ETE ALTERNATİF YUMURTA

 

Son zamanlarda yaşanan fiyat artışlarından dolayı et alamayan vatandaş, protein için alternatif yiyeceklere yöneldi. Et yerine kuru bakliyatı öneren Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Aycan Oflaz, yumurtanın da protein açısından önemli olduğunu belirtti.

Et fiyatlarına gelen zamlardan dolayı etteki proteini almayan vatandaşlara alternatif yiyecekleri sıralayan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Aycan Oflaz, yumurta ve kuru bakliyattın protein açısından zengin olduğunu kaydetti. Diyetisyen Oflaz, “Bizim için örnek protein yumurtadır. Et yerine geçebilir. Tabi, et demir yönünden çok zengin bir yiyecek. Ancak et yiyemeyenler bunun yerine yumurtaya ve kuru bakliyatlara yönelebilirler. Yumurtaya alerjisi olan insanlarda var, dediğim gibi yumurta yiyemeyen kuru bakliyatı tüketebilir” dedi.

DÜZENLİ KAHVALTI

Vücuttaki proteinin dengelenmesi için kahvaltının da düzenli yapılması gerektiğini belirten Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Aycan Oflaz, “Bir yumurtanın bir köfte kadar proteini var. Çok fazla yumurta tüketmemek gerek tabi ancak onu dengelersek eğer etle hemen hemen aynı vitaminleri alırız. Et bulamayıp ve tüketemeyenler nohut, kuru fasulye, mercimek çorbası benzeri yiyecekler yiyerek gerekli proteini oradan da sağlayabilirler. Bunlar faydalı olacaktır. Et kadar olmasa da bu tür yiyeceklerde de gerekli proteinler var” ifadelerini kullandı.

TAVUK VE BALIK

Et yerine balık ve tavuğu da öneren Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Aycan Oflaz, “Et yerine yumurta yiyecekseniz de dikkat etmeniz gereken şeyler var. İnsanların yumurtaya alerjisi olabilir. Bunun için kendi kilomuza ve boyumuza göre yumurta tüketmemiz gerek. Çünkü insanların metabolizması birbirinden farklıdır. Yumurta sevmeyen veya alerjisi olanlar ise balık, tavuk etti de tüketebilirler” şeklinde konuştu. YAPRAK ÖZER/ ANTALYA GÜNDEM ÖZEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir