ

Kız ve erkeklerin ayrı ortamlarda okutulmasının eğitime bir katkı sağlamayacağını, aksine ülkenin birlik ve beraberliğini zedeleyeceğini söyleyen başkan Kumbul, “Devletlerin bir eğitim sistemi olur. O eğitim sistemi de kişiye göre farklı farklı uygulanmaz. Karma eğitim maddesi kaldırılarak kız ve erkeklerin ayrı okutulması laikliği yavaş yavaş rafa kaldırmak anlamına gelir. Aynı zamanda değişik kesimlere değişik eğitimler vermenin önünü açılır. Bir taraftan kapattıkları köy okullarının yerine imam hatip okulları açmanın yollarını kolaylaştırıyorlar yasal olarak. Bir tarafa bakıyoruz kadınlar plajı ve erkekler plajı ayrılıyor. Yani bu ülkede bir rejim değişikliği yapılmaya çalışılıyor. Cumhuriyet, İslami bir cumhuriyete dönüştürülmeye çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Eğitimde ayrılığı savunanların ileride sosyal yaşamda kız ve erkeği ayıracağını söyleyen başkan Kumbul, karma eğitim örneğinin bir sonraki adım için öncü olduğunu ifade etti. Başkan Ahmet Kumbul, “Biz zaten demokrasi istiyoruz. Bununla ilgili bir sıkıntı yok ama bu ülke laik bir ülke. Eğitim sistemimiz ortada. Son yıllardaki öğrencilerimizin başarı ortalamalarının gittikçe düştüğünü görüyoruz. Bunun tekrar toparlanması gerektiğini düşünürken, bu konular üzerine çalışmalar yapılması gerekirken kızlarla erkeklerin ayrı ortamlarda okumasının önünü açmak, eğitim sistemine herhangi bir katkı getirmeyeceği gibi eğitimde de ülkede de birlik ve beraberliği zedeleyecektir. Bu aslında bir sonraki adımın da öncüsüdür. Bugün eğitimde kızı ve erkeği ayıran zihniyet, yarın sosyal hayatta, iş hayatında ve ev hayatında kadınla erkeğin eşit olmadığı fikrini toplumda oluşturmaya çalışıyor” sözlerine yer verdi.

“TEPKİMİZİ GÖSTERECEĞİZ”

CHP olarak tepkimizi göstereceğiz diyen CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Milli Eğitim Bakanlığının çıkarttığı bir yasayla ilgili gelen eleştirilere saray sözcüsünün cevap vermesi de ilginç. Buna anlam veremiyoruz. Biz ülke tek adam rejimine gidiyor diye baştan beri söylüyorduk. Her konuda sarayın sözcüsü konuşuyorsa bu demek oluyor ki her konuda da Cumhurbaşkanı’nın görüşü alınarak onun görüşleri dile getiriliyor. Bu ülkede sistem değişti. Tek adam sistemine dönüldü. Eğitimle ilgili konulara karar veren Milli Eğitim Bakanı mı yoksa Cumhurbaşkanı mı? Biz devlette liyakat olması gerektiğini savunuyoruz. İşi ehli insanların yapmasını istiyoruz. İnsanları bağıra bağıra sadakaya muhtaç edip sadaka dağıtıp sonrada bunu kullanarak oy istiyorlar. Baskıyla, bizden değilseniz ötekisiniz diyorlar. Bu toplumu bölmektir. Ya bendensin ya yoksun demektir. Baskıyla toplumu bu hale getirdiler. Şimdi insanlar tepki vermeye bile korkuyor. Ama bu işin sonu hayırlı yerlere gitmiyor. Bizde bu konuda CHP olarak tepkimizi göstereceğiz” ifadelerini kullandı. FATMA ARSLAN / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: