“FİRMALARIMIZ BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMAZ.”

“FİRMALARIMIZ BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMAZ.”
REKLAM ALANI
23.06.2020
699
A+
A-

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit URFAN, “Tüm Dünya’da olduğu gibi, ülkemizde de Covid-19 virüsü nedeni ile iş yerlerinin büyük bir ağırlığının 3 aydır kapalı olduğunu belirterek , firmaların daha yeni yeni normalleşme süresine adapte olduklarını, bu nedenle Kişisel Veri Koruma Kanunu’nun getirdiği uyum işlemlerini tamamlamakta zorluk yaşadıklarını söyledi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit URFAN, “Tüm Dünya’da olduğu gibi, ülkemizde de Covid-19 virüsü nedeni ile iş yerlerinin büyük bir ağırlığının 3 aydır kapalı olduğunu belirterek , firmaların daha yeni yeni normalleşme süresine adapte olduklarını, bu nedenle Kişisel Veri Koruma Kanunu’nun getirdiği uyum işlemlerini tamamlamakta zorluk yaşadıklarını söyledi. Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne (VERBİS) kayıt yaptırmayan şirketlerin 20 TL ile 1 Milyon TL arasında ceza yaptırımı ile karşı karşıya olduğunu belirterek; “ Bu zorlu süreçte firmalarımız bu yükün altından kalkamaz, İş Dünyası adına VERBİS’e kayıt süresinin kamu firmalarına sağlanan imkânda olduğu gibi yıl sonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

“HAZİRAN VE EYLÜL SON TARİHLER”

URFAN, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 16’ncı maddesi gereği, kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Sicili’ne kaydolmak zorunda olduğunu ifade etti. Antalya Şube Başkanı, “bu kapsamda yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 Milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ve yurt dışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları Haziran sonuna kadar, yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 Milyon TL’den az olup, ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri sorumluları Eylül sonuna kadar ve kamu kurum ve kuruluşu veri sorumluları da yıl sonuna kadar da kayıt yükümlülüğünü yerine getirmek durumda” diyerek sözlerine son verdi. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.