EMEKLİ-SEN’DEN, ZAMMA TEPKİ

REKLAM ALANI
21.04.2018
61
A+
A-

AYKUT SÜLEKTemmuz ayında emekli maaşına gelecek zam ile ilgili konuşan EMEKLİ- SEN Antalya Şube Başkanı Belkıs Özgen, ‘Türkiye’nin emeklileri istediği yaşam standardında değil. Kesinlikle biz emekliler insanca yaşamak istiyoruz’ dedi

Emekliye her ay ödenen maaşın, Temmuz ayında yüzde 4-5'i oranındaki ek ödemenin artırılması gündeme geldi. Ek ödemede enflasyon farkının olacağını, enflasyon farkı anlayışının doğru olmadığını, vurgulayan Emekliler Sendikası (EMEKLİ- SEN)  Antalya Şube Başkanı Belkıs Özgen, “Temmuz ayında yapılacak yüzde 4.97 zam yeterli değil. Enflasyon farkı koyuluyor. Enflasyon onların açıkladığı gibi çocuk bezi gibi şeylerle ölçülmez, manavla, bakkal ve ulaşımla ölçülmeli. Türkiye’nin emeklileri istediği yaşam standardında değil” dedi.

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Hükümete çağrıda bulunun Belkıs Özgen, “Emekliler yaşam standartlarının altında ücret alıyorlar. Özellikle işçi ve BAĞ-KUR emeklileri çok düşük ücret alıyorlar. Bunların maaşlarının, memur emeklileri seviyesine yükseltilmesi gerekir. Memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerin tüm emeklilerin, yaşam standartlarının yükseltilmesi yani açlık sınırının üstüne çıkacak bir maaş almaları gerekiyor. Temmuz ayında yapılacak yüzde 4.97 zam yeterli değil. Enflasyon farkı koyuluyor. Enflasyon onların açıkladığı gibi çocuk bezi gibi şeylerle ölçülmez, manavla, bakkal ve ulaşımla ölçülmeli. Türkiye’nin emeklileri istediği yaşam standardında değil. Bu hükümetin kendilerinin seçim yatırımı olarak sağ, sola yatırdıkları paraları, Suriyelilere verdikleri özel maaşları, kendi sarayları için, uçakları için harcadıkları paraları emeklilere vermelerini talep ediyoruz. 12 milyon emekli var, bu gidişle hiçbir emekliden oy alamayacak. Kesinlikle biz emekliler insanca yaşamak istiyoruz. Barış ve sevgiyle yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“YAŞAMIN DIŞINDA DEĞİLİZ”

Yaşlıların her alanda zorluk çektiğini bunun eğitimsizlikten kaynaklandığını belirten Özgen, “Ulaşımdaki emeklilerin çektiği sıkıntılar belli. 65 yaş üstündeki ücretsiz diye eğitimsiz şoförler tarafından aşağılanıyorlar. 65 yaş üstünde gördüklerini almak istemiyorlar. Otobüse binerken yavaş hareket ettikleri için azarlıyorlar. Yaşlılar zor inip biniyor otobüse bunun için şoförler azarlıyor.  Kartı ücretsiz diye otobüse almak istemiyorlar. Eğitimsiz çok fazla maalesef. Yani her şeyin başı eğitim. Eğitim, otobüste, sokakta, okulda ve hükümette eğitim olmadığı sürece işimiz çok zor. Aslında söyleyecek çok şey var; ağaçların kesilmesi, zeytinin yok edilmesi, şeker fabrikaları her şeyden söz edebiliriz. Biz emekliler, yaşamın dışında değiliz. Türkiye’nin gerçeklerini hepimiz biliyoruz. Onların düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

AYKUT SÜLEK / GÜNDEM ÖZEL HABER

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.