ESNAFIN İSYANI

REKLAM ALANI
10.07.2019
393
A+
A-

 

Daha önce Aksu Kemerağzı’ndaki Pazar alanının, okul alanına çevrilmesinin ardından, turistik Kemer’e de 30 dönümlük alana da okul yapılacak olmasına Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz isyan etti. Öz bu anlayışla turizmin de, esnafın da gelişmesinin mümkün olamayacağını söyledi

Antalya’da son zamanlarda yapılan ilginç uygulamalar esnafı isyan ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde Aksu’da turizm pazarının okul alanına dönüştürülmesinin ardından, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’da Kuzdere’de 30 dönümlük alana yüksekokul yapılacağını açıkladı. Kemerlilerin turistik yer üretmek yerine, hazır yeri de okul yapması şaşkınlık yarattı.

TURİZME İHANET

Bu duruma isyan eden Antalya Semt Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, “Ne yapmak istendiğini anlamıyorum. Turizm, cazibe merkezleri ile gelişir. Yüksekokulu her yere yapabilirsiniz. Ben tabi ki okula karşı değilim. Ancak turizm bölgesine cazibe merkezleri, içerisinde küçük dükkanların, pazarların, eğlence alanlarının bulunduğu çarşı yerine okul yapmak turizme ihanettir” dedi.

MEKANSAL PLANLAMA

Daha önce yeni çıkan Mekansal Planlarla Yapım Yönetmeliği’nde Pazar alanları, belediye hizmet alanlarına çevrilmişti. Bu da belediyelere Pazar yerlerini başka amaçlarla kullanma hakkı sağlıyordu. Antalya Pazarcılar Odası Başkanı İsmail Öz, bu durumu gündeme taşıyarak, küçük esnafın yok olduğunu söylemişti.

SOSYAL MEDYADAN ELEŞTİRİ

Aksu Kemerağzı’ndaki Pazar alanının okul alanına çevrilmesinin ardından, Kemer Belediyesi turizmi geliştirmek için ilginç bir adım atarak, Kuzudere’de bulunan alana yüksekokul yapılacağını açıklaması, Öz’ü çileden çıkardı. Esnaf ve turizmciye yapılan haksızlığı sosyal medya hesabı üzerinden ironi yaparak eleştiren Antalya Semt Pazarcıları Odası Başkanı İsmail Öz, “Müjde müjde, 372 turistik tesisin olduğu, bu tesislerde 46 bin 796 odada,  günlük 102 bin 237 turistik yatak kapasiteli Kemer’de esnafın ve turizmcilerin nasıl pay alacağını değerli belediye başkanımız çözmüş. Kuzdere bölgesindeki 30 bin metrekarenin üzerinde alana yüksekokul yaparak. Çünkü bu turizm bölgemize gelecek olan turistler buradaki yüksekokulda inceleme yaparak Kemer’de ve Türkiye’mizde eğitimi inceleyecekler. Bu inceleme içinde Kemer esnafına ve halkına kişi başı 100 Euro para bırakacakmış. Turistin otelden çıkarmak turizmin başkentinde ne tür turistik alan yaratacağım, nasıl turisti otellerden dışarı çıkaracağım diye düşünmek yerine doğayı ve güzelim Kemerimizi 5 katlı 10 katlı beton yığınları ile üniversite ilçesi yapalım. Hatta tatil köylerini de yatılı okul haline çevirelim. Tüm dünyadan paralı öğrenci getirelim. Kısa bir süre önce neden niçin yaptığını anlayamadığımız Kemer turistik pazarını bir Perşembe olsun ya da Salı da kalsın, yok en iyisi taşıyalım pazar başka bir alana mevcut yerinden bin 500 metre uzağa taşı pazarı ve 600 yakın esnafın işini alt üst et. Hatta yok et, ondan sonra ilçeyi yüksekokul bölgesi yap. Bu esnaf Ocak’ta Şubat’ta sezon hazırlığı yaptığını, mevcut işine göre borçlandığını, sen bunun düzenini sezonun ortasında değiştirince bu esnafların geleceğini yok ettiğini bilme, ya da bilmezlikten gel. Sonra 30 bin metrekareye üniversite yapacağım turizmin başkenti güzelim Kemer’e. 372 turistik tesise, günlük 102 bin 237 yatak kapasiteli otellerimize yaklaşık 2 bin 500 yerleşik yabancı halkımıza, Antalya’mıza ve Türkiye’mize hayırlı olsun?” ifadelerine yer verdi. Öz’ün bu paylaşımına özellikle Kemer bölge esnaf ve turizmcilerinden destek mesajları geldi.

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER

 

 

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.