ESNAFTAN KALABALIĞA TEPKİ

ESNAFTAN KALABALIĞA TEPKİ
REKLAM ALANI
17.02.2021
615
A+
A-

YAPRAK ÖZER / ANTALYA GÜNDEM ÖZEL HABER Antalya’da 4 bin 537 esnaf iflas bayrağını çekerken, otellerin, kayak merkezlerinin ve toplu ulaşımdaki kalabalık esnafı isyan ettirdi. Antalya’da bir otelde yapılan konseri hatırlatan Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkan Mehmet Bayrak, “Olan yine esnafa oldu. Sokaklar, marketler insan dolu. Otellerde millet iç içe. Esnaf nerede? Esnaf evinde kapalı oturuyor. Bu hikayede yanan esnaf oldu” dedi

Antalya’da 4 bin 537 esnaf iflas bayrağını çekerken, otellerin, kayak merkezlerinin ve toplu ulaşımdaki kalabalık esnafa isyan ettirdi. Antalya’da bir otelde yapılan konseri hatırlatan Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkan Mehmet Bayrak, “Olan yine esnafa oldu. Sokaklar insan dolu. Marketler insan dolu. İnsanlar aileleri ile birlikte market gezmeye gidiyor. Otellerde millet iç içe. Eline ekmek poşeti alan sokaklarda. Esnaf nerede? Esnaf kapalı evinde oturuyor. Yapacağı ödemeyi düşünüyor. Madem bu kısıtlama yapıldı sağlığımız için neden denetleme yapılmaz? Bu hikayede yanan esnaf oldu” ifadelerine yer verdi.

“HAKSIZLIĞA DUR DENİLMELİ”

AVM’LER ve küçük esnaf arasındaki haksız rekabete de değinen Başkan Bayrak, “Hafta sonu marangozlar kapalı ama bu marketler dolap satacak. Elektrikçiler kapalı ama bu marketler ampul sigorta ve benzeri malzeme satacak. Kırtasiyeciler kapalı ama bu marketler kalem defter kitap boya ve benzeri kırtasiye ürünü satacak. Elektronik mağazaları kapalı ama bu marketler televizyon ve elektronik eşya satacak. Telefoncular kapalı ama bu marketler telefon ve aksesuar satacak. Saatçiler kapalı ama bu marketler saat satacak. Zücaciyeler kapalı ama bu marketler bardak tabak tencereyi satacak. Tuhafiyeciler kapalı ama bu marketler tuhafiye ürünleri satacak. Ayakkabıcılar kapalı ama ayakkabı satacak. Kuruyemiş, oto aksesuarı, hazır yiyecek, kamp malzemesi satacak ve bu marketlere tüm ayrıcalıklar tanınacak. Diğer esnaflar kapalı olsa bile vergisini zamanında verecek. Kredisini zamanında verecek. SGK’sını yatıracak. Açamadığı dükkânın kirasını verecek. Çalıştıramadığı elamanın parasını verecek. Verecek verecek. Bu kabul edilemez esnafız yani bizde insanız bizde bu ülkenin vatandaşıyız. Haksız rekabete dur denilmeli” dedi.

SATIŞLAR YASAKLANSIN

Hükümet, zincir marketlerde sigara, mobilya, elektronik ve beyaz eşya satışına sınırlama getirmeye hazırlanırken, kırtasiyecilerin de zincir mağazalarından dolayı batığını söyleyen Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkan Mehmet Bayrak, “Yapılacak olan kısıtlamalar çok güzel bize umut oldu. Devletin küçük esnafı koruması gerekiyor. Ancak bu kısıtlamalar yeterli değil. Birçok esnaf, birçok meslek bu zincir mağazalar yüzünden yok oldu ve olmaya devam ediyor. Çocuk sağlığı açısından çok önemli bir yeri olan kırtasiyecinin de korunmasını istiyoruz. İşi bilen kişilerin ürünlerini denetim altında satmasını istiyoruz. Nasıl ilaç eczanede satılıyorsa kırtasiye ürünleri de kırtasiyede satılmalı. Bu zincir mağazalardaki kırtasiye ürünlerinin satışının kaldırılmasını istiyoruz. Bu düzenlemede kırtasiye ürünlerinde yer verilmeli. Biz bunların ayrıştırılmasını istiyoruz. Zincir mağazalarda satılan ürünlerden dolayı birçok kırtasiyeci dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Biz kırtasiyeciler en çok iş yaptığımız sezonda bile kar elde edemiyoruz. Çünkü zincir mağazalar bu dönemde kırtasiye ürünleri satmaya başlıyor. Bunun önüne geçilmeli. Her isteyen kişinin her işi rahatça yapılması engellenmeli. Bizde bu taslakta yer almak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.