ESNAFA KÖTÜ HABER

 

Tüm dünya başta olmak üzere yaşanan ekonomik krizden işçilerin yanı sıra herkesin etkileneceğini söyleyen Başkan Akduman, “Önümüzdeki günlerde ciddi bir kepenk kapatmalar söz konusu olacak. Hem küçük esnaf, hem de kobilerde ciddi bir ekonomik kriz yaşanacak” dedi

Ekonomik krizin her geçen gün büyüyeceğini ve bundan da en çok esnafın zarar göreceğini belirten Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, krizin daha yeni başladığını savundu. Başkan Akduman, “Ekonomik kriz konusunda bugünlerimizin iyi günlerimiz olduğunu düşüyorum. Önümüzdeki günlerde çok çok daha sert, çok çok daha hızlı düşüşler yaşayacağını, toplumsal problemler olacağını görüyorum. Ciddi bir kepenk kapatma söz konusu olacak. Hem küçük esnaf adına, hem de kobilerde ciddi bir ekonomik kriz yaşanacak. Bunlar ay sonlarını elektrik, su ve doğalgaz paralarını ödeyemeyecek noktaya gelecekler. Şu anda bile esnaf kredilerini geri döndüremeyecek noktaya geldi. Aslında bu daha başlangıç. Asıl büyük kriz birkaç ay içerisinde gelecek. Bu sefer toplumsal problemler yani birbirleriyle kavga edenler, küçücük alacakları verecekleri yüzünden birbirlerini öldürenler, noktasına gelecek. Bunlara hep beraber canlı şahit olacağız. Dileriz ki olmasın. Asla böyle bir temennimiz olmaz” diye konuştu.

“BUNLAR İYİ GÜNLERİMİZ”

Asgari ücretle geçinmeye çalışanların enflasyonun altında daha çok ezileceğini ileri süren Başkan Ümit Akduman, “Asgari ücretle dünde geçinilemiyordu bugün de geçinilemiyor. Şimdi ise asgari ücret komisyonu bugünlerde toplanıyor ve oradan ülkenin zorda olduğu, ekonomik krizi olduğu o yüzden de askeri ücreti iyi şartlarda değil de ancak bunu verebiliyoruz diye baskılayarak bir sorun çıkacaktır. Geçen yıl enflasyonun altında ezilmiş olan asgari ücretli, önümüzdeki dönemde, geçen yıl ezildiğinden daha fazla ezilecektir. Bu günlerimizin iyi olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

BİTİRME POLİTİKASI

Ekonomik krizden kaynaklanan bir halk patlaması yaşanacaktır diyen Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz ekonomide aldığımız paraları taşa, betona yatırıp, üretme yatırmadığımız noktada yaptık. En büyük hatta bu bunu her zaman söylüyoruz. Buğday hasat zamanında, yurt dışından buğday alırsak, üreticide bir daha üretmez. Aynısını birçok kez yaptılar. Bu güne kadar çıkan yasaların tamamı üretimi bitirmek üzerine programlanmış yasalardır. Kötü bir tablo çizdim ancak durum bu. Bu ülke bunları hak etmiyor.” YAPRAK ÖZER/ANTALYA GÜNDEM ÖZEL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir