FUARLAR

Fuar sözlük tanımında; belli zamanlarda, belli yerlerde ticari mal sergilemek amacıyla açılan büyük sergilemek, teşhir etmek anlamında kullanılmaktadır. Yapılan çalışmaları emeği ortaya koyarak, ilgilenenlere göstermek ve alımını sağlamaktır.

Yazar olarak takip etmeye çalıştığımız kitap fuarlarında; emeğe saygının olmadığı, simsarların kazandığı, başkalarına, güçlü sermaye sahiplerinin gönül görüldüğü alanlara dönüşmekteler. Üreticilerin oluşturduğu bir fuar anlayışı gittikçe kulak ardı ediliyor; Üreticiler asla kazanmıyor. Sadece “Namın yürüsün” şeklindeki oluşuma “eyvallah“ diyerek, imza günlerinde imza atarak, çarklının dişlisi olmaya devam ediyor. Yazarlar basın yoluyla eserin mükemmel bir eser yaygarası yaparak, bazı gençlerin yüzü kullanılmaktadır. Erotik özellik öne alınarak kızların sevgisi yönlendirilmekte. O tip beyaz atlı prenses beklentileri içine sokularak, ahlak, aşk, sevgi şekillendirilmektedir. Tabi bunu yabancı basın desteklemektedir. “Sen resimlerle, moda ile ilgilen. Senin adetin, geleneğin yanlıştır.” Düşünceleri ince ince, acıtmadan beyinlere kazınmaktadır.

Son yıllar içinde kitap fuarı düzenlenmesi, ticari kaygıdan ötürü, zarar etmemek için, ya da yeni yayın yapabilmesi, üretilen ürünün yenisi ile çıkması satışa bağlı.  Bu durum yayıncı ve üreticilere bir katkı sağlamıyor. Büyük tekellere dönüşen kâğıt imalat ve ithalatçıların işine yarıyor. Fırsat zamları hariç. Yayınevi kitabı önceden 2 TL’ye basıyorsa, dolar kuru dolayısı ile 2×3=6 TL’ye basıyor. Hangi yayınevi bunun altından kalkabilir.

Diğer yandan, fuar eşgüdümü yapana ödenen sergi yeri parası? Ünlü fuar düzenleyicilerinin stant (Sergi) metrekare fiyatlarını dolar üzerinden pazarlamaktadırlar. Örneğin Bursa Kitap fuarında bir metrekare birim fiyatı ile 600TL+ yüzde18 KDV’dir. Kısa zamanda stant fiyatı, imzaya gelen yazarların ve görevlilerin yatak, beslenme, yol parasını da üzerine ilave edin. Çalışanların yevmiyelerini de unutmayın. Zarar etmeden giderleri karşılarsanız ne ala. “Dostlar sizi pazarda görsün.”

Kitaplarınız satıldı.

Ödemeler yaptınız.

Geri dönüş için kargo ücreti de tamam.

Mutlusunuz, mutlusunuz. Güle güle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: