“GAZETECİLER, İŞSİZLİK CENDERESİDE”

“GAZETECİLER, İŞSİZLİK CENDERESİDE”
REKLAM ALANI
10.01.2021
353
A+
A-

Antalya Basın Cemiyeti (ABC) Başkanı İbrahim Akkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diğer pek çok sektör gibi basın sektörünün de pandemi sürecinde sıkıntı içinde bulunduğunu söyledi. Akkaya, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne gazeteciler işsizlik cenderesinde giriyor. Sektördeki daralma ve kapanmalar işsizlik oranlarını arttırmaya devam ediyor” dedi.

Antalya Basın Cemiyeti (ABC) Başkanı İbrahim Akkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diğer pek çok sektör gibi basın sektörünün de pandemi sürecinde sıkıntı içinde bulunduğunu söyledi. Gazetecilik mesleğinin büyük özveri gerektiren, gerçekten zor bir meslek olduğunu vurgulayan ABC Başkanı Akkaya, “Hatta gazetecilik bir meslek olmanın da ötesinde büyük fedakarlıklar gerektiren adeta kendine özgü bir yaşam biçimidir. Meslektaşlarımız toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş birer haber neferleridir” şeklinde konuştu. Basın sektörü çalışanlarının günümüzde pek çok hakkının elinden alındığını bildiren Akkaya, şunları söyledi: “Gazeteciler, neredeyse sıfır güvenceyle çalıştırılan, bir kalemde işsiz bırakılan, basın özgürlüğünün dibe vurduğu, halkın haber alma hakkının kalmadığı, düşünceyi açıklama ve ifade ve ifadeyi yayma hürriyetinin yerinde yeller estiği bir atmosferde görevlerini yapmaya çaba göstermektedirler. Bu nedenlerle de 10 Ocak’lar meslektaşlarımız için bir kutlama, bir bayram anlamını taşımamaktadır.”

“GAZETECİLER İÇİN KARA BİR YIL OLDU”

Antalya Basın Cemiyeti (ABC)Başkanı İbrahim Akkaya, zaten çok güç şartlarda yaşama mücadelesi veren yerel gazetelerin önemli bir bölümünün pandemi sürecinde kapandığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Tablo bu yıl da gazete kapanmalarının devam edeceğini ortaya koyuyor. Bu da işsiz gazetecilerin artmasına neden olmaktadır. 2020 yılı maalesef mesleğimiz açısından kara bir yıl olarak tarihe geçmiştir. Dileğimiz, içinde bulunduğumuz olağanüstü dönemin bir an önce sona ermesi, gazetecilerin hak ettikleri güvencelere kavuşturulması, mesleğin eski itibarının sağlanmasıdır” dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE SINIFTA KALDIK

Basın ve ifade özgürlüğü konusunda dünya ülkeleri arasında en alt sıralarda olduğunu belirten ABC Başkanı İbrahim Akkaya, “Bu ortamda, basın meslek örgütlerinin de dağınık bir görüntü vermesi gücümüzün bölünmesini beraberinde getirmektedir. Bütün bu olumsuzluklara rağmen halen umudumuz vardır. Bir dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olarak değerlendirdiğimiz bu 10 Ocak’ın gücümüzü ve mücadele azmimizi arttırmasına vesile olması, 2021 yılının basın çalışanlarının sorunlarının aşıldığı bir yıl olması dileğiyle Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi. HABER MERKEZİ

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.