EKMEK KRİZİ BÜYÜYOR

Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce bir süre önce üretimi, durdurmak zorunda kalacaklarını açıklamıştı. İnce, Ticaret Bakanı Başdanışmanı Alagöz ile görüştüklerini ancak kendisinin “Siz beni tehdit mi ediyorsunuz?” şeklinde fırçaladığını ileri sürdü

Fırın giderleri ile baş etmeye çalışan ve yaklaşık 2 aydır Ticaret Bakanlığı’ndan ekmek fiyatı için haber bekleyen fırıncılar, ret kararı ile hak arayışı içine girdi. Geçtiğimiz günlerde gazetemize açıklama yapan Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa ince, girdilerin gittikçe arttığını, ancak ekmeğe zam yapılmadığını, bu nedenle de üretimi durdurabileceklerini açıklamıştı.

 

Geçtiğimiz gün ANFAŞ’ta düzenlenen Mobilya Fuarı’na katılan Ticaret Bakanı Başdanışmanı Cihan Alagöz ile görüşen fırıncılar, umduğunu bulamadı. Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, Alagöz’ün “Siz beni tehdit mi ediyorsunuz?” diyerek çözüm arayan fırıncılara tepki gösterdiğini ileri sürdü. İnce, “Ticaret Bakanı Başdanışmanı Cihan Alagöz’le görüştük. Yaşanabilecek olayları illettik. Önümüzdeki hafta fırıncı bakkala çıkmayabilir. Eğer ekmeğe zam gelmezse fırıncılar servise çıkmayacak dedik. Oda bize kızdı, beni tehdit mi ediyorsunuz dedi. Tehdit değil, biz çalışamıyoruz. Ramazan ayından buna 9 fırın kapandı. Bunu gördükçe insanların psikoloji bozuluyor. Bizde düşünüyoruz, bizim de sonumuz böyle olacak diye. Biz ekmek çıkarmayacağız demiyoruz. Onu dersek o tehdit olur. Ancak bakkala çıkmazsak paramız cebimizde kalır diyoruz” dedi.

“GERÇEKLERİ SÖYLÜYORUZ”

Bakan’ın un fiyatlarından haberinin olmadığını ileri süren Başkan İnce, “Sokaktaki olaylardan bakanın haberi yok. Aradaki insanlar onu yanlış yönlendiriyor. Bakan bize diyor ki Ankara’da un fiyatı 80 lira. Ancak ben her gün Ankara’daki ve İstanbul’daki arkadaşlarla görüşüyorum. Orada 100 liranın altında un fiyatı bulamazsınız. Şu anda biz unu 108 liraya alıyoruz. Biz önerilerimizi söyledik ancak bizim önerilerimiz onlara ağır geldi. Biz kimseye şirin görünmek için bir şeyler söylemiyoruz. Gerçekleri söylüyoruz. Biz onların duyması gerekeni değil, olanı söyledik. Tabi çok hoşlarına gitmedi” diye konuştu.

HANTAL DEVLET

Başdanışman Alagöz’ün fiyatı konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşeceğini, ancak bundan da sonuç çıkmayacağını vurgulayan Başkan Mustafa İnce, “Cihat Bey, un konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşüp yardımcı olacağız dedi. Ancak bizde dedik ki siz yarın bu işe start  verirseniz, bu devletin hantal işleyişiyle iki ay sürecek bu iş. Biz gün sayıyoruz. Ben bu haftada tutabilirim fırıncıyı, fakat önümüzdeki hafta bakkala çıkmaz fırıncı. Bu işin başında olan kişi olarak vali beni çağıracak, ancak ben gidemem. Çünkü gitsem ne diyebilirim. Ortam biraz gerildi. Biz kaç aydır bununla boğuşuyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SONUÇ ÇIKMAYACAK”

Pazartesi Günü Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca’nın fırıncılarla görüşeceğini ancak ondan da bir sonuç çıkmayacağını söyleyen Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, “Pazartesi günü, Ticaret İl Müdürlüğü toplantı için gelecek, ondan bir sonuç çıkmazsa arkadaşlar servise çıkmayacak. Onlarda fırıncıların ne çekeceğini ağızlarından duysunlar. Bütün fırıncılar hep birlikte hareket ederek servise çıkmayacak” şeklinde konuştu. YAPRAK ÖZER/ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir